۲۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۲
کد خبر: ۶۱۶۶۷۱
پ
جلد 65 کتاب «فهرست نسخ خطی» سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با معرفی کهن‌ترین نسخه رقم‌دار روانه بازار نشر شد.
به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، جلد ۶۵ «فهرست نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران» در ۵۵۸ صفحه منتشر شد.

این کتاب از شماره‌های بازیابی ۲۲۰۰۱ تا ۲۲۳۰۰ بوده که حاصل تلاش دو فهرست نویس است و ۳۰۰ جلد (۴۰۸ عنوان) را دربر دارد. از این شماره‎ها، ۴۰۵ عنوان به نسخه‌های خطی و سه عنوان به نفایس کتابخانه، اختصاص دارد که در فهرست جداگانه‌ای معرفی خواهد شد.

نسخه‌ها به چهار زبان فارسی، عربی، ترکی واردو نگارش یافته‎اند. تاریخ کتابت این مجلد میان سده ۷ تا ۱۴ قمری است.

کهن‌ترین نسخه رقم داری که در این مجلد معرفی شده، شرح القانون به شماره بازیابی ۲۲۲۲۶ با تاریخ ۷۵۸ قمری و قدیمی‌ترین نسخه بدون رقم، قرآن کریم به شماره بازیابی ۲۲۲۱۱ با تاریخ تقریبی سده ۷ قمری است.

تحقیق و تالیف این فهرست را «سفانه زمان‌زاده و شهرام سعیدی‌مهر» انجام داده‌اند. با انتشار این فهرست تعداد فهرست‌های نسخه‌های خطی منتشر شده کتابخانه ملی ایران به ۴۴ جلد رسید.

در این فهرست ۳۰۰ نسخه خطی فارسی و عربی از گنجینه نسخه‌های خطی کتابخانه ملی ایران معرفی شده است. در تهیه این فهرست، از قواعد استاندارد فهرست‌نویسی برای یکدست‌سازی اطلاعات نسخه‌های خطی استفاده شده و این اطلاعات در دو بخش کتابشناسی و نسخه‌شناسی ارائه شده است.

علاقه‌مندان برای تهیه این اثر می‌توانند به فروشگاه انتشارات سازمان واقع در ساختمان کتابخانه ملی ایران مراجعه کنند یا با شماره ۸۱۶۲۳۳۱۵ تماس بگیرند. /۹۹۸/د ۱۰۲/ش
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین