۰۴ دی ۱۳۹۸ - ۰۳:۲۵
کد خبر: ۶۳۱۳۸۵
پ
حجت الاسلام پژمانفر در گفت وگو با رسا مطرح کرد؛
نماینده مجلس با بیان اینکه برخی به بهانه بودجه با جریان حوزه و طلاب مقابله می کنند، گفت: شهریه طلاب از محل وجوهات شرعی از حداقل حقوق کارگران نیز کمتر است.

حجت الاسلام نصرالله پژمانفر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری رسا، با اشاره به مسأله بودجه حوزه های علمیه و بیان اینکه برخی اظهار نظرها علیه بودجه حوزه ریشه در تقابل دولت با جریانات و مؤسسات فرهنگی و حوزوی دارد، گفت: رویکرد دولت ها نسبت به مراکز حوزوی و فرهنگی را در لوایح بودجه می توان مشاهده کرد نه اینکه تنها به اظهاراتشان در پشت تریبون ها توجه کنیم.

وی با بیان اینکه رویکرد مثبت یا منفی دولت ها نسبت به مسائل فرهنگی و مراکز حوزوی در لوایح بودجه قابل مشاهده است، اظهار داشت: برخی سعی دارند مراکز حوزوی را نهادهای حاکمیتی معرفی کنند و در سخن نشان دهند ما از این مراکز حمایت می کنیم، در حالی که در مقام عمل اینگونه نیست و دولت ها به ویژه دولت آقای روحانی این نگاه را به حوزه های علمیه ندارد.

حجت الاسلام پژمانفر تأکید کرد: اگر چه دولتمردان مقید هستند که هر از چند گاهی به قم سفر کرده و با مراجع تقلید و اعضای جامعه مدرسین دیدار کنند، اما در حقیقت در مقام عمل روز به روز بودجه مراکز حوزوی را کاهش داده اند.

نماینده مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امروز مراکز حوزوی تربیت طلاب را در سطوح مختلف انجام می دهند که هر کدام از این طلاب نیز وظایفی را بر عهده گرفته و در بخش های مختلف علمی و اجرایی مشغول به خدمت می شوند، از این جهت دولت طبق قانون اساسی موظف است هزینه تربیت این افراد و همچنین فراهم آوردن زیرساخت های لازم برای جذب افراد در حوزه را بپردازد.

وی با اشاره به اینکه امروز دولت رویکرد دینی را عملاً قبول ندارد، بیان کرد: دولت با مدیریت نادرست خود علیرغم ادعاهای ظاهری مبنی بر حمایت از حوزه ها در حال مخالفت با حوزه ها است؛ علیرغم اینکه حاکمیت و دولت خود را موظف به پرداخت حق بیمه کارگران و هنرمندان و سایر مشاغل می داند، یکی از نگرانی های ما مسأله بیمه طلاب  است، زیرا دولتمردان نسبت به آن نگاه منفی داشته و همواره سعی کرده اند تا در اعتبارات بیمه طلاب دست ببرند، اما با مقاومت ما از ناحیه مجلس مواجه شده اند.

حجت الاسلام پژمانفر با بیان اینکه مجموعه های حوزوی با نوسانات حمایتی مواجه هستند، بیان کرد: مراکز حوزوی در برخی دولت ها مورد حمایت قرار گرفته اند و طبق آن برای خود برنامه های دراز مدت در نظر گرفته اند و گاهی در برخی دولت ها نیز این حمایتی از آنها صورت نگرفته و مجبور شده اند تا برنامه های خود را یا با مشکل رو به جلو ببرند و یا نتوانند برنامه های خود را ادامه دهند.

عضو فراکسیون روحانیت مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امروز اگرچه تعداد بسیار محدود و درصد بسیار ناچیزی از طلاب در قالب استاد دانشگاه، قاضی و یا سایر مشاغل جذب دستگاه های گوناگون شده اند و همانند اقشار دیگر حقوق دریافت می کنند، اما باقی طلاب زندگی خود را از شهریه و وجوهات شرعی اداره می کنند.

وی با تأکید بر اینکه امروز طلاب از حداقل حقوق کارگران نیز کمتر دریافت می کنند، گفت: شاید طلاب با عنوان شهریه از محل وجوهات شرعی حدود نصف حداقل حقوق کارگران را دریافت کنند؛ امروز طلاب و خانواده هایشان به شدت تحت فشار اقتصادی هستند و از طرفی نیز مورد بی مهری برخی جریانات سیاسی واقع شده اند.

حجت الاسلام پژمانفر با بیان اینکه کاهش بودجه حوزه های علمیه ریشه در بی توجهی دولت به حوزه ها دارد، عنوان کرد: بنده به عنوان یک مسؤول از همه طلاب حوزه های علمیه ای که دولت ها به ویژه دولت آقای روحانی نسبت به انجام وظیفه شان در قبال تلاش های آنها کوتاهی کرده و این کوتاهی نیز قصوراً نبوده، بلکه از باب بی توجهی به حوزه ها صورت می گیرد عذرخواهی می کنم.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه اظهارات مختلف علیه بودجه حوزه های علمیه از محبوبیت حوزه ها در جامعه نمی کاهد، خاطرنشان کرد: مطمئناً با شرایط پیش آمده ممکن است جریان حوزه با مشکلاتی مواجه شود، اما این جریان به بسیار ریشه دار و عمیق بوده و در طول قرون مختلف گفتمان دینی و اهل بیت(ع) را به نسل های مختلف منتقل کرده است.

وی با بیان اینکه روحانیت از گروه های بسیار مرجع و مورد اعتماد مردم است، ابراز کرد: حوزه علمیه توانسته در فراز و نشیب ها در کنار مردم باشد که آمار جانبازان، شهدا و آزادگان روحانی گویای این امر است، زیرا صنف روحانیت بیشترین ایثارگران را نسبت به جمعیت خود تقدیم انقلاب کرده است.

حجت الاسلام پژمانفر به فداکاری های روحانیت در طول تاریخ اشاره و با تأکید بر اینکه مردم هیچگاه فداکاری های روحانیت را فراموش نمی کنند، بیان کرد: روحانیت در دوران انقلاب و مشروطه در کنار مردم بوده است و حتی گاهی مراجع تقلید نیز برای مقابله با استعمار غربی ها اسلحه به دست گرفته اند؛ امروز مردم روحانیت را در مسیر مدرس ها و فضل الله نوری ها می بینند.

نماینده مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به اینکه روحانیت در همه تنگناها و مشکلات کنار مردم بوده و با توطئه های دشمن مقابله کرده است، مطرح کرد: دکتر علی شریعتی گفت «پای تمامی قراردادهایی که خیانت آمیز بود امضای یک روحانی و یک طلبه را ندیدیم و این روحانیت بود که توانست با عزت نفس مسیر خود را ادامه دهد»./841/ت301/ق

انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
10:44 - 1398/10/04
به امید خداوند متعال محدودیت‌ها در زمینه منابع مالی در مدیریت و رشد حوزه علمیه خواهران تاثیر نخواهد داشت.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
10:51 - 1398/10/04
نمی دانم چرا این قدر از جانب دولت نسبت به حوزه بی انصافی می شه ولی باز هم همیشه همین روحانیت باید فحش بخورند.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
11:01 - 1398/10/04
شما بفرمائید روزانه ۱۰ساعت کار علمی چطوری باکار کردن جور در میاد؟
اگر بزرگان بخوام فقهیه تربیت کنن با ماهی ۱۰۰ت نمیشه.
واینکه خدا میرسونه منافاتی با مطالبه ما نداره.
فلذا رفقا کمی از توهمات خارج بشن واین مساله رو حل کنید که ۱۰ساعت درس با چه کاری جمع میشه؟
م. ع
Iran, Islamic Republic of
11:02 - 1398/10/04
امسال در حالی دولت، آموزشیاران نهضتی قبل از سال ۹۲ را استخدام و مشغول به کار کرد که بسیاری از ایشان حتی یک کلاس آموزشی هم برگزار نکردند و صرف ورود نامشان در لیست آموزش و پرورش و بدون شرکت در آزمون استخدامی در این نهاد مهم وحساس جذب شدند، در حالی که بسیاری از طلاب شایسته و باسواد به دلیل خدمت سربازی و... حتی از شرکت در این آزمون منع می‌شوند، به هرحال طرح جذب آموزشیاران نهضتی در فضای سکوت رسانه ای از ابتدای سال تحصیلی آرام و بی جنجال پیش رفت، در حالی که سخنان اخیر مدیر حوزه‌های علمیه خواهران برای رایزنی درباره استخدام طلاب در آموزش و پرورش، باعث جنجالی عجیب در فضای مجازی شد که اگر این روند انفعال در حوزه در مقابل مقاومت سازمان یافته مجریان سند ۲۰۳۰ ادامه داشته باشد، دیگر امید و انگیزه‌ای برای ورود طلاب به نهادهای تعلیم و تربیت کشور نخواهد بود.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
11:10 - 1398/10/04
با سلام
در مورد معیشت طلاب و توان مالی حوزه به نظر بنده باید حوزه هم مثل ادا ات مثل شرکت نفت باید فیلترش را در همان ابتدا اعمال کند و رتبه های بالای آزمون ورودی را بگیرد و آنها را بورسیه کند به این صورت که مثلا اگر برای رسیدن به اجتهاد ۱۵ سال درس خواندن لازم است به طلابی که در روند پذیرش قبول شده اند برای مدت ۱۵ سال فقط شهریه بدهد .
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
11:19 - 1398/10/04
سلام علیکم و ممنون بابت اینکه برای رفع مشکلات معیشتی طلاب تلاش می کنید! خداوند لذت و شیرینی عبادت و بندگی رو در دنیا و لذت و شیرینی همجواری با اباعبدالله علیه السلام رو در آخرت نصیبتون کنه!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
11:24 - 1398/10/04
ای کاش خبری هم تهیه کنید از زندگی واقعی طلابی که متاهلند و شاغل هنوز نیستند شهریه پایین ...هزینه های زندگی کمر شکن ...توقعات در زمینه تبلیغ و حفظ نظام از طلبه ها بالا ...توجه به این نیروی مهم و کار آمد خیلی پایین ...شما خودتون اگه طلبه اید و شاغل شاید حرف من طلبه ایکه به خاطر مسائل سخت زندگی مجبور به کارگری و ترک تحصیل شده ام رو متوجه نشید ولی به فاطمه ی زهرا واقعا دیگه نمیشه زندگی کرد ...اگه میتونید یه گزارش از سطح زندگی پایین ما طلبه های غیر شاغل هم تهیه کنید که در سطح شهر واسه ایاب ذهاب ناچیز مساجد که کوچک ترین حمایتی از روحانیش نمیشه رو چه طور بین راه به ما فحاشی میکنند و همه کاستی ها رو سر ما میشکنند مردم !!!!
واقعا اگه میتونید و در توانتان هست در ایجاد انگیزه واسه مسئو لین در حمایت از مساجد که مورد تاکید رهبری معظم حفظه ا..هست .داشته باشید ...لا اقل
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
12:49 - 1398/10/07
ابن جنید به عنوان یک باور کلامی اقوال فقهی امامان را نه بر اساس نقل، بلکه بر اساس رأی می‌پنداشته و به همین جهت اختلاف در روایات فقهی را نیز ناشی از اختلاف امامان در رأی دانسته است._______ابن ادریس فقه را وارد مرحله جدیدی نمود و راه را برای نقد دیدگاه‌های شیخ طوسی باز کرد______خب آقای پژمانفر شما از حوزه ای دفاع میکنی که تولیداتش آخوندهای عقیدتی سیاسی === میباشند چرا یک فیلسوف درحد خواجه نصیر وعلامه مطهری تولید نکردید چرا یک فقیه بند بگسل درحد ابن ادریس تولید نکردید چرا خطبای صدا وسیما ازمنامات ومکاشفات وخرافات میگویند === بله آن حوزه کوچک ومستقل زمان شیخ مفید وشهید اول صدها برابر این حوزه ===نتیجه داشته واین ====وخرافه گوئی اساس اسلام را متزلزل میکند دعوای شماهم سهم خواهی از قدرت است
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین