۱۹ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۵
کد خبر: ۶۵۷۳۹۰
پ
امام جمعه تبریز:
حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم گفت: اگر مطبوعات نقش نظارتی خود را حفظ کند، می تواند انتقاد کند، در غیر این صورت نمی‌تواند به مسؤولیت خطیر خود عمل کند.

به گزارش خبرگزاری رسا در تبریز، حجت الاسلام والمسلمین «سیدمحمدعلی آل هاشم» در دیدار اعضای هیات مدیره خانه مطبوعات آذربایجان شرقی اظهار داشت: یکی از عناصر موثر بر روابط فرهنگی و روابط سیاسی هر جامعه مطبوعات است  که با توجه به تاثیرگذاری و فضا سازی برای افکار عمومی، سایر حوزه های نظام اجتماعی را تحت شعاع قرار می دهند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی ادامه داد: وظیفه مطبوعات روشنگری است، ولی فعالان رسانه ای باید تلاش کنند درست بنویسید، زیرا هیچ وقت کسی به درست نوشتن نمی تواند اعتراض کند، البته خبر احتمال دارد درست یا غلط باشد، ولی بعد از اینکه خبر به مرحله اطلاع رسید، یعنی آن خبر درست است.

وی خاطرنشان کرد: جامعه در ناآگاهی رشد نمیکند و بر این اساس باید مطبوعات به وطیفه خود عمل و درست و صحیح روشنگری کند؛ اگر به دنبال رشد هستیم، باید شفاف ساری شود؛ حیات و سرزندگی مطبوعات جدای از حیات جامعه نیست و مطبوعات وابسته به جامعه است.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم ادامه داد: وظیفه اصلی مطبوعات انتقاد سازنده و راهنمایی اعضای جامعه است؛ اگر مطبوعات نقش نظارتی خود را حفظ کند، می تواند انتقاد کند، در غیر این صورت نمی تواند به نقش و مسؤولیت خطیر خود عمل کند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت: انتقاد باید سازنده، با رعایت اصول شرعی و در جهت جلوگیری از ریختن آبروی افراد باشد، انتقاد صحیح عبارت از این است که منتقد در زمینه های مورد نظر بر مبنای استدلال های صحیح موضوع را بررسی و اظهار نظر کند.

وی اضافه کرد: انتقاد نباید فقط بر مبنای شایعه باشد، بلکه باید بر مبنای بررسی های دقیق، روشن و مشخص بعد از رسیدن به یقین باشد. مطبوعات و رسانه های جمعی، راهنمای جامعه و سیاسیت های مسوولان مملکتی هستند، مسوولان نیز از انتقادات مطبوعات بی نیاز نیستند، ولی انتقاد باید بر مبنای ادب، اخلاق، انسانیت و رعایت موازین شرعی باشد.

امام جمعه تبریز خاطرنشان کرد: پذیرش نقد و انتقاد به طور قطع نیازمند ایجاد سواد رسانه ای بین اقشار مختلف جامعه است و با توجه به افزایش آمار قشر تحصیل کرده در جامعه آمادگی برای بهره گیری از نقد ایجاد شده است. 

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی کرد: یکی دیگر از الزامات نقد صحیح حضور کارشناسان زبده در بدنه مطبوعات است، کسانی که در حوزه مطبوعات فعالیت میکنند باید معنای نقد را بدانند؛ نقد صحیح جامعه را پویا می کند.

وی گفت: برای بهبود وضع رسانه های استان باید چند اصل رعایت شود؛ یکی فضای آزاد مطبوعات است، البته منظور این نیست که هر کس هرچه خواست بنویسد، بلکه در مطبوعات نباید فضای خفقان حاکم شود که این فضا سم است.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم افزود: استقلال اقتصادی مطبوعات نیز مهم است، زیرا در غیر اینصورت  آنهاخود را به شخص یا ارگان خاص وابسته خواهند کرد، در حالی که نباید بخاطر پول و کمبود امکانات وابسته به فرد یا سازمان شوند؛ در این صورت مجبور هستند از سیاست های آن فرد یا سازمان را پیروی کنند.

وی اضافه کرد: آموزش روزنامه نگاری نیز یک فن و تخصص است، باید یک روزنامه نگار و خبرنگار دارای سواد رسانه ای باشد، حتی تیتری که زده می شود مهم  و نیازمند نگاه تخصصی است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت: آموزش روزنامه نگاری برای اهالی مطبوعات که تازه به این عرصه وارد شده اند، مورد توجه فرار گیرد. البته تقویت استقلال حرفه ای روزنامه نگاران نیز بسیار مهم است که می تواند مقام و جایگاه مطبوعات استان را ارتقا دهد.

گفتنی است، در پایان این دیدار کارت عضویت افتخاری خانه مطبوعات و رسانه های استان به نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی اهدا شد.

شبستان

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین