۲۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۱
کد خبر: ۶۸۶۷۸۸
آیت الله میرباقری:

خداوند مؤمنان واقعی را رها نمی‌کند

خداوند مؤمنان واقعی را رها نمی‌کند
استاد حوزه علمیه گفت: قرآن می فرماید پشت صحنه حوادث در دست خدا است و خداوند می‌داند که تا چه وقت به کفار مهلت دهد و این تدبیری است که خداوند برای آنها اندیشیده است.

به گزارش خبرنگار سرویس حوزه و روحانیت خبرگزاری رسا، آیت الله سیدمحمدمهدی میرباقری در سخنرانی شب سوم محرم در حرم حضرت معصومه با اشاره با آیاتی که با واقعه عاشورا تطبیق داده شده است، گفت: از جمله آن آیات، آیه ۱۷۸ سوره آل عمران به بعد است که خود امام حسین (ع) در سحر عاشورا این آیات را قرائت و با واقعه عاشورا تطبیق کردند.

وی افزود: خداوند در این آیات به افرادی که بعد از مجروح شدن در جنگ احد دوباره دعوت خدا و رسول را اجابت و به سمت دشمن حرکت کردند اجر و پاداش عظیمی وعده داده و سپس می فرماید که تهدید دشمن به جای آنکه این افراد را بترساند ایمانشان را قوی‌تر کرد و گفتند که خداوند برای ما کافی است و خداوند بهترین وکیل است و ما کار را به خدا واگذار می‌کنیم.

استاد حوزه علمیه گفت: خداوند می فرماید وقتی صف مؤمنین و کفار استوار شد شیطان شروع به بزرگنمایی دشمن و تهدید مؤمنین می‌کند و مؤمنین نباید از دشمن بترسند و باید از مخالفت با فرمان خدا بترسند و نگران روی زمین ماندن فرمان خدا باشند.

وی بیان کرد: خداوند در این آیات به پیامبر(ص) می فرماید اینکه افراد زیادی به کفر برمی‌گردند تو را نگران نکند زیرا خداوند از این کار آنان ضرر نمی‌کند بلکه خود آنها ضرر می‌کنند و خداوند به کسانی که به جای خدا دنیا را طلب کنند دنیا را به آنها می دهد ولی در آخرت هیچ بهره‌ای نخواهند برد و به عذاب سختی گرفتار می‌شوند.

میرباقری اضافه کرد: خداوند می فرماید کسانی که از وادی ایمان به کفر رفتند و به قدرت و ثروتی رسیدند گمان نکنند که فرصتی که به آنها می‌دهیم به نفع آنها است بلکه به آنها فرصت داده می شود که آنچه در باطن آنها است آشکار شود و معلوم شود که چرا جهنمی هستند و بهره آنها رنج همراه با خواری است.

وی با اشاره به اینکه خداوند مؤمنین واقعی را رها نمی‌کند و بسیاری از امتحانات برای جدا کردن انسان‌های پاک از ناپاک است، افزود: خداوند در این آیات می فرماید پشت صحنه این حوادث در دست اوست و او می‌داند که تا چه وقت به کفار مهلت دهد و این تدبیری است که خداوند برای آنها اندیشیده است.

استاد حوزه علمیه گفت: تمام این واقعه ها یک غیب و پشت صحنه‌ای دارد و اگر به خدا و اولیاء خدا ایمان آوردید و تقوا پیشه و با ولی خدا همراهی کردید به پاداش عظیم خواهید رسید.

وی ادامه داد: خداوند می فرماید عده‌ای با ولی خدا همراهی نمی‌کنند و بخل می‌ورزند که امکانات خود را برای ولی خدا هزینه کنند، این افراد گمان نکنند که این حفظ امکانات برای آنها خیری خواهد داشت بلکه برایشان شر خواهد بود و این اموال در روز قیامت باری بر گردنشان خواهد بود.

میرباقری با بیان اینکه شکر نعمت‌های خدا این است که انسان آنها را در راه خدا هزینه کند، خاطرنشان کرد: اگر انسان امکاناتی که خدا به او داده را در راه خدا هزینه نکند از بین خواهند رفت ولی اگر در راه خدا مصرف کند می تواند از آن در قیامت هم بهره‌مند شود.

وی با بیان اینکه صحنه عاشورا صحنه جدا شدن خبیث و طیب است، گفت: عاشورا یک غیب دارد و پشت صحنه عاشورا را سید الشهدا(ع) می دانستند و خداوند مدیریت می کرد که در نهایت خیر آن به مؤمنان و همراهان اباعبدالله(ع) و شر آن به دشمنان ایشان رسید.

ارسال نظرات