۰۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۰
کد خبر: ۶۸۷۵۷۶
پ
حجت الاسلام میرشفیعی:
سخنران حرم حضرت معصومه گفت: حق پیروز است و این پیروزی در ذات  و حقیقت حق گنجانده شده است همانطور که در ذات و طبیعت باطل هم شکست گنجانده شده است.

به گزارش خبرنگار سرویس حوزه و روحانیت خبرگزاری رسا، حجت الاسلام  سیدصادق میرشفیعی در سخنرانی شب گذشته حرم مطهر حضرت معصومه با بیان اینکه این روزها اهل بیت امام حسین (ع)در اسارت از کوفه به شام برده شدند و دشمنان در فرصت‌های مختلف مجلس جشن و پیروزی برپا می کردند، اظهار کرد: امام سجاد (ع) و حضرت زینب (س) و همراهانشان هر جا فرصتی فراهم شده و سخنی گفته‌اند مدعی پیروزی این میدان بودند و هر دو طرف ادعای پیروزی می‌کردند.

وی با بیان اینکه دو ملاک اصلی برای تشخیص شکست و پیروزی داریم، گفت: اولین ملاک این است که حق پیروز است و این پیروزی در ذات  و حقیقت حق گنجانده شده است همانطور که در ذات و طبیعت باطل هم شکست گنجانده شده بنابراین هرچه و هر که حق است پیروز و هرچه و هرکه باطل است قطعا شکست خورده است و ملاک اصلی در غلبه و شکست این است که حق کجاست و باطل کجاست.

استاد حوزه علمیه ادامه داد: ملاک دوم این است که باید دید دو طرف نزاع کدامیک به اهداف خود رسیده‌اند و هر طرفی به هدف‌های از پیش تعیین شده خود رسید پیروز است و هر کسی به اهداف خود نرسید شکست خورده است بنابراین باید دید که اهداف امام حسین (ع) و بنی امیه چه بوده است.

وی با بیان اینکه خداوند فرموده است وقتی حق آمد باطل رفت و باطل رفتنی است، گفت: باطل جولان دارد ولی ثبات ندارد و خداوند در آیه ۱۸ سوره انبیا می فرماید حق را بر باطل می زنیم و باطل را نابود می‌کنیم چراکه باطل نابود شدنی است.

میرشفیعی خاطرنشان کرد: انبیاء و اولیاء خدا مورد پشتیبانی خداوند هستند و خداوند فرموده است که این قانون مسلم خدا است که خدا و فرستادگان خدا حتما و قطعا غالب و پیروز خواهند شد زیرا کسی نمی‌تواند خدا را شکست دهد و با خدا و فرستادگان خدا مقابله کند و ادعای پیروزی داشته باشد.

وی با بیان اینکه صفت عزیز که در قرآن بارها برای خدا استفاده شده به معنی نفوذ ناپذیر و شکست ناپذیر است، گفت: در سوره صف آیه ۹، توبه آیه ۳۳  و سوره فتح خداوند وعده قطعی و حتمی داده که فرستادگان خدا و دین خدا غالب و پیروز خواهند بود و خدا هرچه وعده داده تخلف ناپذیر است.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه پیروزی امام حسین علیه السلام عمق و وسعت حیرت آوری دارد ، افزود: هزاران سال دیگر هم که بیاید و هر کسی این واقعه را تحلیل کند باز هم پیروز این واقعه را امام حسین علیه السلام می‌داند هرچند که در آن زمان در ظاهر آنها جشن پیروزی گرفته بودند.

وی با بیان این که در روایات است که هر کسی هرجا با حق همراه شد پیروز نهایی اوست، گفت: امیرالمؤمنین(ع) فرمودند هرکسی با حق در افتاد حق او را به زمین خواهد زد و در جای دیگر فرمودند که حق حتی اگر کم باشد می‌تواند مقدار زیادی باطل را دفع کند.

میرشفیعی با بیان اینکه در قرآن همواره از گروه‌های قلیل تعریف شده و اکثریت معمولا محکوم شده‌اند، گفت: برخی جمعیت زیاد را نشانه حقانیت می‌دانند و این خیلی خطرناک است در حالی که وسیله تشخیص حق عقل سلیم و وحی و امر خدا است و از این راه انسان می تواند حق را تشخیص دهد.

وی با بیان اینکه پیامبر (ص) فرمودند که علی با حق است و حق با علی است و هر کاری امیرالمؤمنین(ع) کنند حق است، اظهار کرد: امام حسین (ع) مظهر حق است و عقیده ما درباره همه ائمه(ع) این است که کلام، مرام، صفات، اخلاق و اهدافشان حق است و سر سوزنی در مجموعه اهل بیت(ع) از باطل خبری نیست و وقتی شخصیت امام حسین(ع) را در نظر بگیریم غالب و پیروز قطعی هستند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین