۰۷ آبان ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۷
کد خبر: ۷۲۲۳۸۶
پ
قانون تسهیل ازدواج جوانان که ۱۳۸۴/۹/۲۷ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید یک قانون ۱۳ ماده‌ای است که امید می رفت با اجرای بندهای مصوب، بسیاری از مشکلات پیش روی ازدواج جوانان مرتفع شود اما متاسفانه این قانون تقریبا اجرایی نشده است.

به گزارش گروه جمعیت و خانواده خبرگزاری رسا، قانون تسهیل ازدواج جوانان که در تاریخ ۱۳۸۴/۹/۲۷ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید یک  قانون ۱۳ ماده‌ای است که امید آن می رفت با اجرای بندهای مصوب، بسیاری از مشکلات پیش روی ازدواج جوانان مرتفع شود.اما متاسفانه با وجود تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر اهمیت موضوع ازدواج جوانان و عدم غفلت ازاین امر، اینطور که مشاهده می شود این قانون تقریبا تاکنون اجرایی نشده است. از این رو کمپین فارس من   با عنوان  «قانون تسهیل ازدواج جوانان به جد پیگیری شود»  از سوی مخاطبان خبرگزاری فارس ثبت شده است.

بالا رفتن سن ازدواج به دلیل نبودن شرایط مناسب و امکانات لازم و در نتیجه کاهش جمعیت جوان کشور، معضل بزرگی است که گریبان گیر جوانان  شده است. رهبر معظم انقلاب  در ارتباطی تصویری با نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تیرماه ۱۳۹۹ مسئله ازدواج جوانان را بسیار مهم ارزیابی کردند و فرمودند: «مسئله ازدواج جوانان خیلی مهم است و جزء مسائلی است که اصلاً نباید از آن غفلت کرد و راه‌هایی برای تسهیل و امکان ازدواج برای جوان‌ها باید پیش بینی شود.»

  ولی الله قزلباش، شهروند  ۵۲ ساله ای است که با داشتن دو پسر جوان و در سن ازدواج، از اجرایی نشدن این قانون گله مند است ۰ او کارمند است و مانند بسیاری از پدران دغدغه مسکن و اشتغال فرزندانش را دارد می‌گوید:« بی انصافی است اگر بگوییم کاری انجام نمی شود، ولی وزارتخانه ها و سازمانهای ذیربط همچون مسکن و کار،  باید با تامین مسکن و شغل، زمینه تسهیل ازدواج را برای جوانان فراهم کنند و متاسفانه این طور که معلوم است به اندازه کافی وارد عمل نشده اند.»

وی با اشاره به تصویب قانون های مکرر که متاسفانه ضمانت اجرایی ندارند می‌گوید: «قانون گذاران باید پیش بینی کنند که قانونی را که تصویب می کنند اجرا شدنی است یا خیر؟ چرا که مردم  با تصویب قانون های متعدد و اجرایی نشدن تمام و یا بخشی  از آن ها زخم خورده می شوند.»

قزلباش معتقد است با برداشتن هر چه سریع تر موانع ازدواج از سر راه جوانان، بسیاری ازمشکلات و معضلات موجود در جامعه حل خواهد شد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین