۲۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۷:۵۹
کد خبر: ۷۵۱۳۰۵
طباطبایی مطرح کرد؛

حضور امیدبخش سینماگران قمی در جشنواره فیلم فجر/ سینمای ایران در حال پوست‌اندازی است

حضور امیدبخش سینماگران قمی در جشنواره فیلم فجر/ سینمای ایران در حال پوست‌اندازی است
طباطبایی حضور سینماگران قمی در فیلم‌های جشنواره فجر و سینمای حرفه‌ای ایران را امیدبخش دانست و گفت: امیدواریم این روند تداوم داشته باشد و سال آینده شاهد حضور فیلمسازان بومی قم با موضوع‌های بومی باشیم.

به گزارش سرویس فرهنگی اجتماعی خبرگزاری رسا، سید امیر طباطبایی در حاشیه برگزاری چهل‌ودومین جشنواره فیلم فجر در قم در گفت‌وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: نمایش فیلم‌های جشنواره فجر برای مردم و هنرمندان در سراسر کشور موجب برابری و عدالت در حوزه فرهنگ شده که اتفاق خوبی است.

وی ادامه داد: خوشبختانه در استان قم نیز مخاطبان هر سال، شور و شوق بیشتری نسبت به سال گذشته برای دیدن فیلم‌ها دارند و این یک اتفاق ویژه است؛ این فیلمساز قمی با بیان اینکه در سال‌های اخیر شاهد یک پوست‌اندازی در سینمای ایران بودیم، گفت: پرداختن به موضوعات جدید، جوان‌گرایی فیلمسازان و فرصت دادن به فیلمسازان شهرستانی و یا فارغ‌التحصیلانی که سال‌های سال در پشت دیوار بلند سینمای ایران منتظر ساخت فیلم بودند، موجب شده که فضای جدید و برایند مثبتی در سینمای ایران شکل بگیرد.

طباطبایی اضافه کرد: امسال هنگامی که فیلم‌ها و شناسنامه آن‌ها را نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که نه تنها کارگردانان جوان بلکه در سایر بخش‌های فنی و هنری سینما همچون فیلمبرداری، تدوین و جلوه‌های ویژه شاهد حضور افرادی هستیم که نخستین کار سینمایی خود را انجام داده و درخشان هم بوده‌اند و این یک اتفاق بسیار خوب برای سینمای کشور است.

وی تصریح کرد: امسال هم تنوع ژانر فیلم‌های جشنواره فجر بسیار بالاست، پس از سال‌ها فیلم تاریخی و وقایع‌نگاری اتفاق‌های مهمی مثل زلزله عظیم شهر بم (استان کرمان) دست‌مایه تولید یک فیلم شده است؛ این مدرس سینما در قم اضافه کرد: فیلم‌هایی که در اصطلاح به آنان «پرتره» می‌توانیم بگوییم، در سال جاری تعدادشان خیلی زیاد است که به موضوع‌های مختلفی همانند دفاع مقدس و قهرمانان ملی می‌پردازند که این مسئله جای بسیار خوشبختی برای سینمای ایران دارد.

طباطبایی به دغدغه حضور سینماگران قمی در جشنواره فیلم فجر اشاره کرد و گفت: خدا را شاکر هستیم که از سال‌های گذشته شاهد حضور سینماگران قمی در پروژه‌های سینمایی هستیم و امسال در روز افتتاحیه جشنواره، آقای علی فراهانی از مستندسازان قمی، سیمرغ بلورین بهترین مستند را دریافت کرد که متأسفانه رسانه‌ها به این اتفاق و دریافت این جایزه مهم نپرداختند.
وی ادامه داد: یکی از فیلم‌های مهم این دوره جشنواره فجر، فیلم سینمایی «پرویز خان» به کارگردانی علی ثقفی از هنرمندان و فیلمسازان بومی استان قم تولید شده و او با انگیزه بالا این فیلم را روانه جشنواره کرده است.

این فیلمساز قمی بیان کرد: اتفاق بهتر این که شاهد حضور تعداد قابل‌ توجهی بازیگران زن و مرد سینمای استان قم در فیلم‌های حرفه‌ای هستیم که هیچ سالی به اندازه امسال این تعداد حضور بازیگر در جشنواره فجر نداشتیم که از آن جمله می‌توان به حضور علی فرحناک در فیلم «پرویزخان»، مرتضی امینی تبار در فیلم «آبی روشن» و  محمد مهدی رسولی در فیلم سینمایی «مجنون» اشاره کرد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین تعدادی از سینماگران قمی به عنوان عوامل فنی فیلم‌ها فعالیت داشتند که امیدواریم این روند تداوم داشته باشد و سال آینده شاهد حضور فیلمسازان بومی قم با موضوع‌های بومی باشیم.

ارسال نظرات