۲۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۹
کد خبر: ۶۸۶۸۶۶
جمعی از حقوقدانان؛

انتخاب زاکانی به عنوان شهردار تهران مشکل قانون ندارد

انتخاب زاکانی به عنوان شهردار تهران مشکل قانون ندارد
حقوقدانان و وکلای بسیجی سازمان بسیج حقوقدانان تهران و حقوقدانان و وکلای شبکه مدافعان عدالت کشور با صدور بیانیه‌ای از انتخاب زاکانی به عنوان شهردار تهران استقبال کردند.

به گزارش سرویس سیاسی خبرگزاری رسا، حقوقدانان و وکلای بسیجی سازمان بسیج حقوقدانان تهران بزرگ و همچنین حقوقدانان و وکلای شبکه مدافعان عدالت کشور با صدور بیانیه‌ای از انتخاب زاکانی به عنوان شهردار تهران استقبال کردند. متن بیانیه به شرح ذیل است:

انتخابات ۱۴۰۰ فصلی نوین در سپهر سیاسی ایران است. مردمسالاری دینی در این مقطع حساس مهم‌ترین رویکرد خود را مبنی بر کارآمدی، سلامت و رضایتمندی برگزیده است. عدالت و مبارزه با فساد وجه ممیزه این انتخابات بوده است‌. آغاز دولت بر شخصیتی استوار گردید که برون داد آن مبارزه با فساد و احیای حقوق عامه بوده است. اینک اتمسفر سیاسی اجتماعی کشور منتظر است تا دیگر دستگاه‌های اجرایی، تقنینی و خدمات‌رسان مبارزه با فساد و خدمت گسترده را به عنوان دال مرکزی خود وپیشران معادلات اجتماعی قرار دهند. گام بعدی در تکمیل چرخه ضد فساد و مبارزه با رانت و انتخاب شهردار برای کلانشهر تهران است.

شورای شهر تهران در اقدامی شجاعانه و مدبرانه شخصی را برای احراز سمت شهرداری تهران انتخاب نمود که علاوه بر توان بالای اجرایی دارای روحیه جهادی و ضد فساد است. کارنامه آقای دکتر علیرضا زاکانی مملو از مبارزه با فساد است. او همواره بر برخورد قاطع با یقه سفیدان تاکید نموده است.

انتخاب شهردار بر اساس قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور به عهده شوراهای اسلامی است‌.

(ماده71قانون موصوف) بیان برخی از گرایش های علمی دارای اولویت و بخشنامه ها و آیین نامه های صادره از مقامات ذیربط وزارت کشور برای این سمت دارای شأن تأسیسی نیست بلکه تکمیلی است، بنابراین آیین نامه ها وصف آمره ندارند .از دیگر سو معیار صلاحیت در خصوص انتخاب شهردار به عهده اعضای شوراهای اسلامی است و شوراها شخصیتی را برگزیدند، که دارای وجه ملی است. شخصی که برای احراز بالاترین مقام اجرایی کشور صلاحیتش توسط شورای نگهبان احراز گردیده است، آیا میشود شخصی که از توانمندی اجرای قانون اساسی و اصول متعدد آن برخوردار است دارای صلاحیت به عنوان شهردار تهران نباشد.

از این رو ما جمعی از وکلا و حقوقدانان انقلابی تهران بزرگ بدینوسیله حمایت قاطع خود را مبنی بر صحیح بودن انتخاب دکتر زاکانی وحسن تدبیر اعضای شورای شهر اعلام داشته؛ امیدواریم که این تحول آغاز خدمت نوین به مردم شریف تهران باشد. و با همراهی و همدلی نمایندگان انقلابی مجلس شورای اسلامی و مردم گران‌قدر تهران به افق شهری در طراز انقلاب اسلامی در گام دوم انقلاب گام های استوار برداشته شود.

والحمد لله رب العالمین

ارسال نظرات