۳۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۹
کد خبر: ۷۱۷۵۲۲
به همت نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛

کتاب «واقع گرایی اخلاقی» منتشر شد

کتاب «واقع گرایی اخلاقی» منتشر شد
کتاب «واقع گرایی اخلاقی» اثر بهروز محمدی منفرد در 372 صفحه به چاپ رسید.

به گزارش خبرنگار سرویس فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری رسا، کتاب «واقع گرایی اخلاقی» اثر بهروز محمدی منفرد است که در فلسفه و کلام اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه و به همت نشر این پژوهشگاه در 372 صفحه منتشر شد.

وجودشناسی مسئله ای در فرااخلاق است که در آن از امکان و نحوه وجودی اوصاف اخلاقی از قبیل خوبی و بدی سخن گفته می شود و نگرش های معطوف به آن یعنی واقع گرایی و ناواقع گرایی اخلاق بررسی می گردد.

این پژوهش در پی بررسی برخی مناقشات مهم در مورد وجود یا نحوه وجودی اوصاف اخلاقی بین واقع گرایی و ناواقع گرا است تا بستری برای پژوهش های دقیق­تر فراهم آید.

در این اثر مشاهده می کنیم که هر یک از واقع گرایان و ناواقع گرایان اخلاقی برخی پدیده های اخلاقی از قبیل دلیل اخلاقی، اختلاف اخلاقی و انگیزش اخلاقی را به نفع خود مصادره کرده اند. واقع گرای اخلاقی برای موفق شدن باید بتواند استدلال های ناواقع گرا با کمک چنین پدیده هایی را پاسخ دهد و افزون بر آن، استدلال هایی ایجابی ارائه کند.

 

ساختار اثر

این اثر در دو بخش تألیف شده است. بخش اول که با عنوان «بررسی و نقد استدلال هایی در نفی وجود اوصاف اخلاقی» تنظیم شده که از جمله این استدلال ها می توان به استدلال از طریق ابتنا/فرارویدادگی، استدلال از طریق عدم امکان نقش علّی اوصاف اخلاقی، استدلال گیلبرت هارمن در نفی اوصاف اخلاقی خاص، استدلال زبان شناختی ناشناخت گرا، استدلال از طریق درون گرایی دلیل و هیوم گرایی انگیزشی در نفی اوصاف اخلاقی، و استدلال از طرق انگیزش اخلاقی در نفی وجود اوصاف اخلاقی اشاره کرد که هر یک به تفصیل تبیین شده است.

«استقلال اوصاف اخلاقی» عنوان دومین بخش از این کتاب است که در این بخش، به استقلال یا عدم استقلال وصف اخلاقی از ذهن و توافق عقلا، استقلال اوصاف اخلاقی از ویژگی های غیر اخلاقی، ناطبیعت گرایی اخلاقی و مدل واقع گرایی اخلاقی ناطبیعت گرا در اندیشه متعالیه پرداخته شده است.

علاقه مندان برای خرید اینترنتی این کتاب می توانند به نشانی اینترنتیhttp://shop.isca.ac.ir/  مراجعه کنند.

کتاب «واقع گرایی اخلاقی» منتشر شد

ارسال نظرات