۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۹
کد خبر: ۶۶۰۲۸۵
پ
میزگرد کارشناسی و تخصصی «سالروز مقاومت» با حضور کارشناسان برجسته غرب آسیا امروز در تهران برگزار شد.
به گزارش بین الملل خبرگزاری رسا، این نشست به مناسبت نزدیک شدن به روز مقاومت در تهران برگزار شده و در آن کارشناسان ارشد مسائل غرب آسیا حضور دارند.
این نشست که در موسسه مطالعات راهبردی اندیشه سازان نور برگزار شده است کارشناسان حاضر در آن به بحث و بررسی ابعاد مختلف مقاومت در منطقه و نیز چشم انداز آینده آن پرداختند.
زارعی: مقاومت امروزه در حال توسعه برای ایفای نقش فراتر از منطقه است
در ابتدای این نشست «سعدالله زارعی»، مدیر موسسه مطالعاتی اندیشه سازان نور با خوش آمد گویی به کارشناسان شرکت کننده در این نشست، ابعاد مختلف مقاومت را مورد بررسی قرار داد.
سعدالله زارعی در این نشست با تعریف مقاومت، معنای آن را بسیار وسیع دانست.
به گفته زارعی، مقامت امروزه دارای نشانه‌ها، شناسنامه، مدنیت و مبتنی بر رشد و حریم انسان است.
مدیر اندیشه سازان نور گفت: مقاومت امروزه در حال توسعه برای ایفای نقش فراتر از منطقه است. مقاومت امروزه به نزدیک ترین کشورها، از جمله آمریکا به عنوان دشمن اصلی مقاومت وارد شده است و این موضوع بسیار قابل توجه است.
کاظمی قمی: محدوده جغرافیای مقاومت تنها محدود به جمهوری اسلامی ایران نیست
در ادامه این نشست، آقای «حسن کاظمی قمی»، کارشناس مسائل منطقه و سفیر سابق ایران در عراق در ارتباط با مقاومت اظهار داشت:
امروز خاورمیانه مرکز تحولات سیاسی و ژئوپلیتیک است که تاثیر خود را بر آینده نظام بین الملل می‌گذارد و با توجه به  اهمیت غرب آسیا می تواند در شکل دهی به نظام جدید بین الملل دارای تاثیر عمیق داشته باشد. از سوی دیگر امروزه محدوده جغرافیای مقاومت تنها محدود به جمهوری اسلامی ایران نیست و از شمال آفریقا تا یمن ادامه دارد.
به گفته کاظمی قمی، امروزه تحولات بین المللی شامل تقابل جبهه مقاومت و مخالفان مقاومت است و این موضوع بسیار حائز اهمیت است و همه فشارهای استکباری علیه ایران با توجه به همین مخالفت‌ها علیه مقاومت صورت می‌گیرد.
سفیر سابق ایران در عراق در ادامه افزود: تحریم‌ها و فشارها علیه ایران ناشی از برملا کردن طرح دشمن است، اگرچه مسیر جمهوری اسلامی ایران هر روز بالنده‌تر می‌شود و اقتدار منطقه‌ای ایران به روشنی خود را در سطح بین الملل نشان داده و کشورهای بزرگ اقتصادی دنیا امروزه آمادگی دارند علی رغم تحریم‌ها با ایران وارد تعامل شوند و این نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران عنصری سازنده و تعیین کننده که از ناشی از مقاومت ایران است.
کارشناس مسائل منطقه همچنین اظهار داشت: رهبری نیز بر  مقاومت تاکید دارد و مقاومت را الگو دانستند و همین مسیر را بعد از ایران در عراق، یمن، فلسطین و سوریه می بینیم. فلسطین پیروزی‌های خود را پس از پیگیری مقاومت بدست آورد. فلسطین تا در همه مراحل پیشین همه دستاوردهای خود را از دست داد، اما وقتی مقاومت را دنبال کرد توانست غزه را بگیرد.
سفیر سابق ایران در عراق ابعاد مختلف مقاومت در کشورهای منطقه را تبیین کرد و در این ارتباط گفت: در مورد عراق هم مقاومت در برابر اشغالگر توانست از این تنگاناها عبور کند و در سوریه از سال 2011 تا امروز، همه جبهه استکبار حمایت از جریان تروریسم داشت و همه مرزها برای حمایت از تروریسم از سوریه باز شدند، اما در نهایت مقاومت توانست در سوریه پیروزی بدست آورد و این مسیری است که ابتدا از ایران شروع شد.
در لبنان نیز مقاومت بسیار بالنده بوده و موضوع تجاوز علیه لبنان در جنگ 33 روزه 2006، مقاومت 33 روزه توانست دکترین امنیتی رژیم اشغالگر صهیونیستی را بهم بزند.
 در یمن نیز عربستان نتوانست به اهداف خود دست یابد، چون مقاومت در دست نیروهای یمنی بود و امروزه انصارالله به عنوان بازیگری مشروع در صحنه منطقه و بین الملل ایفای نقش می کند و دولت نجات ملی را تشکیل داد و رئیس جمهور فراری آن امکان بازگشت ندارد و امروز چسبندگی روابط ایران و یمن علی رغم مخالف آمریکا دیده می‌شود.
کاظمی قمی در ادامه در ارتباط با مقاومت در عراق نیز به خروج نیروهای آمریکایی  از عراق اشاره کرد و گفت: خروج آمریکا از عراق با توجه به مصوبه پارلمان قطعی است.
کارشناس مسائل منطقه در عین حال افزود: مقاومت به معنی هرج و مرج نیست، بلکه مقاومت برآمده از نظم و قدرت مردم و الحشدالشعبی برآمده از قدرت مردم است و وقتی این قدرت در عرصه میدانی بروز پیدا می کند، دیگر تروریست و اشغالگر مجال حضور ندارد و به همین خاطر مقاومت طرح نامشروع آمریکا در منطقه را به هم ریخت. اگر جنگ گروه‌های تکفیری برای تفکیک و ایجاد انشقاق بود، اما با مقاومت این طرح‌ها شکست خورد و دولت‌های مقاومت مانند دولت سوریه ماند. امروز جبهه مقاومت در لبنان قابل مقایسه با قبل از سال 2006 نیست و امروزه سید مقاومت خیلی صریح به دشمن نسبت به هرگونه تجاوزگری هشدار می‌دهد.
به گفته کاظمی قمی، امروزه الگوی مقاومت که فرمانده شهید آن، سردار سلیمانی بود، در هرجا که  وارد شد، پیروزی بدست آورد و حفظ آن بسیار مهم است.
اکبری: گفتمان لیبرال دموکراسی دچار  شکست در برابر مقاومت شده است
در ادامه این نشست، «حسین اکبری»، کارشناس مسائل منطقه و سفیر سابق ایران در لیبی در ارتباط با مقاومت عنوان داشت: پس از رحلت امام  ما شاهد حادثه بوسنی و هرزگوین بودیم  و اگرچه تلاش‌هایی علیه مقاومت و مسلمانان شد، اما مسلمانان در آن جغرافیا ماندند و به قول کارشناسان اگر حضور ایران نبود، تحولات نگران کننده تر بود.
اکبری در ارتباط با ابعاد تبینی مقاومت گفت: امروزه گفتمان مقاومت پس از فروپاشی شوروی در مقابل دشمنان ایستادگی کرده و گفتمان لیبرال دموکراسی دچار  شکست در برابر مقاومت شده است. در حالی که جریان سلطه گر به دنبال سلطه بر ملت‌ها هستند، اما ملت‌ها بدنبال استقلال و مقابله با  اشغالگری هستند از جمله در طول تاریخ کشورهای مختلفی حتی در غرب روز استقلال خود را جشن می گیرند و لذا استقلال امری فطری و طبیعی است که انسان‌ها به دنبال آزادی و مبارزه با سلطه گری و اشغالگری است و مقامت مبتنی بر این ارزش‌های فطری است.
به گفته اکبری، امروزه مقاومت به عنوان جریانی چالش گر در حوزه قدرت نرم توانسته ایفای نقش کند و در حوزه قدرت سخت نیز در حوزه‌های مختلف جغرافیایی دستاوردهای مقاومت بسیار قابل توجه در مقایسه با نظام سلطه بوده است، اگرچه نظام سلطه ابزارهای مختلفی را در اختیار  دارد، اما دستاوردهای مقاومت بسیار قابل توجه بوده است و جبهه استکبار دستاوردی نداشته است.
مقاومت توانسته این امید را در دل ملت‌ها زنده کند تا بتوانند در مقابل سلطه گری ایستادگی کند.
سفیر سابق ایران در لیبی همچنین در تعریف مقاومت اظهار داشت: هر کشوری که امروزه در دنیا فارغ از هر دین و مکتبی، اگر به دنبال استقلال سیاسی و فرهنگی باشد، بخشی از جبهه مقاومت است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین