۱۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۳
کد خبر: ۷۳۵۸۷۶
پ
آیت‌الله اعرافی در جمع طلاب ایرانی مقیم نجف:
آیت الله اعرافی در سخنرانی خود در جمع طلاب ایرانی مقیم نجف تصریح کرد که ما فقط به دنبال تسهیل حضور طلاب در نجف هستیم.

به گزارش سرویس حوزه و روحانیت خبرگزاری رسا، آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه در ادامه سفر به عراق در جمع طلاب ایرانی مقیم نجف سخنرانی کرد.

در ابتدای این جلسه، تعدادی از طلاب و اساتید ایرانی مقیم نجف به نمایندگی از مجموعه طلاب، به بیان نظرات، دغدغه‌ها، مشکلات و پیشنهادهای خود پرداختند.

در ادامه آیت الله اعرافی طی سخنانی گفت: پیوستگی تاریخی حوزه‌های علمیه در طول بیش از هزار سال، نکته بسیار ارزشمندی است. کانون‌های اصلی حوزه در تاریخ حوزه‌ها جابجا شده است، اما همه این ادوار و اطوار با یک هویت منسجم و مبنای واحد ولی منعطف نقش آفرینی کرده اند.

مدیر حوزه‌های علمیه ادامه داد: امروزه به برکت انقلاب اسلامی، گفتمان ولایت الهی و نهاد روحانیت در بیش از ۱۶۰ کشور نهادینه و بومی شده است.

وی با بیان اینکه علمای شیعه، سینه به سینه معارف خود را از اولیای الهی خود دریافت کرده اند خاطر نشان کرد: ،از دیگر امتیازات حوزه های علمیه، دانش بنیانی و نظریه پردازی و تولیدات فکری و معرفتی در طول تاریخ بوده است که سرشار از نوآوری های علمی، گفتمان های علمی و نظریات بوده است.

آیت الله اعرافی با تاکید بر اینکه قدرت علمی اصیل همواره نقطه امتیاز حوزه های علمیه بویژه حوزه نجف بوده است‌، ادامه: سنت های نانوشته حوزه و امتیازات تربیتی و تهذیبی، از ویژگی های منحصر به فرد حوزه های علمیه در طول تاریخ بوده است.

وی به مهاجرت حضرت آیت الله حائری یزدی به قم اشاره کرد و افزود: در کنار حرکت و مهاجرت عظیم مرحوم حاج شیخ عبدالکریم حائری، روی دیگر خاموش و پنهانی وجود دارد و آن دعوت و از خود گذشتگی علما و بزرگانی است که از جایگاه و زعامت خود گذشتند و از مرحوم مؤسس دعوت کردند.

آیت الله اعرافی با اشاره به جایگاه حوزه علمیه نجف اظهار داشت: مقام معظم رهبری مکرّر بر جایگاه نجف، استقلال نجف و جایگاه مرجعیت حضرت آیت الله سیستانی تأکید داشته اند. ما فقط به دنبال تسهیل حضور طلاب در نجف هستیم و حوزه نجف استقلال خود را باید داشته باشد.

مدیر حوزه‌های علمیه یادآور شد: حوزه علمیه همواره آزاد بوده و باید آزادی نظام درسی، کتاب درسی و آزادی استاد، محور باشد. تعدد مناهج، تعدد متون و آزادی اساتید و آزادی انتخاب درس از سیاست های آموزشی است که در قالب هدایت های تحصیلی، چارچوب های کلان و نظام بندی آن راهبری می شود.

آیت الله اعرافی در پایان خاطرنشان کرد: نجف نیرومند و قدرتمند علمی، برای شیعیان جهان اسلامی و عرصه بین‌ الملل در ایران اسلامی یک فرصت است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین