۱۰ مهر ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۷
کد خبر: ۷۴۲۹۲۱
حجت الاسلام میرزائی تأکید کرد؛

لزوم توجه به درآمدهای پایدار برای حوزه

لزوم توجه به درآمدهای پایدار برای حوزه
رئیس حوزه مدیریت حوزه علمیه خراسان در نشست خبری هفته وقف و بیان فعالیت ها در زمینه جذب و بهره برداری از موقوفات حوزه، بر لزوم توجه به درآمدهای پایدار حوزه تاکید کرد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در خراسان رضوی، حجت الاسلام محمد میرزایی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه حوزه علمیه خراسان بیشترین آمار وقف را در میان حوزه های علمیه داراست، تاکید کرد: در طول روزگاران به ویژه در دوران پهلوی که به دنبال تعطیل کردن حوزه های علمیه بوده اند، منابع پایدار آن را گرفتند و امروز بیشتر این موقوفات از بین رفته و برخی از آنچه نیز مانده، دچار بعضی کم توجهی ها شده است.

مسئول حوزه مدیریت حوزه علمیه خراسان با اشاره به اینکه موضوع وقف تر اسلام یک فصل نوین را آغاز کرده و از صدر آن از دوران پیامبر تا امامان معصوم(ع) و پیروان ایشان، توجه زیادی به این مسئله داشته اند.

وی با بیان اینکه موضوع وقف درباره حوزه های علمیه متفاوت تر بوده است، توضیح داد: از آنجا که دانش دین و تکفل دیانت مردم وظیفه حوزه های علمیه بوده است، درآمدهای پایداری برای انجام این مأموریت ها توسط واقفان و افراد متدین در نظر گرفته می شد.

در این نشست خبری، هادی حصاری، مدیر موقوفات و درآمدهای پایدار حوزه علمیه خراسان از برنامه های روز وقف و هفته آتی گفت و ابراز کرد: وقف برای مدارس علمیه که تربیت طلبه و مبلغ در آن صورت می‌گیرد، به تعبیر مقام معظم رهبری، از بهترین وقف ها عنوان می شود.

وی در ادامه، دیدار با نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی و تعدادی از عالمان شهر مشهد، دیدار با واقفان، برگزاری همایش فعالان وقف و مراسم تجلیل از خیرین و واقفان و اجرای مسابقات فرهنگی در سطح مدارس علمیه با موضوع وقف را از جمله برنامه های مدنظر برشمرد.

حصاری از ضرورت و اهمیت احیای موقوفات حوزه علمیه خراسان گفت و از چند مورد وقف جدید برای این حوزه در هفته وقف خبر داد.

همچنین حجت الاسلام صالح از ۲۲ هزار رقبه وقفی برای حوزه علمیه که بیشتر آن موقوفات از دوره صفویه تا کنون باقی مانده است، عدم قابلیت بهره برداری اقتصادی آنها را  از جمله اصلاحات ارضی بود که با تقسیم زمین ها و صدور سند ملکی برای اراضی وقفی همراه و گرچه بعد از انقلاب این اسناد ابطال شد اما تصرف بر اراضی باقی ماند.

کارشناس حقوقی مدیریت موقوفات و درآمدهای پایدار حوزه علمیه خراسان ادامه داد: قانون هایی مانند حق کسب و پیشه و تملک اعیان را از دیگر موانع برشمرد که موجب شده تا درآمدی برای این حوزه کسب نشود.

وی تنها به استفاده تعداد کمی از مدارس علمیه این حوزه مانند نواب و عباسقلی خان از مقدار ناچیزی از موقوفات اشاره کرد و یادآور شد که بخشی از تغذیه طلاب مدارس علمیه خراسان نیز از درآمد موقوفات تامین می شود./933/

ارسال نظرات