۱۰ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۶
کد خبر: ۶۵۶۵۳۲
پ
استاد حوزه علمیه:
حجت الاسلام زادهوش عدم ارتباط حوزه‌های علمیه با نهادهای علمی و آموزشی جهان را از آسیب‌های بسیار مهم دانست و گفت: آنها حوزه را فقط نهادی مذهبی و ترویجی می‌دانند.

حجت الاسلام احمد زادهوش در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس حوزه و روحانیت خبرگزاری رسا، با اشاره به آغاز فعالیت دوره هشتم شورای عالی حوزه های علمیه ضمن تقدیر از فعالیت های این نهاد حوزوی اظهار کرد: حوزه علمیه همان گونه از نامش پیدا است، نهادی دانش محور و استوار بر پایه های پژوهش و آموزش است.

استاد حوزه علمیه ادامه داد: پیشینه بسیار درخشان حوزه که انباشته و پر شده از تولیدات درخشان علمی در رشته های مختلف و چهره های جهانی بود، نشان دهنده قطب علمی بودن آن در گذشته است اما در دنیای کنونی ارتباط حوزه های علمیه با دانشگاه ها و نهادهای علمی جهان قطع است.

وی با تصریح بر این که اکثر دانشگاه ها و مؤسسات علمی و آموزشی جهان، حوزه علمیه قم را به عنوان نهادی علمی و آموزشی نمی شناسند و قبول ندارند، گفت: دانشگاه ها و مؤسسات علمی و آموزشی جهان، حوزه را فقط نهادی مذهبی و ترویجی می دانند بنابراین سنخیتی بین خود و حوزه علمیه نمی‌بینند و به صورت طبیعی تعاملی هم صورت نمی‌گیرد.

استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: ما چگونه می خواهیم الهیات و آموزه های اسلامی و مبانی اعتقادی، اخلاقی، تربیتی، حقوقی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی اسلام را به مخاطبان غیرمسلمان منتقل سازیم و از افکار و یافته ها و مواضع علمی آنان مطلع شویم در حالی که هنوز خودمان را حتی در ردیف یک دانشگاه معتبر ثابت نکرده ایم و تفاهم‌نامه همکاری میان حوزه های علمیه با دانشگاه های معتبر جهانی نداریم، تبادل استاد و دانشجو نداریم، پروژه های پژوهشی مشترک، سمینارهای علمی مشترک و فرصت های مطالعاتی نداریم؟ و حتی تألیفات و تولیدات علمی حوزه های علمیه زبان جهانی ندارند.

وی عدم تعامل حوزه با دانشگاه ها و مراکز علمی را از مشکلات بسیار مهم پیش روی طلاب در عرصه بین الملل دانست و افزود: دانش پژوهان حوزوی، چه آنان که حقیقتا برای تحصیل و فعالیت های علمی به دانشگاه های سایر کشورها مراجعه می کنند و چه آنان که دانشجویی و یا استادی در این دانشگاه ها را  صرفا وسیله و پوششی برای اهداف دینی و تبلیغی خود برمی‌گزینند، در قدم اول با همین مشکل مواجه هستند زیرا بسیار به ندرت اتفاق می افتد که ترجمه مدرک سطح دو و سه را از یک طلبه  بپذیرند در حالی‌که ترجمه لیسانس یک واحد دانشگاه آزاد در یک شهرستان غیر مشهور را می‌پذیرند.

استاد حوزه علمیه اضافه کرد: بسیاری از دانشگاه های خارج از کشور حوزه علمیه را فقط نهادی دینی می دانند در حالی که رؤسا، اساتید و هیأت های علمی این دانشگاه ها پس از اندکی آشنایی با ماهیت علمی و حیات دانشی حوزه های علمیه، معمولا شگفت زده و منفعل می شوند و برخی از طلاب را فقط با یک مصاحبه و یا تاییدیه ساده اساتید، حتی در سطح دکتری معادل سازی و پذیرش می کنند.

حجت الاسلام زادهوش در پایان خاطرنشان کرد: از شورای عالی حوزه های علمیه انتظار می رود تعامل میان حوزه علمیه و دانشگاه های جهان را برقرار و سازوکار تعامل با دانشگاه های معتبر علوم انسانی را طراحی و مهیا سازد تا ذخایر دانشی و نظریات علمی مجال حضور در فضای نخبگانی جهان را پیدا کنند./1324/ت302/ف

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین