۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۲
کد خبر: ۶۷۹۶۲۳
پ
آیت الله رئیسی:
رئیس قوه قضاییه گفت: عقب ماندگی‌های اجرای عدالت در گام نخست انقلاب باید در گام دوم به گونه‌‎ای جبران شود که مردم طعم شیرین عدالت را احساس کنند

به گزارش سرویس سیاسی خبرگزاری رسا، آیت ‎الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه امروز شورای عالی قوه قضاییه، با تسلیت ایام شهادت مولی الموحدین حضرت علی (ع) و لیالی قدر اظهار داشت: پیام شب قدر برای همه بندگان خدا در سراسر عالم پیام توجه به مقام ولایت کبری و وجود مقدس نبی مکرم اسلام و امیرالمؤمنین و اولیای الهی و آیات نورانی قرآن است.

رییس قوه قضاییه تصریح کرد: شرط درک عظمت و فضیلت شب قدر، معرفت نسبت به مقام حضرت زهرا (س) است که به معنای آن است که یک شب با ولایت محمدی و فاطمی زیستن، از یک عمر در این دنیا نفس کشیدن و زیر سایه حکومت‌های اموی و عباسی و حکومت‌های جائر زندگی کردن برتر است. 

آیت ‎الله رئیسی در ادامه متذکر شد که «اگر قرار بود انسان در تعیین سرنوشت خود نقشی نداشته باشد، قطعاً به درک فضایل شب قدر و شب زنده داری و استغفار و راز و نیاز با خدا و تفکر در این شب با فضیلت دعوت نمی‌شد».

رییس قوه قضاییه مهم‌ترین محور سیره و سلوک امام علی (ع) را «عدالت» عنوان کرد و گفت: عدالت مولای متقیان علی (ع) آنقدر زبانزد خاص و عام بود که تاریخ در توصیف ایشان نوشت؛ آن حضرت در محراب به خاطر اجرای عدالت به شهادت رسیدند.

نظام اسلامی دنبال آن است که قانونگذاری و اجرا و قضاوتش بر پایه عدالت علوی باشد

آیت ‎الله رئیسی با تأکید بر لزوم تبعیت و پیروی شیعیان و محبان امیرالمؤمنین از سیره و سلوک آن حضرت، گفت: نظام اسلامی به دنبال آن است که در برنامه ‎ها و دستورالعمل‎‌ها و رفتارهایش از علی (ع) تبعیت کند و قانونگذاری و اجرا و قضاوتش بر پایه عدالت علوی باشد.

ممکن است اجرای عدالت به کام چپاول‌گران و ظالمان و متجاسران به قانون تلخ باشد، ولی به کام مردم شیرین خواهد بود

رییس دستگاه قضا با بیان این‎که امروز عدالت در جامعه با تضمین حقوق مردم تحقق می ‎یابد، ادامه داد: ممکن است اجرای عدالت به کام چپاول‌گران و ظالمان و متجاسران به قانون تلخ باشد، ولی به کام مردم شیرین خواهد بود. 

آیت ‎الله رئیسی با تأکید بر این که پیروی از امیرالمؤمنین (ع) ایجاب می‌کند همه افکار و رفتار ما مبتنی بر حق و عدل باشد، خاطر نشان کرد: هر کسی که در گوشه‎‌ای از نظام اسلامی خدمت می‎‌کند باید بهره‌مند از عدالت باشد و به هیچ عنوان نباید اجازه داده شود که تصمیم و رأی و اقدامی غیرعادلانه باشد. 

عقب ماندگی‌های اجرای عدالت در گام نخست انقلاب باید در گام دوم جبران شود

رییس قوه قضاییه گفت: به تعبیر مقام معظم رهبری در گام نخست انقلاب عقب ماندگی‌هایی نسبت به اجرای عدالت و احساس عدالت داشته‌‎ایم که این‌ها باید در گام دوم به گونه‌‎ای جبران شوند که برای مردم ملموس باشد.

آیت‎ الله رئیسی افزود: دستگاه قضا و همکاران ما و همه خادمان در نظام اسلامی باید تلاش کنند تصمیم‌‎سازی‎‌ها، تصمیم گیری‎‌ها و احکام و اقدامات‎‌شان بر مبنای اصل مهم و اساسی عدالت باشد تا تلاش دشمنان برای ایجاد ناامیدی که برخی سوءمدیریت‌‎ها هم در آن تأثیر دارد، خنثی شده و امید به آینده جایش را بگیرد.

رییس قوه قضاییه قانونگرایی را مهم‌ترین شاخصه عدالت دانست و گفت: نزدیک‎‌ترین راه دسترسی به عدالت اجرای قانون است و همه باید قانونگرایی را یک فضیلت و ارزش بدانند و کسی به خود جرأت قانون‌گریزی ندهد.

 آیت الله رئیسی در ادامه بهره‎‌مندی از ماه مبارک رمضان و شب‎‌های قدر برای خودسازی و ظرفیت‌‎سازی را نیز مورد تأکید قرار داد و با بیان این که بهترین قلوب، باظرفیت‌‎ترین قلوب است، از سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به عنوان کسی یاد کرد که با ظرفیت‎‌سازی در خودش ظرفیت‎‌های جهان اسلام را نیز شکوفا کرد.

وی تصریح کرد: اگر بخواهیم حاج قاسم را به خوبی معرفی کنیم باید بگوییم او یک انسان اثرگذار و شخصیتی با ظرفیت و ظرفیت‎‌ساز بود که توانست منشاء بسیاری از فتوحات و توفیقات دنیای اسلام در برابر دشمنان اسلام باشد.

آیت الله رئیسی

همه مسؤولان تقنین و اجرا و قضا مخاطب فرامین حکیمانه رهبر معظم انقلاب در حمایت از تولید هستند

رییس دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنانش به فراز‌هایی از بیانات مهم روز گذشته مقام معظم رهبری در خصوص حمایت از تولید و رفع موانع آن اشاره کرد و گفت که همه دست اندرکاران تقنین و اجرا و قضا باید خود را مخاطب فرامین حکیمانه رهبری و ملزم به اجرای آن بدانند.  

آیت الله رئیسی افزود: برای اجرای دستورات رهبر معظم انقلاب در پشتیبانی از تولید، همه کسانی که کارگاه‌‎ها و کارخانه‌‎های واگذار شده را تملک کرده‌اند، موظفند تلاش کنند چراغ تولید در این واحد‌ها روشن و پرفروغ بماند.

رییس قوه قضاییه افزود: اگر کسی یک بنگاه تولیدی را در راستای اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی و خصوصی‌سازی تحویل گرفته، باید به حرکت چرخ‌های تولید در آن مجموعه سرعت ببخشد تا تولید در کشور رونق یابد.

آیت الله رئیسی در همین راستا به بانک‎‌های تملک‎‌کننده کارخانه‌‎ها و کارگاه‎‌ها هشدار داد که تولید را محور قرار دهند و با استفاده از همه امکانات و ظرفیت‎‌هایی که دارند اجازه ندهند تحت هیچ شرایطی تولید در این واحد‌ها مختل و متوقف شود.

رییس قوه قضاییه گفت: بررسی‎‌هایی که در سفر‌های استانی داشتیم و گزارش‌‎های واصله حاکی از آن است که ده‎‌ها بنگاه اقتصادی و تولیدی که توسط بانک‌‎ها تملک شده‎‌اند، از رونق افتاده و تعطیل یا نیمه‎‌تعطیل شده‌اند که بانک‎‌ها باید برنامه ریزی کنند و این واحد‌ها را به چرخه تولید برگردانند.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: اقدام کسانی که با گرفتن واحد‌های تولیدی و تعطیل کردن آن و بیکار کردن صد‌ها کارگر، تجهیزات و اراضی این کارخانه‎‌ها و کارگاه‎‌ها را فروخته و یا دنبال این کار هستند، خیانت و قابل تعقیب قانونی است.

رییس دستگاه قضا گفت: اقدامات کسانی که دنبال سوءاستفاده از امکانات و اراضی واحد‌های تولیدی هستند، قابل گذشت نیست و دادستان‌ها و بازرسان با همکاری دولتی‎‌ها موضوع را به‎‌طور جدی دنبال کنند و مانع از چنین اقداماتی شوند.

آیت الله رئیسی با بیان این‎که تولید برای ما مسأله محوری است، به همکاران قضایی و نظارتی دستگاه قضا تأکید کرد حمایت از کارآفرینان و سرمایه‌‎گذاران در بخش‌‎هایی که خصوصی‎‌سازی شده و رفع موانع و مشکلات آن‌ها را در دستور کار قرار دهند./998/

انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
12:46 - 1400/02/14
 آیت ا…رئیسی عزیز مطممئن باشید مردم قدرشناس ، باهوش و فهیم ایران قدر زحمات و مشقاتی که جنابعالی در این مدت کوتاه ۲ ساله در قوه قضاییه متحمل شده اید را دانسته و می دانند کاری که شما در این مدت کوتاه در گام دوم انقلاب برای ایجاد تحول در قوه قضاییه ،در بر خورد با مفاسد اقتصادی و جلوگیری از نفوذ در قوه داشته اید بهیچ وجه قابل مقایسه با روسای قبلی نیست. و همانطوری که حضرتعالی نیز می دانید عملکرد دوره قبلی ریاست قوه مورد انتقاد جدی رهبر معظم انقلاب نیز قرار گرفت.
ولی متاسفانه پیدا کردن افرادی به معنی واقعی سالم ، پاک دست و کاربلد که در برابر وسوسه های دنیوی مقاومت کنند از ابتدای انقلاب اسلامی تا کنون و در طول این ۴۰ و اندی سال که از عمر نظام مقدس جمهوری اسلامی گذشته از زمان امام خمینی(قدس سره شریف) تا زعامت رهبری عزیز انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله العظمی سید علی خامنه‌ای ، از زمان تصدی شخصی همچون بنی صدر در مسند ریاست جمهوری تا به امروز …!!!.همواره پیدا نمودن چنین افرادی که در کنار تخصص ، کارآمدی و تعهد دارای عزت نفس ، سالم ، پاکدست و مقاوم در برابر هوای نفس باشند یکی از مهمترین دغدغه های مردم ،نظام و رهبری عزیز همچون گوهری نایاب و کمیاب است.
بنابراین:
اگر قرار باشه آیت ا…رئیسی، رئیس جمهور شوند.که ما و تمامی اعضای خانواده همچون سال ۹۶ دوباره با افتخار به ایشان رای خواهیم داد، حتما می بایستی فردی شایسته و آشنا با مسائل و مشکلات موجود در قوه قضاییه و بویژه بدون حاشیه که به هیچ وجه هیچگونه شائبه ای در مورد خودش ، خانواده اش و اطرافیانش نباشد توسط ایشان برای ادامه مسیر تحول قوه قضاییه به مقام معظم رهبری برای جانشینی پیشنهاد گردد ..
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
13:41 - 1400/02/14
کاش یک پشم رئیسی در ریش روحانی بود
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
16:50 - 1400/02/14
خدا این سید رو حفظ کند.
حسن
United Kingdom
13:59 - 1400/02/15
خبرگزاری رسا از عمد عکس های بی کیفیت رو واسه رییسی استفاده میکنه و گرنه کلی وقت بایدبزاری تا توی اینترنت یه همچین عکس بدی از رییسی پیدا کنی ظاهرا .. با آمدن آیت الله رییسی مشکل داره که از هرگونه تخریبی حتی در این حد کم نمی گذارد
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
12:36 - 1400/02/16
با سلام و تشکر از نظر ارائه شده
درباره مفروضتان اشتباه می کنید.
خبرگزاری رسا از ارادتمندان ایشان است و همواره نسبت به تکریم و تعزیز اعزه مسئول و انقلابی اهتمام داشته است، خصوصا ایشان که از یاوران صدیق رهبر معظم انقلاب هستند.
به هر حال تذکرتان خالی از فائده نیست.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین