۰۷ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۲:۳۷
کد خبر: ۷۵۳۹۸۴
امام جمعه موقت کاشان تبیین کرد؛

ویژگی های انسان کریم

ویژگی های انسان کریم
اصفهان - حجت الاسلام اسلامی تبار با اشاره به اینکه اهل بیت(ع) همه کریم هستند، گفت: هر یک از امامان معصوم(ع) در دوره خود به یکی از این صفات تجلی پیدا می‌کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در کاشان، حجت الاسلام محمدرضا اسلامی تباردوشنبه شب در چهاردهمین شب از ماه مبارک رمضان و شب ولادت کریم اهل بیت امام حسن مجتبی (ع) در جلسه قرائت قرآن پایگاه شهدای مسجد آیه الله رضوی گفت: اهل بیت (ع) همه کریم هستند.

وی افزود: هر یک از امامان معصوم (ع) در دوره خود به یکی از این صفات تجلی پیدا می‌کند، از این رو امام حسن مجتبی (ع) نیز در دوره‌ای زندگی می‌کرد که بُعد کرامت ایشان بیشتر جلوه گر بود.

امام جمعه موقت کاشان ادامه داد: کریم بودن امام حسن مجتبی (ع) خیلی مهم است چرا که ایشان در اوج غربت و مظلومیت کریم بود و حتی می‌توان گفت از امام حسین(ع) غریب‌تر و مظلوم‌تر بود.

وی با اشاره به اینکه همه اهل بیت (ع) کریم بودند، تصریح کرد: امام حسن مجتبی (ع) در حالی کریم بود که از یک طرف تحت ظلم حکومت بود، از طرفی نیز مردم پشتیبان اهل بیت (ع) نبودند و از داخل خانه هم رضایت نداشت و دوستان ایشان نیز زخم زبان می‌زدند.

حجت الاسلام اسلامی تبار گفت: امام حسن مجتبی (ع) هم از سوی مردم و هم در خانه و هم از سوی دوستان تحت فشار بود، اما در عین حال حضرت کریم بود و به مردم کمک می‌کرد و با مردم و حتی دشمن خود نیز کریمانه رفتار می‌کرد.

وی افزود: خداوند خود کریم است و منبع کرم و اکرم است و رسول او نیز کریم است، کتاب خدا نیز کریم است و اهل بیت (ع) همه کریم هستند و ریشه‌های کرم اهل بیت (ع) هستند و خداوند همه این کریم‌ها کنار یکدیگر قرار داده تا ما نیز کریم باشیم.

امام جمعه موقت کاشان گفت: کریم به معنی آقا است و کریم کسی است که قبل ازاینکه نیازمندی دست نیاز به سوی او دراز کند به او کمک کند، از این رو اجازه ندهید دست نیاز به سوی شما دراز شود و قبل از اینکه از شما تقاضای کمک شود محترمانه کمک کنید.

حجت الاسلام اسلامی تبار گفت: اگر والدین و همسایه نیازمندی دارید بدون اینکه متوجه شوند پنهانی به آنها کمک کنید و قبل از اینکه از شما تضای کمک کنند کمک کنید.

وی به ویژگی‌های انسان‌های کریم اشاره کرد و ادامه داد: یکی از نمونه‌های انسان کریم که در روایات به آن اشاره شده است کریم کسی است که با مردم به عنوان وظیفه رفتارزیبا و کریمانه دارد، ازد این رو خداوند نیز خیلی از نعمت‌ها را قبل از اینکه بندگان اش از او تقاضا کنند به آنها می‌دهد.

امام جمعه موقت کاشان از تغافل به عنوان یکی دیگر از ویژگی‌های افراد کریم نام برد، افزود: غفلت پسندیده نیست و انسان نباید از خود و خانواده و انقلاب و دشمن نباید غفلت کند، اما تغافل آن هم در امور شخصی پسندیده است.

وی ادامه داد: از شریف‌ترین کار‌های انسان کریم این است که از خطا‌های دیگران غفلت می‌کند و نادیده می‌گیرد و تغافل می‌کند، از این رو چشم پوشی با تغافل متفاوت است.

حجت الاسلام اسلامی تبار گفت: نمونه‌ای از کریم بودن در فرمایش رهبر معظم انقلاب است که در دوران کرونا معظم له اعلام کرد کمک مومنانه داشته باشید، این فرمایش رهبری یک کد و یک آدرس بود، چرا که کمک مومنانه کمک قابل توجه و مشگل گشا است.

امام جمعهئ موقت کاشان ادامه داد: کمک مومنانه افراد مومن، کمک قابل توجه است و به موقع کمک و آبرومندانه و مخلصانه و برای رضایت خداوند کمک می‌کند./۱۳۰۷/

محمد ملک آبادی
ارسال نظرات