۰۶ تير ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۴
کد خبر: ۷۱۳۳۷۴
پ
اتصال دو مسیر ریلی شلمچه-بصره و راه آهن کرمانشاه-خسروی-خانقین-بغداد احیای مسیر ترانزیتی استراتژیک بین دو کشور ایران و عراق را به‌دنبال دارد.

به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، روابط دو کشور ایران و عراق به‌عنوان دو همسایه راهبردی، همواره مورد توجه کشورهای جهان قرار داشته است. با بروز وقایع سال های گذشته از جمله ظهور و افول داعش، خروج نیروهای آمریکایی از عراق و افغانستان و در نهایت، وقوع جنگ بین روسیه و اوکراین، روابط دو کشور ایران و عراق، وارد فصل تازه ای شده که در صورت شکل گیری اتحاد عمیق بین این دو کشور دوست و همسایه، می توان تغییر موازنه قدرت در منطقه را شاهد بود.

*ترانزیت، پاشنه آشیل توسعه روابط 2 کشور

بی‌شک در آینده نزدیک، ترانزیت می تواند یکی از وجوه قدرت ایران و عراق قلمداد شود. در صورت همکاری دو کشور و ایفای نقش جدی در کریدور شرق-غرب، می‌توانند به عنوان حلقه‌های مفقوده این کریدور، منجر به رونق ترانزیت شرق-غرب شوند که به واسطه از کار افتادن کریدورهای گذرنده از خاک روسیه، نیمه جان شده است.

برای این که این مهم صورت پذیرد، مشکلات متعددی بر سر راه وجود دارد که به نظر می رسد وجود عزم جدی در مسئولین عراقی و ایرانی، بتواند این مشکلات را به راحتی مرتفع نماید. مشکلاتی از قبیل عدم اتصال شبکه ریلی دو کشور و عدم اجرایی شدن قانون ترانزیت در خاک عراق، به عنوان موانع اصلی ایفای نقش عراق و ایران به عنوان دو عنصر مهم در اتصال آسیا به اروپا مطرح می باشند.

با توجه به سفر قریب الوقوع مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق به ایران، به نظر می رسد یکی از مهمترین دستورکارهای این سفر، اتحاد دو کشور ایران و عراق در زمینه لجستیک و ترانزیت به منظور بهره مندی هر چه بیشتر هر دو کشور از منافع اقتصادی و امنیتی عبور کالاهای بین المللی از خاک خود باشد. این مساله می تواند در درازمدت به رشد و توسعه روزافزون اقتصادی در عراق کمک کند و به علاوه روابط ایران و عراق را از دو همسایه راهبردی، به دو شریک راهبردی ارتقا دهد. افزون بر این، بدون شک ایجاد ارتباط بین کشورهای ایران، عراق و سوریه می تواند به تحکیم و تعمیق قدرت جبهه موسوم به محور مقاومت منجر شود که در نتیجه، بسط ید این سه کشور در حل مسائل منطقه ای برای عبور از تنگناهایی است که ایالات متحده آمریکا برای آنان ایجاد کرده است.

*بازگشایی کریدور عراق به روی ایران؛ مطالبه ای که به نفع دو کشور است

به عقیده کارشناسان، بازگشایی کریدور عراق به روی ایران، که می تواند به صورت یک کارویژه در سفر قریب الوقوع نخست وزیر عراق به ایران مورد بررسی و مطالبه قرار گیرد، در نهایت منجر به اتصال ایران به دریای مدیترانه و به عبارتی، احیای جاده تاریخی ابریشم خاکی خواهد شد که به طور قطع، منافع بی شمار آن برای همه کشورهای ذینفع چشم گیر است و جذابیت بالایی دارد.

اتصال دو مسیر ریلی شلمچه-بصره و راه آهن کرمانشاه-خسروی-خانقین-بغداد نیز می تواند علاوه بر احیای این مسیر ترانزیتی استراتژیک بین دو کشور ایران و عراق، منجر به بهبود تجارت این دو کشور با یکدیگر و همچنین ایجاد قرابت فرهنگی و ملی بین دو ملت شود که لازم است این دو پروژه مهم نیز در دستور کار مذاکرات بین مسئولین عراقی با همتایان ایرانی در حاشیه سفر الکاظمی به ایران قرار گیرد. با افتتاح این دو خط ریلی، می توان به افزایش جدی مناسبات اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و گردشگری دو کشور امیدوار بود.

انتهای پیام/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین