۲۶ دی ۱۴۰۲ - ۰۸:۵۳
کد خبر: ۷۴۹۷۱۹
در کنگره بین الملی اندیشه های رهبر انقلاب؛

مقاله «تحلیل مبانی اقتصادی در اندیشه مقام معظم رهبری» حائز رتبه برتر شد

مقاله «تحلیل مبانی اقتصادی در اندیشه مقام معظم رهبری» حائز رتبه برتر شد
مقاله پژوهشی حجت الاسلام رخیده، دانشجوی دکتری دانشگاه علوم اسلامی رضوی در کنگره بین الملی اندیشه های حضرت آیت الله خامنه ای موفق به کسب رتبه برتر شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در خراسان رضوی، حجت الاسلام مرتضی رخیده دخت، در مقاله ای پژوهشی در حوزه اندیشه های قرآنی مقام معظم رهبری به تحلیل مبانی اقتصادی ایشان پرداخته و با شرکت در کنگره بین المللی اندیشه های آیت الله العظمی خامنه ای(مدظله العالی) موفق به کسب رتبه برتر شد.

در ادامه چکیده ای از این مقاله به معرفی این اثر پژوهشی می پردازیم:

در این مطالعه به بررسی جایگاه مبانی اقتصادی در اندیشه مقام معظم رهبری امام خامنه ای (مد ظله العالی)  به عنوان بزرگترین سیاستگذار سیاست اقتصادی کشور پرداخته می شود.

پژوهشگران در این مطالعه با ارزیابی بیانات مقام معظم رهبری امام خامنه ای (مد ظله العالی)  در سخنرانی ها, کلاس های درس و نوشتار های ایشان به استخراج مهمترین مبانی اقتصادی در اندیشه ایشان می پردازند.

در این مطالعه از روش تحلیل محتوا به جهت دستیابی به مقوله­های موجود در کلام مقام معظم رهبری امام خامنه ای (مد ظله العالی)  در رسیدن به مبانی اقتصادی در جامعه بهره برده می شود.

در شناسایی مقوله­­های استحراجی از بیانات، گفتمان ها و دیدارهای مقام معظم رهبری امام خامنه ای (مدظله العالی)  مقوله مستند بودن اقتصاد به آموزه های الهی، کرامت انسانی و عزت مؤمنانه، کارآمدی دین در رفاه مردم، معاد باوری در اقتصاد و جلوه های معاد باوری در اقتصاد به دست آمد.

بر این اساس پژوهشگران به این نتیجه می رسند که تکیه کامل مقام معظم رهبری امام خامنه ای (مدظله العالی)  بر خداوند متعال در کنار اندیشه پیشرو ایشان در حوزه اقتصاد منجر به ایجاد تفکری نو در میان رهبران سیاسی و دینی کشورهای جهان گردیده است.

ایشان با نگاهی وحدانی به دنبال دستیابی جامعه به رشد و تعالی، همت و تلاش کردند با چشم انداز روشن دینی و اقتصادی مسیر توسعه و رشد را در سطح جامعه و خانواده و فرد فراهم آورند./933/

جواد رستمی
ارسال نظرات