۰۹ مهر ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۵
کد خبر: ۷۴۲۷۸۴

وقتی خبرنگاران خارجی از جایگاه برابر زنان در ایران شوکه می‌شوند

وقتی خبرنگاران خارجی از جایگاه برابر زنان در ایران شوکه می‌شوند
خبرنگاران کشورهای جهان اسلام از حضورشان در شهر مشهد و نگاه جامعه اسلامی ایران به نقش بانوان گفتند.

نخستین جشنواره بین‌المللی رسانه‌ای خورشید ‌با حضور جمعی از مسئولان در شهر مقدس مشهد آغاز به کار کرد که خبرنگاران زن حاضر در نخستین جشنواره بین‌المللی رسانه‌ای خورشید در مشهد مقدس این همایش را فرصتی برای زنان خبرنگار جهت تبادل تجربیات عنوان کردند.

اهمیت جشنواره خورشید

امل آمالا، مجری تلویزیون اهل کویت در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهد اظهار داشت: برگزاری کنفرانس‌هایی مانند جشنواره خورشید بسیار حائز اهمیت و تأثیرگذار است، اهمیت بسیار آن به این دلیل است که خانم‌های رسانه شرکت کردند و می‌توانند ایده‌هایشان را بیان کنند.

وی افزود: در رسانه‌های غربی زنان نقش بسیار مهمی دارند ولی در دنیای اسلام و رسانه‌های شرق نقش زنان بسیار کم‌رنگ و فاقد اهمیت است اما طی این دو روز من بیش از 50 خانم را دیدم که از رسانه‌های مختلف آمده‌اند و خیلی می‌توانند تأثیرگذار باشند و نقش خود را در این زمینه ایفا کنند.

آمالا بیان کرد: این بسیار فرصت خوبی است که ما با ایران آشنا شویم زیرا که رسانه در این زمینه بیشتر ناعدالتی‌ها را نشان می‌دهد و ما اکنون خودمان می‌بینیم که حقیقت به‌چه‌شکل است.

وی ادامه داد: این اولین بار حضور من در مشهد است و خوشبختانه دیدگاه من کاملاً تغییر کرده است، چیزی که فکر می‌کردم و چیزی که با آن روبه‌رو شدم با یکدیگر تفاوت دارند.

مجری تلویزیون اهل کویت ابراز کرد: ایران دارای فرهنگی غنی و مردمان خوب و بانوانی توانمند است و من کاملاً تحت تأثیر قرار گرفتم، جنبه‌های تاریخی و معنوی در مشهد بسیار است.

بانوان ایرانی از نظر شغلی و اجتماعی جایگاه برابری با مردان دارند

بانوی خبرنگار اهل چین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهد اظهار داشت: از اینکه ایران چنین جشنواره‌هایی را برگزار می‌کند بسیار خوشحال هستم، چرا که اگر این جشنواره‌ها نباشند ما به این آگاهی دست پیدا نمی‌کنیم.

وی اضافه کرد: با بازدیدهایی که دیروز انجام شد متوجه شدم که ایران و چین شباهت فرهنگی بسیاری دارند، برای مثال گل نیلوفر در ایران و چین نماد شفافیت و پاکی است.

این خبرنگار چینی ادامه داد: چیزی که بسیار جالب است خانم‌های ایرانی از نظر شغلی و اجتماعی جایگاه‌های برابر دارند و اگر به ایران نمی‌آمدم هرگز متوجه این موضوع نمی‌شدم.

وی اذعان کرد: قبل از ورود به ایران فکر می‌کردم خانم‌های ایرانی تنها در خانه حضور دارند و مشغول مراقبت و نگهداری از اعضای خانواده هستند ولی الآن با ورود به ایران متوجه شدم خانم‌های ایرانی دارای جایگاه‌های برابری هستند اگر خودشان بخواهند.

باید به حقیقت جایگاه زن در جهان دست یابیم

امان شمس‌الدین، نویسنده کویتی گفت: با نگاه مؤثر زن در جامعه جهانی می‌توانیم به حقیقت جایگاه زن و مرد برسیم و بتوانیم تأثیر بسزایی در مخاطبان که عموم مردم جهان هستند، داشته باشیم.

وی افزود: زنان می‌توانند نقش مؤثری در دنیای رسانه داشته باشند و به جایگاه حقیقی خود دست یابند. در زمینه نقش زنان در رسانه باید به نقش متکامل زنان در رسانه کنار مردان توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

این نویسنده کویتی بیان کرد: با شناخت یک زن قدرتمند و تأثیرگذار می‌توانیم اثرات مثبتی در جامعه جهانی داشته باشیم و نگاه غربگرایانه را که به زن فقط به‌عنوان یک وسیله و ابزار نگاه می‌کند کنار بگذاریم و نقش و حقیقت اصلی زن را به نمایش بگذاریم.

ایران برای زنان ایرانی عزت نفس به وجود آورده است

هورا کوبیسی، فعال رسانه از کشور لبنان نیز گفت: از کشور لبنان به ایران آمده‌ام و در  رسانه فلسطین  و در حوزه تحلیل سیاسی فعالیت دارم. توقع نداشتم با چنین صحنه‌هایی روبه‌رو شوم که از اقصی نقاط جهان زنان دور هم جمع شده باشند، این نشان می‌دهد که در ایران برای زن ارزش قائل هستند.

وی با اشاره به اینکه این رویداد فرصت مناسبی برای تبادل اطلاعات است، تصریح کرد: این  جمعی که به‌وجود آوردند سبب شده است خطا‌ها و مشکلاتی رفع شود و در آینده تلاش بیشتری خواهند کرد تا حوزه رسانه را پیش ببرند. اتحاد ایجادشده  یک پیام را به کل جهان می‌رساند و باعث می‌شود تمام کشور‌ها با یکدیگر دوست شوند و این بهترین فرصت است.

این فعال رسانه ادامه داد: اولین بار نیست که به ایران سفر کرده‌ام، تاکنون ٩ سفر به ایران داشته‌ام و  ذهنیت مثبتی نسبت به بانوان ایرانی دارم. بانوی ایرانی عزت نفس دارد و ایران برای آن‌ها این عزت نفس را به وجود آورده است. زنان ایرانی در زمینه‌های شغلی خود پیشرفت دارند  و به جایگاه‌های بالایی دست یافتند.

وی گفت: زنان موفق می‌شوند بدون اینکه کسی جلودار آن‌ها باشند. در ایران بانوان می‌توانند در همه حوزه‌ها  فعالیت داشته باشند.

زن ایرانی قدرتمند است

ممید محمد، کارگردان رادیو و تلویزیون کشور تونس نیز گفت: از نگاه من زن ایرانی دارای توازن است و کنار مردان می‌تواند ایفای نقش کند؛ این زیباترین تصویری بود که من از زن ایرانی دیدم؛ زن ایرانی قدرت این را دارد که جامعه را تغییر دهد و آن را بسازد؛ قطعاً آنان بسیار قدرتمند هستند.

وی اضافه کرد: این جشنواره، از این جهت که من توانستم با تعداد زیادی از زنان و همکارانم آشنا شوم و با آنان ارتباط بگیرم بسیار متمایز است؛ ما توانستیم در رابطه با خانواده و زن بحث‌های خوبی داشته باشیم که برای من خیلی جذاب بود.

کارگردان رادیو و تلویزیون کشور تونس گفت: خرسندم که در ایران و مشهد هستم و تصویر زیبا و نقش و نگارهای این شهر را می‌بینم؛ این اتفاق برای من قابل تکرار نیست. کارگردان رادیو و تلویزیون از کشور تونس هستم که در حوزه خانواده و فرهنگ، برنامه‌های زیادی را اجرا کرده‌ام.

گفتنی است، دیروز هشتم مهرماه حدود 100 نفر از بانوان و فعالان رسانه‌ای از ایران و حدود 40 کشور جهان در قالب نخستین جشنواره بین‌المللی رسانه‌ای خورشید در مشهد گرد هم آمدند.

نخستین جشنواره بین‌المللی رسانه‌ای خورشید با شعار "زنان روشنگری می‌کنند" به‌یاد شهیده راه روشنگری «شیرین ابوعاقله» برنامه‌ریزی شده است که به‌دست رژیم اشغالگر قدس به شهادت رسید.

شیرین ابوعاقله (11 مه 2022 ـ 3 آوریل 1971) خبرنگاری فلسطینی بود که به‌مدت 25 سال در شبکه عربی‌زبان الجزیره فعالیت می‌کرد. او یکی از خبرنگاران فعال در خاورمیانه بود که اخبار مرتبط با فلسطین را پوشش می‌داد. در 11 مه 2022 درحالی که مشغول پوشش اخبار حمله نیروهای ارتش اسرائیل به شهر جنین در کرانه باختری بود مورد هدف نیروهای اسرائیلی قرار گرفت و به‌دلیل اصابت گلوله به سر جان باخت.

منبع: تسنیم
ارسال نظرات