۳۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۴
کد خبر: ۷۱۷۵۴۱

افراط‌گرا شناخته شدن گروه وابسته به یکی از مخالفان غرب‌گرای روسیه

افراط‌گرا شناخته شدن گروه وابسته به یکی از مخالفان غرب‌گرای روسیه
در پی افراط‌گرا شناخته شدن گروه وابسته به یکی از مخالفان غرب‌گرای روسیه توسط دادگاهی در این کشور، او و نزدیکانش از شرکت در انتخابات پارلمانی محروم شدند.

به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از  گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دادگاهی در روسیه، روز چهارشنبه گروه وابسته به «الکسی ناوالنی» مخالف غرب‌گرای روس را «افراط‌گرا» شناخت.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، درنتیجه حکم این دادگاه، ناوالنی و نزدیکانش در آینده از شرکت در انتخابات پارلمانی روسیه محروم خواهند شد.

این تصمیم دادگاه مسکو پس از آن اعلام شد که مجلس سنای روسیه روز چهارشنبه هفته گذشته لایحه‌ای درخصوص ممنوعیت حضور «افراط‌گرایان» در انتخابات این کشور را به تصویب رساند.

بر اساس قانون «افراط‌گرایی» که با اکثریت قاطع در شورای فدراسیون به تصویب رسید، رهبران، حامیان و افراد رده بالای گروه‌های افراطی قادر به شرکت در انتخابات پارلمانی نخواهند بود.

پیش‌تر دادستان‌های روسیه فعالیت شبکه ناوالنی که به بهانه مبارزه با فساد در این کشور شکل گرفته است را متوقف کرده و از دستگاه قضایی این کشور خواسته‌اند که این گروه را در کنار گروههای تروریستی مثل القاعده و داعش در لیست گروه‌های افراط گرا قرار دهند.

ناوالنی که در پرونده‌ای موسوم به پرونده «روچر» با مجازات تعلیقی مواجه بوده به علت از دست دادن حضور در چندین جلسه بازپرسی در لیست افراد تحت تعقیب قرار گرفت و از ۲۹ دسامبر ۲۰۲۰ به دلیل نقض مکرر مقررات مشروط در لیست افراد تحت تعقیب پلیس فدرال روسیه قرار داشت.

الکسی ناوالنی، روز ۱۷ ژانویه هنگام بازگشت از آلمان به روسیه بازداشت شد. او پس از مسمومیت با گاز اعصاب نوویچوک، به مدت ۵ ماه برای درمان در آلمان حضور داشت. کشورهای غربی روسیه را به استفاده از گاز شیمیایی علیه ناوالنی متهم کرد، ادعایی که از سوی روسیه قویا رد شده است. 

او پیش‌تر به تحمل سه سال و نیم حبس محکوم شده بود و با توجه به گذراندن بخشی از آن در حبس خانگی، دو سال و هشت ماه دیگر را باید در حبس به سر ببرد. مقامات روسیه می‌گویند، ناوالنی با عدم گزارش موقعیت مکانی خود طی گذراندن حبس خانگی، قوانین را نقض کرده است.

آمریکا و اتحادیه اروپا در واکنش به بازداشت الکسی ناوالنی تحریمهایی را علیه برخی نهادها و افراد روسیه اعمال کرده‌اند.

انتهای پیام/

ارسال نظرات