۱۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۵
کد خبر: ۷۱۱۱۴۴
پ
آیت الله سیفی مازندرانی در گفتگوی اختصاصی با رسا عنوان کرد؛
استاد دروس خارج حوزه علمیه قم گفت: حوزه انقلابی بازوی علمی و استدلالی مواضع مقام معظم رهبری باشد و ریشه فقهی، تفسیری و روایی سخنان ایشان را در یک مجله علمی فقهی زیر نظر جامعه مدرسین بررسی کند.

آیت الله علی اکبر سیفی مازندرانی استاد دروس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم در گفتگوی اختصاصی با گروه سیره امامین انقلاب خبرگزاری رسا، با اشاره به سیره حکمرانی مقام معظم رهبری گفت: خدا را شاهد می‌گیرم و اعتقاد راسخ به این موضوع دارم و از آن عدول نخواهم کرد که مبانی رهبر معظم انقلاب براساس ارزش‌های انقلاب است؛ اما با حکمت، درایت و تدبیر در منصه اجرا توأم است.

ایشان با تأکید بر اینکه ممکن است از مسئولان سابق و فعلی عقیده و فکر انقلابی داشته باشد لکن در مقام اجرا نتوانند بر اساس حکمت، ارزش های انقلابی را پیاده کنند، افزود: رهبر معظم انقلاب براساس حکمت و حفظ ارزش‌های انقلابی، حلم و بردباری و بدون تنش موضع می‌گیرند و در برابر هر رئیس جمهوری که بر سر کار آمده، با حکمت و تدبیر برخورد کرده است.

وی افزود: رئیس‌جمهوری بوده است که تا رهبری، مطلب انقلابی را گوشزد می‌کردند، آن رئیس جمهور در برابر سخنان رهبری موضع می‌گرفت؛ اما مقام معظم رهبری ضمن حفظ ارزش‌های انقلابی، بیان اعتراض، ایراد و اشکال و با کمال درایت و بردباری موضع می‌گرفتند تا تنشی در کشور ایجاد نشود و به تدریج و با آرامش، حکمت و دقت بسیار، ارزش های انقلابی را در این نظام نهادینه و حفظ می‌کنند؛ البته که این مواضع رهبری، نیاز به مساعدت علمی و استدلالی حوزه انقلابی قم دارد.

آیت الله سیفی مازندرانی با اشاره به بازوی علمی بودن حوزه انقلابی برای امام خامنه‌ای اظهار کرد: جامعه مدرسین انقلابی، جامعه‌ای است که با انتشار مجله علمی فقهی، بازوی موضع گیری‌های مقام معظم رهبری باشد و ریشه فقهی، تفسیری و روایی مواضع رهبری را باید در مجله علمی جامعه مدرسین یافت.

استاد دروس خارج حوزه علمیه قم با اشاره به تفاوت حوزه علمیه قم و نجف تصریح کرد: حوزه نجف حوزه ای است در جهت فقه جواهری و فقه ارزش های انقلابی با این تفاوت از حوزه علمیه قم که توجه علماء حوزه نجف به روایات اهل بیت علیهم السلام و مبانی فقهی، اصولی، سیاسی روایی است.

وی ادامه داد: رویکرد روایی حوزه نجف را یک امتیاز مثبت و ارزش برای حوزه نجف می دانم و لذا حوزه علمیه نجف را حوزه موفقی می‌دانم البته حوزه علمیه قم به ارزش های انقلابی بیش از حوزه نجف اهتمام دارد اما بیشتر با گرایش های عقلانی است و متاسفانه حوزه قم به اندازه نجف به روایات اهل بیت اهتمام ندارد.

آیت الله سیفی مازندرانی با تاکید بر تاثیرات سیاسی و اجتماعی حوزه علمیه قم و نجف خاطرنشان کرد: بدون شک و تردید حوزه علمیه قم از نظر سیاسی از گذشته تا به الان تاثیرگذاری بیشتری نسبت به حوزه نجف دارد، تحلیل های فکر اسلامی و اندیشه اسلامی در بین مبلغان ایران مرسوم بوده و هست و امثال مطهری، بهشتی ها در حوزه علمیه قم رشد و نمو کرده اند اما در حوزه نجف کم تر شاهد چنین فضایی هستیم.

استاد دروس خارج حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه علماء نجف در فضای سیاسی جامعه عراق تاثیرگذاری کمتری داشتند، افزود: چون تاثیر کمتری در فضای اجتماعی و سیاسی عراق داشتند و با مردم پیوند فکری آنچنانی نداشتند، علمایشان نتوانستد نظام و حکومت اسلامی در گذشته به وجود بیاورند و تاثیرگذاری سیاسی- اجتماعی و پیوند با مردم از خصوصیات حوزه علمیه قم است.

در ادامه می‌توانید کلیپ گفتگوی اختصاصی آیت الله سیفی مازندرانی با گروه سیره امامین انقلاب خبرگزاری رسا، را مشاهده کنید:

 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین