۲۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۳
کد خبر: ۷۱۲۲۲۴
پ
رئیس پلیس تهران با بیان اینکه سارقان بانک ملی روز بعد از سرقت به‌خاطر جاگذاشتن وسایل خود، دوباره به بانک بازگشتند، جزئیات جدیدی از ماجرای سرقت از صندوق امانات بانک ملی را تشریح کرد.

به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ سردار حسین رحیمی پیش‌ازظهر امروز در حاشیه مرحله 56 طرح رعد پلیس پیشگیری تهران اظهار کرد: در این طرح 733 متهم بازداشت شدند.

به‌گفته رئیس پلیس تهران، علاوه بر انهدام 19 باند در طرح مذکور، بالغ بر 3 هزار و 240 فقره اموال مردم کشف و به 953 فقره سرقت رسیدگی شد.

این مقام انتظامی با اشاره به ارزش 22میلیاردی اموال مکشوفه، از بازداشت 22 محکوم فراری در طرح مذکور خبر داد و گفت: 270 فشنگ جنگی، 117 قبضه سلاح سرد و چهار قبضه سلاح گرم در این طرح کشف شد.

وی افزود: در این طرح 87 مورد از پاتوق‌های سارقان، 13 پاتوق‌ مالخران، دو محل تردد اوباش و 59 نقطه فروش مواد مخدر پاک‌سازی شد.

رحیمی با اشاره به کشف 90 کیلوگرم هروئین از یک باند چهارنفره در طرح مذکور، آخرین اطلاعات مربوط به سارقان بانک ملی را تشریح کرد و گفت: بر اساس آخرین اعترافات سارقان بانک ملی که تا به حال به آن پرداخته نشده است، سارقان اصلی که وارد بانک شدند چهار نفر هستند (سه برادر و یک پسرخاله)؛ این افراد ساعت 10 شب جمعه در منزل پدر و با حضور پدر، آخرین جلسه را برقرار کرده آنجا هماهنگی‌ها را انجام دادند.

رئیس پلیس تهران افزود: دو نفر از اعضای اصلی این باند به‌همراه همسر یکی از آن‌ها، بلیط خود را برای رفتن به خارج از کشور تهیه و رزرو کرده بودند و بلیط برای حدود ساعت 6 صبح دوشنبه 16 خرداد بود.

وی بیان کرد: سارقان حدود ساعت 1:30 تا دو بامداد وارد بانک شدند؛ دو نفر کار تدارکات، مراقبت، کشیک دادن و آوردن آذوقه و وسایل را به‌عهده داشتند و دو نفر نیز عهده‌دار از کار انداختن وسایل حفاظتی و مراقبتی ناکافی بانک، رفتن سراغ صندوق امانات مردم و سرقت بودند.

این مقام انتظامی ادامه داد: سارقان تقریباً ساعت 16 بعدازظهر کارشان تمام شد و از مجموعه بانک خارج شدند اما نکته جالب اینجاست که روز بعد یعنی شنبه متوجه شدند که یک سری از وسایل آن‌ها مانند پتک و برش هوا داخل بانک جا مانده است که مجدداً به بانک رفته، برخی از وسایل را پاک‌سازی کرده و برده و تعدادی از وسایل را داخل فاضلاب یا نقاط بانک جاسازی کردند که تمام این وسایل نیز از جمله هارد و حافظه مجموعه بانک در اقدامات جدید پلیس کشف شد.

رحیمی با اشاره به اقدامات پلیسی درباره اموال مکشوفه از سارقان بانک ملی عنوان کرد: همان روز نخست، اموال مردم که بالغ بر هزاران سکه و مبالغ زیادی دلار، یورو و سایر ارزها بود، شمارش شده با نظارت نماینده دادستان، پلیس و بانک ملی، تحویل خزانه بانک ملی شد؛ تیم ویژه‌ای از بانک ملی، اتحادیه طلافروشان و متخصصان طلا و جواهر، نماینده پلیس و دستگاه قضائی در محل حدود پنج روز برای شناسنامه‌دار و ارزیابی کردن طلاهای سرقت‌شده، فعالیت کردند و حدود ساعت 6 صبح روز گذشته کار شناسایی، بسته‌بندی، شناسنامه‌دار کردن و انتقال طلا و جواهر به خزانه بانک ملی تمام شد.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ، از ثبت تمام اقدامات مذکور درباره شناسنامه‌دار کردن و تحویل اموال مکشوفه توسط 6 دوربین خبر داد و خاطرنشان کرد: تمام این اقدامات مستند شده است.

وی با اشاره به جلسه افسر رابط پلیس جمهوری اسلامی ایران و کشور مقابل برای استرداد سه متهم این پرونده به کشور، گفت: ما مترصد این هستیم که این سه متهم نیز به کشور بازگردانده شوند و کار انجام شود همچنین با وجود متهم فعلی، صحنه جرم بازسازی شد و بازسازی صحنه جرم از نیمه‌شب گذشته صورت گرفت.

این مقام انتظامی ضمن مقایسه این سرقت با سرقت‌های مشابه در سایر کشورهای دنیا، اظهار کرد: سریع‌ترین کشف در مقایسه با سرقت‌های مشابه در این مقیاس، متعلق به پلیس جمهوری اسلامی ایران است، بعد از ما پلیس یک کشور اروپایی قرار دارد که البته مبلغ آن پرونده خیلی کمتر از مقدار سرقت در پرونده بانک ملی است.

رحیمی با تأکید بر اینکه این پرونده هیچ متهم فراری ندارد و تمام اعضای آن بازداشت شدند، متذکر شد: سارقان بانک ملی تخصص کامپیوتر، لوازم‌های الکترونیکی، حفاظتی و مراقبتی، آهنگری، برش هوا و ورودهای خیلی پیچیده داشتند همچنین پیش‌بینی کرده بودند که اعضای اصلی باند از کشور خارج شوند و سایر اعضای باند که در تهران و برخی از شهرستان‌ها بودند، مبلغ سنگین طلا را به فروش یا به مرز برسانند و از آنجا به خارج از کشور ببرند که با توجه به سرعت‌ عمل پلیس این اقدامات ناکام ماند.

وی درباره اعلام بانک ملی مبنی بر اینکه مال‌باختگان به پلیس آگاهی و دادسرا مراجعه کنند، گفت: کل تحویل اموال مردم به‌عهده بانک ملی، بانک مرکزی و دادستانی است، ما اموال مسروقه را کشف کرده با سخت‌ترین ضوابط و مقررات تحویل دادیم، اکنون در حال بررسی دیگر ابعاد پرونده هستیم.

به‌گفته رئیس پلیس تهران، ارزش اموال مسروقه، منوط به اعلام نظر ارزیابان خواهد بود و ارزش قطعی این سرقت به پلیس اعلام نشده است البته جزو چند سرقت بزرگ بانک در دنیاست.

این مقام انتظامی درباره گفت‌وگوی یکی از روزنامه‌ها با متهمان که ادعا کرده بودند، برخی از اموال را فروخته، تبدیل به چند خودرو کرده یا برای بستگان خود کادو خریده بودند، گفت: این حدس و گمان‌ها باید کنار گذاشته شود، ممکن است یک سری از معاندان و مخالفان و افرادی که از پلیس ضربه خوردند، حرف‌هایی بزنند که از آن‌ها گلایه نداریم اما از دوستان خودمان که به قدرت، عظمت، سرعت و اشرافیت پلیس بی‌توجه هستند، پلیس خودشان را در مقیاس پلیس جهانی آن‌گونه که باید و شاید مطرح نمی‌کنند، گلایه داریم، بالاخره کار، کار بزرگی بود.

رحیمی گفت: روز دوشنبه پس از اعلام این سرقت، کوچکترین سرنخی نداشتیم، در کمتر از 24 ساعت، تمام سناریو برای ما مشخص شد که نشان از قدرت، اشرافیت، تسلط و توانمندی پلیس ما دارد که این تجربه را خیلی از پلیس‌های دیگر کشورها ندارد؛ در 24 ساعت دوم نیز سارقان شناسایی و بازداشت شدند و اموال کشف شد یعنی تمام سناریو و پیش‌بینی ما درست از آب درآمد درصورتی که هیچ سرنخی نداشتیم.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ با رد ارتباط سارقان این پرونده با دیگر کشورها و ضمن تکذیب امنیتی بودن این پرونده، یادآور شد: سارقان بسیار حرفه‌ای، کاربلد بوده سابقه قبلی داشتند، مدت‌ها به بانک ملی رفت‌وآمد داشتند و تسلط‌شان به بانک کامل بود.

وی با تأکید بر اینکه کارکنان شریف و زحمت‌کش بانک به هیچ عنوان هیچ‌گونه دخالتی در این سرقت نداشتند، درباره سؤالی مبنی بر اینکه آیا سارقان موفق به فروش اموال مسروقه شده بودند، اظهار کرد: اگر موفق به فروش شده‌اند هم به‌نظر می‌رسد بسیار کم باشد زیرا نمی‌توانستند به خارج از کشور منتقل کنند امکان دارد بخشی از ارزها را با خود برده یا اینکه چند خودرو خریده و نزد افراد دیگری گذاشته بودند که تمام اینها جمع‌آوری شد.

این مقام انتظامی گفت: بانک مذکور یکی از شعبات مطرح بانک ملی است و در خیابان اصلی قرار دارد، قبلاً به دوستان گفتیم و اکنون نیز تکرار می‌کنیم، به‌مانند این است که یک خانه بزرگ داشته اما هیچ کدام از امکانات حفاظتی و مراقبتی پییش‌بینی نکرده یا حداقل‌ها را پیش‌بینی کرده باشید، همان‌گونه که قبلاً گفتم، سارقان بانک ملی از بالای در پارکینگ بالا رفته بودند سپس یکی قفل را شکسته است، مابقی داخل رفته و کارشان را انجام داده بودند.

رحیمی متذکر شد: برای حفاظت و مراقبت از چنین مراکزی که حجم زیادی از معاملات و عملیات بانکی در آن انجام می‌شود و بالغ بر یک‌هزار صندوق در آنجا قرار دارد، باید پیش‌بینی لازم صورت گیرد که متأسفانه این کار صورت نگرفته بود و در مدت چهار روز تعطیلی هیچ فردی در آنجا نبود، برخی از دوستان از پلیس انتقاد می‌کنند و می‌گویند چرا پلیس ماجرا را زودتر نفهمیده بود، پلیس چگونه باید باخبر می‌شد، همان‌گونه که مثال زدم اگر سارقی بالای در یک منزل بزرگ وارد آنجا شود و سه روز آنجا باشد، پلیس چگونه باید متوجه شود؟

 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین