۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۸
کد خبر: ۷۲۴۷۴۸
پ
در کتاب «روایات ساختگی» ماجد کاظمی بررسی شد؛
کتاب «روایات ساختگی؛ بررسی و نقد پاره‌ای از روایات جعلی» اثر آیت الله ماجد کاظمی است که توسط انتشارات چتردانش منتشر شده است.
به گزارش سرویس فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری رسا، کتاب «روایات ساختگی: بررسی و نقد پاره‌ای از روایات جعلی» اثر آیت الله ماجد کاظمی است که توسط انتشارات چتر دانش چاپ و منتشر شده است.

آیت الله ماجد کاظمی که از علما و فقهای برجسته خوزستان است در این کتاب به نقد و بررسی بخشی از روایات نامعتبر و جعلی در جهان اسلام پرداخته و سعی در پیراستن منابع از این روایات کرده است.

مؤلف در این کتاب تأکید می‌کند که همواره دشمنان اسلام برای ضربه زدن به کیان اسلام و از بین بردن هیبت و شوکت رهبران و بزرگان دین به روایات ساختگی و جعلی تمسک کرده‌اند. دست نشاندگان استعمار و از جمله وهابیت و پیروان آنها، با دستمایه قرار دادن چنین روایاتی سعی در مخدوش کردن چهره نورانی و پر فروغ اهل بیت (ع) داشته‌اند، اهل بیتی که ارکان دین و باب هدایت الهی بوده و به نص صریح قرآن و اعتراف همه مسلمین، خداوند هرگونه پلیدی و رجس را از آنان زدوده و از انواع گناه و زشتی، پاک و طاهر کرده است.

آیت الله ماجد کاظمی در این کتاب بحث مبسوطی کرده که دروغ بستن به خداوند متعال و پیامبر (ص) و اوصیاء طاهرینش (ع) از بزرگترین گناهان و زشتی‌ها محسوب می‌شود تا جایی که خداوند در قرآن کریم می‌فرماید: «و کیست ستمکارتر از آن کس که بر خدا دروغ بسته یا آیات او را تکذیب کرده؟ بی تردید، ستمکاران رستگار نمی‌شوند.» (وَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّنِ افْتَرَی عَلَی اللَّهِ کَذِبًا أَوْ کَذَّبَ بِآیَاتِهِ إِنَّهُ لَا یُفْلِحُ الظَّالِمُونَ همچنان که از امام صادق سوال شد: حق خدا بر مردم چیست؟ فرمود: این است که آنچه بدانند بگویند و آنچه ندانند دم فروبندند اگر چنین کنند محققا حق خدا را به او پرداخته‌اند.

به گفته مؤلف روش معروف بین علمای شیعه در استنباط امور اساسی اعتقادی این است که به اخبار آحاد، حتی اگر معتبر باشند نیز استناد و استفاده نمی‌کنند تا چه رسد به اخبار ضعیف و مرسل که در این کتاب مطرح و رد شده است. چرا که در مسائل اعتقادی علم و یقین باید حاصل شود و اتکاء و پیروی از ظن در این موارد مردود است.

آیت الله ماجد کاظمی در بخشی از این کتاب می‌نویسد: «باید تأکید کرد که عقاید و تفکرات مذهب تشیع آنچنان محکم و استوار است و آنقدر روایات و آیات محکمات در این زمینه موجود است که برای اثبات آن هرگز نیازی به روایات ضعیف و مرسل وجود ندارد. پس در اثبات اعتقادات تشیع برای استفاده از چنین روایاتی حتی اگر در کتب روایی موجود باشند و نیز استناد به خواب و رؤیا و مکاشفات هیچ جایگاهی وجود ندارد و از اساس چنین روشی مردود است. این دیدگاه یکی از مهمترین تفاوت‌ها بین مذهب تشیع و مذاهب عامه است، زیرا که شیعیان به پیروی از اهل بیت (ع) و خصوصاً در زمان امام صادق (ع) در مقابل چنین شیوه‌ای موضع انتقادی داشته و اخبار آحاد را حتی در فروعات فاقد حجیت می‌دانستند.»

«نقد و تحلیل آرا فلسفی» و تصحیح کتاب «توحید فائق در معرفت خالق» اثر آیت الله سید علی موسوی بهبهانی، از دیگر کتاب‌هایی است که انتشارات چتردانش از آیت‌الله ماجد کاظمی منتشر کرده است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین