۱۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۱
کد خبر: ۷۱۱۶۱۵
پ
ولی‌الله فتحی در کتاب جدید خود که در آستانه انتشار است با اشعاری هم وزن شاهنامه فردوسی به شرح تمام عملیات‌های دفاع مقدس پرداخته است.

به گزارش سرویس فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری رسا، در معرفی اثر تازه‌اش با نام «دفاع مقدس؛ کتابی برای ارتشیان، سپاهیان، بسیجیان، جهادگران و تمام مردم ایران» عنوان کرد: در اوایل جنگ تحمیلی و در طول جنگ به واسطه پست سازمانی به مناطق جنگی سرمی‌زدم و موارد زیادی از جانفشانی‌های فرزندان دلیر ایران را از نزدیک شاهد بوده‌ام. با دیدن وضعیت خرمشهر و غارت کالا و خرابی منازل مردم و زجری که مردم و رزمندگان اسلام در طول جنگ کشیده بودند خودبه خود و ناخودآگاه اشک از چشمان جاری می‌شد. هزاران سرباز و سپاهی و بسیجی، جهادی و نیروهای عاشق به جنگ دشمن و استکبار رفتند و شهید شدند تا ما و کشور و دینمان پابرجا بماند.

وی با تاکید بر اینکه از خودگذشتگی و ایثار نیروهای مسلح اعم از ارتشی، سپاهی، بسیجی و جهادی در جنگ تحمیلی را هرچه بنویسیم کم است، گفت: مجموعه منظومی که تحریر کرده‌ام بر اساس محتویات اطلس نبردهای ماندگار عملیات‌ نیروی زمینی در هشت سال دفاع مقدس به دست آمده است.

فتحی گفت: در این کتاب به تمام عملیات‌های آفندی و پدافندی دفاع مقدس اشاره شده و در پایان هر شعر نتیجه‌ و پیامدهای هر عملیات ذکر شده است. به عنوان نمونه درباره عملیات آفندی عاشورا که 28 آبان 59 انجام شده آمده است: «عمل‌های آفند در حرب ما/ به‌ویژه در آن غرب کشور چها/ اوایل به سختی در آن جنگ بود/ مقابل به دشمن چه بی‌رنگ بود/ جلودار دشمن نه آسان نبود/ توقف چه مشکل به هر لحظه بود/ نگردیده بود انسجامی به کار/ ز نیروی اصلی در این کارزار/ چنین بود نیروی مردم همی/ مشخص ز ترکیب آن مردمی/ نبد سازمانی ز آنها به جنگ/ به هرکار آنها بباید درنگ/ و هم انتظاری ز مردم زیاد/ شود حمله بر دشمنی را که باد/ عقب رانده گردد ز این خاک ما/ و پایان شود جنگ ناپاک ما/ از این رو به یورش بباید روان/ به آن سوی دشمن به هر لحظه آن/ به پس‌گیری از خاک گردد چنین/ و یا منهدم دشمن اندر زمین/ از این باب طرحی دگر داده شد/ ز آن لشکرم بود و آماده شد/ هدف ارتفاعات سارات‌ها/ و آن بند پیران علی تا رها/ رها گردد از دست دشمن به جنگ/ ز دستان آن دشمنی را که ننگ/ عمل شد به آبان نبردی دگر/ سه روزی به پایان شدش پراثر»

وی ادامه داد: سپس اشاره شده که خلبانان هوانیروز با 14 فروند بالگرد و 92 ساعت پرواز 107 مجروح را تخلیه، 135 رزمنده را هلی برد و هفت تن بار و مهمات را جابه‌جا کردند. در بخش نتیجه هم آمده که اهداف پیش‌بینی شده آزاد شد و به یک گردان 22 مخصوص به میزان 70 درصد آسیب وارد شد.

فتحی در پایان گفت: این کتاب شرح منظوم تمام عملیات‌های دفاع مقدس به ترتیب زمان است و در انتها به جهادگران و چگونگی تشکیل جهاد سازندگی نیز اشاره شده است. این کتاب به زودی توسط نشر انتخاب و با حمایت سازمان منطقه آزاد کیش منتشر خواهد شد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین