۲۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۹
کد خبر: ۷۵۱۴۴۷
در حاشیه رونمایی از آثار جدید دفتر نشر مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) مطرح شد:

عرضه آثار عربی مرکز فقهی ائمه اطهار در نمایشگاه بین المللی کتاب نجف اشرف

عرضه آثار عربی مرکز فقهی ائمه اطهار در نمایشگاه بین المللی کتاب نجف اشرف
همزمان با فرارسیدن ماه مبارک شعبان، از چهار اثر جدید مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) رونمایی شد.
به گزارش سرویس فرهنگی اجتماعی خبرگزاری رسا، همزمان با فرارسیدن ماه مبارک شعبان، از چهار اثر جدید مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) رونمایی شد.
 
همچنین طبق این گزارش، دفتر نشر این مرکز در سومین دوره نمایشگاه بین المللی نجف اشرف در بهمن‌ماه سال جاری، مشارکت فعال دارد.
 
مدیر دفتر نشر مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) با اعلام این خبر گفت: با عنایات خداوند متعال و توجهات اهل بیت (ع)، امسال توانستیم هر ماه، چهار اثر نو و بدیع، با موضوعات گوناگون و مورد نیاز جامعه علمی در زمینه‌های مختلف اعتقادی، تفسیر، حدیث، فقه و اصول، روانه بازار نشر نماییم که انصافاً جا دارد از حمایت‌های بی‌دریغ حضرت آیت الله حاج شیخ محمدجواد فاضل لنکرانی دامت برکاته در این زمینه، کمال تقدیر و سپاس را داشته باشیم.
 
حجت الاسلام اکبری شاهرودی در حاشیه رونمایی از این آثار افزود: اولین اثر که توسط مدیر گروه فقه قرآن و حدیث مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) و عضو هیئت علمی دانشگاه صدا و سیما تألیف شده است، «کارکرد روایات در تفسیر قرآن بر پایه تحلیل کمّی» نام دارد که حجت الاسلام و المسلمین قمرزاده در این اثر ارزشمند، تلاش نموده است با بررسی تعداد قابل ملاحظه‌ای از روایات تفسیری به شکلی روشمند، بینشی فراگیر و عینی‌تر از روایات تفسیری به دست آورد؛ به نحوی که الگویی عملیاتی برای بررسی موضوعات متنوع را فراهم ‌کند. در واقع، پژوهشگران تفسیر روایی از طریق این کتاب، تسلطی آماری بر روایات تفسیری و فرایندی روشمند، مبتنی بر استقرائی نسبتاً تام خواهند یافت که الگویی کاربردی و واقع‌بینانه در اختیار آنان قرار می‌دهد.
 
اکبری شاهرودی ادامه داد: دومین اثر جدید ما، سومین مجلد از مجموعه نشست‌های قرآنی مرکز است که با نام «نشست‌های قرآنی مرکز فقهی ائمه ‌اطهار(ع) 3» منتشر شده است.
 
وی افزود: این اثر که به کوشش اساتید محترم حجج اسلام و المسلمین آقایان محسن قمـرزاده و حـسین شم‌آبادی گردآوری و تنظیم گردیده، شامل متن نشست‌های شش‌گانه مرکز فقهی درباره مسائل قرآنی با عناوینی، همچون قواعد خاص تفسیر تنزیلی موضوعی، فقه القرآن و عرصه های پژوهش، مرجعیت علمی قرآن در علوم سیاسی، توسعه مساحت تفسیر تطبیقی، محوریت نداشتن قرائات هفت گانه در اثبات تواتر، و جهاد ذبی است.
 
اکبری شاهرودی در ادامه گفت: سومین اثری که در این ماه روانه بازار نشر شده است، کتاب ارزشمند «رسالة التسامح فی أدلة السنن عند الفریقین» است که تقریرات درس آیت الله نجم الدین طبسی می‌باشد و توسط حجة الاسلام والمسلمين سيد حميد حسينی آملی تقریر و تنظیم شده است و توانسته به خوبی از عهده این بحث برآید.
 
مدیر دفتر نشر مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) با اشاره به موسوعه ارزشمند اعتکاف گفت: آخرین اثری هم که در این ماه منتشر کردیم، جلد هشتم و آخر از موسوعه ارزشمند اعتکاف است که به صورت فقه مقارن، نظر فقهی هشت مذهب اسلامی در مورد اعتکاف را مورد بحث قرار داده است.
 
مولف حجت‌ الإسلام پورامینی  دیدگاه‌های فقهی شیعه اثنی عشری، شیعه زیدی، مقداری از فقه اسماعیلی؛ همچنین دیدگاه های فقهی شاخه های اهل سنت از فقه حنفی، فقه مالکی، فقه شافعی، فقه حنبلی، فقه ظاهری و فقه اباضی و ریز مسائل و تاریخچه مباحث فقهی مربوط به اعتکاف را از زمان ابن بابویه قمی پدر شیخ صدوق، و شیخ مفید را تا دوره معاصر گردآوری کرده است.
 
حجت الاسلام اکبری شاهرودی در پایان این گفت وگو اعلام کرد: با عنایات خاص امیرالمؤمنین علیه السلام، توانستیم با همکاری دوستان‌مان در رایزنی فرهنگی ایران در عراق، در سومین دوره نمایشگاه بین المللی نجف اشرف که از تاریخ ۱۹ تا ۲۹ بهمن سال جاری در نجف اشرف برگزار می شود شرکت فعالی داشته باشیم و آثار عربی این مرکز را در این نمایشگاه در غرفه «المستشاریة الثقافیة للجمهوریة الإسلامیة الإیرانیة» به علاقمندان عرب‌زبان و اساتید و طلاب حوزه های علمیه عراق عرضه کنیم.
ارسال نظرات