۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۶
کد خبر: ۷۳۰۸۱۹

۶ عضو گروهک تروریستی "حرکة‌النضال" به اعدام محکوم شدند

۶ عضو گروهک تروریستی
علی مجدم، محمدرضا مقدم، معین خنفری، حبیب دریس، عدنان غبیشاوی و سالم موسوی ۶ نفر از اعضای گروهک تروریستی حرکة النضال که در سال‌های ۹۶ و ۹۷ اجرای بخشی از عملیات‌های مسلحانه این گروهک در استان خوزستان را به‌عهده داشتند به اعدام محکوم شدند.

اعضای شاخه نظامی گروهک تروریستی حرکة النضال که دستورات سرکردگان ساکن اروپای خود نظیر حبیب نبگان و حبیب‌الله چعب را اجرا می‎‌کردند، در عملیات‌های تروریستی جداگانه دو بسیجی به‌نام‌های علی صالحی مجد و یونس بحر در آبادان و یکی از کارکنان نیروی انتظامی به‌نام الله‌نظر صفری و یک سرباز وظیفه به‌نام محمدرضا رفیعی‌نسب را در بندر امام خمینی(ره) به شهادت رسانده بودند.

تشریح نحوه شهادت مأموران انتظامی و بسیجی

عناصر این گروهک تروریستی که در ایران دستگیر شدند، شیوه اقدامات خود را در جلسات دادگاه به این شکل شرح داده‌اند: «اهداف عملیاتی خود را به‌صورت سیار انتخاب می‌کردیم، گشت نیروی انتظامی یا بسیج را تعقیب و در جای خلوت آن‌ها را غافلگیر و ترور می‌کردیم».

یکی از عاملان شهادت دو بسیجی درباره جزئیات این عملیات تروریستی گفته است: «بسیجی‌ها را در منطقه آبادان نزدیک شط دیدیم، از کنار آن‌ها عبور کردیم، آخر بلوار دور زدیم، خلاف جهت به‌سمت آن‌ها حرکت کردیم، گوشی را از دوستم گرفتم تا از صحنه ترور برای گروه حرکة النضال فیلم بگیرم، دو بسیجی را به رگبار بستیم، نقش بر زمین شدند، فرار کردیم به‌سمت خرمشهر، هدف بعدی انفجار ایستگاه گاز خرمشهر بود که به‌سمت آنجا رفتیم و ساعت یک‌ونیم بامداد کنار ایستگاه گاز توقف کردیم، دو نارنجک به‌سمت ایستگاه پرتاب کردیم، از این صحنه فیلم گرفتیم و ارسال کردیم».

یکی از متهمان نیز عملیات ترور مأموران نیروی انتظامی را این‌گونه شرح داده است: «بعد از تعویض پلاک خودرو‌ها در سربندر دور می‌زدیم و می‌چرخیدیم، هرچه گشتیم پلیس یا بسیجی ندیدیم، رفتیم ماهشهر یک گشتی پلیس دیدیم، ولی به‌علت نامناسب بودن موقعیت آن‌ها را ترور نکردیم و در یک جاده خاکی توقف کردیم، ساعت دوازه شب در بندر امام در فلکه دوم ورودی شادگان به سربندر یک گشتی پلیس با دو سرنشین را دیدیم و آن‌ها را تا چراغ قرمز تعقیب کردیم، ماشین توقف کرد، دو اسلحه کلاشینکف با خشاب کامل همراه داشتیم، با کلاش به‌سمت خودروی آن‌ها تیراندازی کردم، یک خشاب هم فاروق (از متهمان پرونده) خالی کرد، به‌طوری که ماشین پلیس کاملاً گلوله‌باران شد، دو نفر پلیس را کشتیم، فیلم را برای گروه فرستادیم و تأیید شد».

تیراندازی به مقر‌های نظامی، انتظامی و بسیج، پرتاب نارنجک، عملیات مسلحانه منجر به تیراندازی به پایگاه بسیج والفجر، پرتاب نارنجک به پمپ گاز خرمشهر، پرتاب نارنجک و تیراندازی به پایگاه بسیج کوت‌امیر، بمب‌گذاری جنب دیوار پاسگاه سویسه، تهیه و ساخت بمب به‌قصد بمب‌گذاری کلانتری 12 اهواز، ساخت بمب دست‌ساز، احراق عمدی عابربانک‌های شهرستان شادگان و بندر امام خمینی(ره)، پرتاب نارنجک به جایگاه گاز شهرستان خرمشهر، تیراندازی به حسینیه شهدای شادگان، کمین ناموفق برای ترور بسیجیان و مأموران پلیس در مسیر سه‌راهی شادگان ماهشهر و آبادان، تیراندازی به قرارگاه پلیس اطلاعات و امنیت در شادگان، تیراندازی به خودروی سپاه و مجروح کردن یک نفر، حمل، نگهداری و فروش سلاح جنگی از جمله اهم اقدامات تروریستی متهمان این پرونده است.

همچنین تلاش برای انفجار بمب میان مردم در فرودگاه همزمان با بازی فوتبال تیم‌های پرسپولیس و فولاد و برنامه‌ریزی برای بمب‌گذاری در راهپیمایی 22 بهمن از اقدامات تروریستی ناموفق این گروهک بوده است.

این افراد از اقدامات تروریستی خود تصویربرداری و برای سرکردگان گروه حرکة النضال در خارج از کشور ارسال می‌کردند.

سفر به امارات و ارتباط با سرپل‌های گروهک حرکة النضال

اعضای گروهک تروریستی حرکة النضال، با سرکردگان این گروهک ارتباط نزدیکی داشتند و از طرق مختلف دستورات را دریافت می‌کردند.

علی مجدم و محمدرضا مقدم از سرکردگان گروهک داخل ایران بار‌ها به امارات سفر کرده و در آنجا با سرپل‌های گروهک دیدار و مبالغ مورد نظر برای عملیات‌ها را دریافت کرده‌اند.

در اعترافات متهمان پرونده آمده است؛ علی مجدم سرکرده شاخه داخلی گروهک به دوبی رفت‌وآمد داشته و در آنجا با شخص حبیب نبگان به‌صورت صوتی و تصویری از طریق فضای مجازی ارتباط داشته است.

یکی از عوامل گروهک در اعترافات خود با اشاره به سفری که به دوبی داشت، گفته است: یک نفر با خودروی میتسوبیشی به‌سراغم آمد و من را به شارجه برد، در هتلی مستقر شدم. مجوز پرداخت پول معمولاً از طریق حبیب نبگان و در امارات انجام می‌شد.

ارتباط با عناصر اصلی گروهک در اروپا

همچنین در اعترافات این افراد آمده است: به یکی از کشور‌های همسایه نیز سفر کردیم و از طریق یک بانک خارجی مبالغی برای ما حواله شد.

حبیب نبگان یکی از سرکردگان اصلی گروهک حرکة النضال که در اروپا به‌سر می‌برد و حتی توسط دستگاه امنیتی دانمارک به‌اتهام جاسوسی به‌نفع عربستان سعودی و حمایت از اقدامات تروریستی دادگاهی شد، به‌صورت مستمر با عناصر داخلی گروهک در ارتباط بوده و دستورات لازم را خطاب به آن‌ها صادر می‌کرده است.

یکی از دستگیرشدگان گفته است: «از طرف حبیب نبگان در امارات دفترچه رمزی به من داده شد که براساس آن باید با گروه حرکة النضال مکالمه کنم، وقتی با او کار داشتم دو نقطه می‌فرستادم و او یک نقطه می‌فرستاد».

همچنین دستورات امنیتی و مراقبتی نیز به اعضای گروهک داده می‌شد؛ تعویض دائم سیم‌کارت‌ها و گوشی‌های موبایل از جمله ملاحظات مورد تأکید گروهک بود.

اعضای گروهک با یک دستورالعمل کلی کار می‌کردند که از جمله آن‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد: «در خصوص نحوه عملیات در منازل ارتباط نگیرید، اگر اهواز هستید نباید اهواز را بزنید اگر امروز شهری را زدید فردا شهر دیگری را بمب‌گذاری کنید، از خودرو‌های سرقتی استفاده کنید، باید عملیات‌ها درحوزه جغرافیایی اهواز باشد»

اختلاف‌افکنی میان اقوام

یکی از متهمان پرونده در اعترافات خود در رابطه با اقدامات گروهک در اختلاف‌افکنی میان اقوام مختلف در خوزستان گفته است: «جاسم البوغبیش (سرپل گروهک در دوبی) از من خواست تا برای اختلاف انداختن میان فارس‌ها و عرب‌ها یک الاغ بیاورم و چفیه و عگال (سربند) ببندم و فیلم بگیرم و رهایش کنم و به حساب فارس‌ها بیفتد».

در نهایت متهمان این پرونده پس از انجام اقدامات گسترده اطلاعاتی ـ امنیتی دستگیر شدند.

صدور حکم اعدام برای اعضای اصلی گروهک تروریستی

براساس دادنامه صادرشده، دادگاه پس از برگزاری جلسات رسیدگی، اخذ دفاعیات متهمان و وکلای ایشان، با توجه به مستندات و قرائن موجود در پرونده، اقاریر صریح و مقرون به واقع همراه با بیان جزئیات، کشف سلاح‌های به‌کاررفته در عملیات‌های تروریستی توسط متهمان، قرائن و امارات علم‌آور و احراز علم مرتکبان به موضوع جرم و احراز قصد آن‌ها در ارتکاب رفتار مجرمانه اقدام به صدور رأی کرد.

براساس رأی صادره علی مجدم و محمدرضا مقدم، سرکردگان شاخه داخلی گروهک، به‌اتهام سرکردگی و عضویت در گروه باغی شاخه نظامی گروهک تروریستی حرکة النضال العربی داخل ایران، به‌دلیل مقابله مسلحانه با اساس نظام جمهوری اسلامی ایران و معین خنفری، حبیب دریس، عدنان غبیشاوی و سالم موسوی به‌اتهام عضویت در گروه باغی شاخه داخلی گروهک تروریستی حرکة النضال العربی، به‌دلیل مقابله مسلحانه با اساس نظام جمهوری اسلامی ایران از طریق اقدامات تروریستی مورد اشاره به اعدام محکوم شدند.

این حکم غیرقطعی و در دیوان‌عالی کشور قابل فرجام‌خواهی است.

سابقه تروریستی گروهک حرکة النضال

به گزارش خبرگزاری میزان، گفتنی است گروهک حرکة النضال اقدامات تروریستی خونباری را علیه مردم ایران ازجمله ترور، بمب‌گذاری در اماکن دولتی، جاسوسی و سرقت مسلحانه انجام داده و مکرراً برای مردم ایران ایجاد رعب و وحشت کرده است که در مجموع اقدامات تروریستی اعضای این گروهک، 274 نفر از شهروندان ایرانی شهید یا مجروح شده‌اند.

این گروهک به‌عنوان یک سازمان تروریستی در سال 1378 هسته‌های اولیه خود را به‌سرکردگی حبیب نبگان در خوزستان تشکیل داد و با انجام عملیات‌های تروریستی در سال 84 فعالیت خود را رسماً آغاز کرد.

عناصر اصلی این گروهک تروریستی در کشور‌های اروپایی مانند سوئد و دانمارک حضور دارند و از داخل همین کشور‌ها برای انجام اقدامات تروریستی علیه مردم ایران برنامه‌ریزی می‌کنند.

از جمله این تروریست‌ها «حبیب الاسیود» معروف به «چعب» سرکرده گروهک تروریستی «حرکة النضال» بود. این تروریست که با هوشیاری نیرو‌های حافظ امنیت ایران در یکی از کشور‌های همسایه دستگیر شد سال‌ها در سوئد مستقر بود و از امکانات و تسهیلات دولت و دستگاه امنیتی این کشور بهره‌مند بود.

گروهک تروریستی مذکور در یکی از اقدامات خود در 31 شهریور سال 97 با همکاری سایر گروه‌های تروریستی، مراسم رژه نیرو‌های مسلح را مورد هدف قرار داد و 25 نفر ازجمله یک کودک را شهید و 249 نفر را مجروح کردند.

احسان قنبری نسب
منبع: تسنیم
ارسال نظرات