۲۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۶
کد خبر: ۷۳۱۲۹۲
پ
مسئول مرکز حرکت‌های جهادی بسیج سازندگی سپاه قم:
مسئول مرکز حرکت‌های جهادی سازمان بسیج سازندگی سپاه قم گفت: در نوروز هزار جهادگر قمی در زمینه‌های متنوع عمرانی، بهداشت و درمان، فرهنگی و... به خدمت‌رسانی می‌پردازند.

به گزارش سرویس حوزه و روحانیت خبرگزاری رسا، مسئول مرکز حرکت‌های جهادی سازمان بسیج سازندگی سپاه قم:در ایام نوروز یک‌هزار جهادگر قمی در قالب چهار قرارگاه و ۱۰۰ گروه جهادی در زمینه‌های متنوع عمرانی، بهداشت و درمان، فرهنگی، اجتماعی و آموزشی در داخل استان و سایر مناطق کشور به خدمت‌رسانی می‌پردازند.

جهادگران قمی در ایام تعطیلات نوروزی در داخل استان و ۱۰ استان دیگر کشور مشغول به خدمت‌ هستند، بسیاری از این جهادگران به خصوص آن‌هایی که در قم حضور دارند، حتی در ایام ماه مبارک رمضان نیز عرصه خدمت را رها نمی‌کنند و با زبان روزه به فعالیت می‌پردازند.

یک‌هزار جهادگر قمی در ایام نوروز خدمت‌رسانی می‌کنند

سردار محمد زهرایی مسئول سازمان بسیج سازندگی در گفتگویی در خصوص اقدامات گروه‌های جهادی بسیج سازندگی به‌مناسبت عید نوروز گفت: برای نوروز 1402، 97 قرارگاه عملیاتی جهادی راه‌اندازی کردیم که وظیفه این قرارگاه‌ها انجام عملیات مختلف در طرح‌هایی مانند بسیج آب‌رسانی، تعمیر و بازسازی منازل محرومین، اهدای جهیزیه، توزیع کمک‌های مؤمنانه و خدمات درمانی است.

وی با بیان اینکه محور فعالیت قرارگاهی بسیج سازندگی برای نوروز امسال مبنی بر دو مدل قرارگاه‌های عملیاتی و ملی است، خاطرنشان کرد: علاوه بر 97 قرارگاه عملیاتی جهادی بسیج سازندگی نوروز 1402، تعداد 10 قرارگاه ملی نیز در سطح کشوری راه‌اندازی کرده‌ایم، همچنین، 32 قرارگاه استانی نیز در استان‌های مختلف راه‌اندازی شده است.

یک‌هزار جهادگر قمی در ایام نوروز خدمت‌رسانی می‌کنند

مسئول سازمان بسیج سازندگی خدمت هدفمند و تجهیزات خدمت‌رسانی را از مزیت‌های این قرارگاه‌ها دانست و گفت: برخی از اقشار 22گانه بسیج مستضعفین مانند بسیج دانشجویی، بسیج جامعه پزشکی، بسیج مهندسین کشاورزی، بسیج دانش‌آموزی و سازمان بسیج اساتید، طلاب و روحانیون نیز در هماهنگی با سازمان بسیج سازندگی اقدام به ایجاد قرارگاه کرده‌اند.

سردار زهرایی مطرح کرد: در تعطیلات نوروز 1402 تعداد 3 هزار گروه جهادی در قرارگاه‌های استانی و ملی مشغول خدمت‌رسانی خواهند بود که این امر 50 هزار نفر از جهادگران را در بر می‌گیرد. یکی از نکاتی که مقام معظم رهبری بدان تأکید دارند، مسئله جهاد تبیین و عمومی کردن این گفتمان است و از رسانه‌های مختلف مطالبه کرده‌ایم تا ما را در این زمینه در قالب "قرارگاه رسانه‌ای بسیج سازندگی" همراهی کنند.

وی گفت: قرارگاه‌های ملی بسیج سازندگی شامل 10 قرارگاه ملی در شهرستان‌های قلعه‌گنج و فاریاب کرمان، زیرکوه خراسان جنوبی، خوی آذربایجان غربی، کارون و کوت‌عبدالله خوزستان، هامون سیستان و بلوچستان، دلگان و چابهار سیستان و بلوچستان، قنوات و قمرود قم، قرارگاه‌های بسیج دانش‌آموزی و بسیج دانشجویی در خوزستان است.

یک‌هزار جهادگر قمی در ایام نوروز خدمت‌رسانی می‌کنند

سردار زهرایی همچنین در خصوص اقدامات سازمان بسیج سازندگی در سال 1401 در سه محور خدمت‌رسانی جهادی، محرومیت‌زدایی و اقتصاد مقاومتی ابراز کرد: در سال 1401 تجهیز 62 قرارگاه در برنامه بسیج سازندگی بود و همچنین امیدواریم این برنامه تا پایان سال 1402 ادامه یابد؛ که با شبکه‌سازی و آموزش جهادگران در سراسر کشور، سعی در تخصصی‌سازی گروه‌های جهادی با همکاری سایر اقشار بسیج داشته‌ایم که به‌عنوان مثال با فعالیت گروه‌های جهادی در طرح بسیج آبرسانی موفق شده‌ایم که بیش از 1560 پروژه و 1200 کیلومتر آسفالت راه روستایی در مناطق محروم با موفقیت به اتمام برسانیم.

مسئول سازمان بسیج سازندگی از اجرایی شدن 1100 پروژه راهسازی بسیج سازندگی در مناطق محروم خبر داد و همچنین ادامه داد: 184 مسجد در کشور را تعمیر و بازسازی کردیم و پس از اتمام کار با اقدامات فرهنگی در مساجد فعالیت جهادی خودمان را ادامه داده‌ایم.

وی افزود: از ابتدای سال 1401 تا کنون، برگزاری رزمایش‌های جهادی و خدمت‌رسانی در قالب طرح جمعه تا جمعه به‌صورت هفتگی ادامه داشته که تمرکز در این رزمایش‌ها، به‌روی ارائه خدمت و توزیع کالا توسط اقشار بسیج است. در مجموع در سال 1401 بیشتر از 5 میلیون بسته معیشتی، 500 هزار بسته بهداشتی، 18هزار سری جهیزیه، 1 میلیون بسته لوازم تحریر و آموزشی توسط سازمان بسیج سازندگی توزیع شد و همچنین خدماتی نظیر آزادسازی بیش از 3500 نفر زندانی معسر و جرائم غیرعمد، ساخت و بازسازی 9500 واحد مسکونی برای محرومین و ارائه بیش از 2 میلیون ساعت خدمات آموزشی بخشی دیگر از خدمات سازمان بسیج سازندگی در سال 1401 بوده است.

یک‌هزار جهادگر قمی در ایام نوروز خدمت‌رسانی می‌کنند

مسئول سازمان بسیج سازندگی با اعلام اینکه در سال 1401 برای ایجاد 50000 طرح اشتغال برای 30000 نفر دوره آموزش‌های کسب‌وکار با همکاری کمیته امداد امام خمینی(ره) برگزار شده است، ادامه داد: تاکنون 1800 صندوق در سال جاری ایجاد شده است، در مجموع 28150 صندوق قرض‌الحسنه و 1580 تعاونی تشکیل شده است که 1،300،000 عضو دارند، همچنین تعداد اشتغال ایجادشده سال جاری در صندوق‌های قرض‌الحسنه 23500 نفر است.

وی همچنین در خصوص طرح تسهیلات تبصره 16 اشتغال اظهار کرد: در این طرح 207 هزار نفر ثبت‌نام کرده‌اند که تاکنون 32 هزار نفر به بانک معرفی شده‌اند و تعداد 14200 فقره تسهیلات به‌ارزش 1170 میلیارد تومان جذب شده است.

سردار زهرایی از راه‌اندازی 15 دهکده اقتصاد مقاومتی در سراسر کشور خبر داد و گفت: این دهکده‌ها به‌صورت پایلوت در استان‌های مازندران، قم، کرمانشاه، سمنان، قزوین و فارس ایجاد شده‌اند که ضمن آموزش در عرصه‌های صنایع تبدیلی و کشاورزی، منجر به ایجاد 14970 اشتغال در کارگاه‌های اقتصاد مقاومتی و صنایع تبدیلی در سال جاری شده است، همچنین تفاهم‏‌نامه همکاری در قالب طرح جهاد روشنایی برای اجرای 110 هزار واحد نیروگاه کوچک خورشیدی 5کیلوواتی خانگی منعقد گردید که تا کنون تعداد 70313 متقاضی احداث نیروگاه‏‌های خورشیدی شناسایی و ثبت‌‏نام شده‌اند.

یک‌هزار جهادگر قمی در ایام نوروز خدمت‌رسانی می‌کنند

وی تصریح کرد: گروه‌های جهادی بسیج سازندگی شبانه‌روز و با تمام قوا در خدمت‌رسانی به مردم ایران اسلامی کوشا هستند و در هر رویداد و حادثه‌ای جهادگران بسیجی پای کار مردم هستند، این ادعا را بسیجیان در حوادث غیرمترقبه اخیر مانند امدادرسانی به مردم زلزله‌زده خوی و کمک‌رسانی به مناطق برفگیر کشور به‌خوبی نشان داده و ثابت کرده‌اند بسیج پای کار مردم است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین