۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۵
کد خبر: ۶۵۰۰۰۲
پ
سرگرمی‌ها و نمایش‌های عصر قاجاری، بازی‌هایی ساده بودند که بسیاری از آن‌ها با ابزار‌های معمولی انجام می‌شدند.

به گزارش خبرگزاري رسا، سرگرمی‌ها و نمایش‌های عصر قاجاری، بازی‌هایی ساده بودند که بسیاری از آن‌ها با ابزار‌های معمولی انجام می‌شدند. خیلی از این بازی‌ها و نمایش‌ها، برگرفته از مراسم خاص مردم آن روزگار، همچون مراسم عروسی، نوروز و ... بود.

محمدحسین نصاربخت در کتاب خواندنی «سرگرمی‌های مردم تهران در دوران قاجار» می‌نویسد: «بازی‌ها در تهران دوره قاجار، در برخی از جشن‌ها نیز کاربرد داشته است که معمولاً انواع نمایشی آن‌ها، در مراسم نامزدی، عقد و عروسی و امثال آن و در جشن‌های نوروز و سیزده به در هم انجام می‌شد. نکته مهم دیگری که تقریبا در تمامی بازی‌های سنتی به چشم می‌خورد و از ویژگی‌های بازی‌های سنتی تهران دوره قاجار نیز به‌شمار می‌آید، ابتدایی و در دسترس بودن ابزار آن است؛ ابزارهایی، چون چوب، سنگ، توپ پارچه‌ای، طناب، کمربند، نردبان، حبوبات و میوه‌ها. از جمله بازی‌های مشهور این دوران، که برخی از آن‌ها تنها ویژه شهر تهران نبود، می‌توان به بازی‌های زیر اشاره کرد: ۱- بازی سرگرمی: کدوم آب، آتش‌داری بالاترک، آسیاب بچرخ، عموزنجیرباف، آفتاب مهتاب چه رنگه، اتل متل توتوله، ارش قرش، اوستا بدوش، کلاغ‌پر، تاپ تاپ خمیر، یک قل دوقل، باقالی به چند من، تاب‌بازی، تُرنابازی، حمومک مورچه داره، نون بیار کباب ببر، هل و گلاب و ....»/1360/

منبع: خراسان

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین