۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۴
کد خبر: ۶۸۰۶۱۶
پ
دکتر محمدپور گفت: قهرمانان ملی یعنی دخترانی که در سن مناسب ازدواج کردند و فرزندآوری را به تعویق نینداختند.

به گزارش خبرنگار سرویس فرهنگی و اجماعی خبرگزاری رسا، خانم دکتر محمد پور فعال مردمی احیاء جمعیت با اشاره به فعالیت های مردمی جوان سازی جمعیت گفت: مقام معظم رهبری در باب اهمیت کار مردمی بیان کردند که از اول انقلاب هر کاری به دست مردم سپرده شده است پویا پیشرفت کرده است و هرکاری که به مسؤولین و نهاده ها واگذار شده، متوقف مانده است، لذا این اهمیت را می رساند که فعالیت مردمی در عرصه های مختلف و مهمی همچون جمعیت در عصر حاضر حتماً باید پویا باشد و مسکوت نماند.

وی با اشاره به راه اندازی موسسه مهر فرشته ابرازکرد: در موسسه جهادی مهر فرشته، خودمان را مجری  عملیاتی طرح برطرف کردن موانع فرزند آوری می دانیم و به صورت پایلوت طرح های کارآمد را اجرا می کنیم؛ در کارهای مردمی باید ظرفیت ها را در نظر گرفت و براساس آن به دنبال برطرف کردن موانع بود، یکی از طرح هایی که در موسسه مهر فرشته ها انجام می شود، طرح تکریم فرزندآوری است.

محمد پور با اشاره به طرح لذت مادر شدن افزود: طرح تکریم فرزندآوری حلقه گم شده جمعیت حال حاضرکشور ما است، در این طرح، تکریم در سه قالب دسته بندی می شود؛ تکریم خانواده های خوش جمعیت، تکریم مادران جوان و احیاء طرح لذت مادر شدن، سعی و تلاش بر این بوده که خانواه های چند فرزندی موفق را به جامعه به عنوان یک الگو بشناسانیم.

وی  با توجه به ضرورت تسهیل در ازدواج خاطرنشان کرد: با تکریم خانواده های خوش جمعیت که منظور سه فرزند به بالا بود سعی کرده ایم اَنگ و بدنامی های اجتماعی را از این خانواده ها برداریم، در طرح مادران جوان به دنبال ازدواج آسان و بارداری به موقع در سنین جوانی هستیم که از چالش های اساسی بحث فرزندآوری می باشند، در این طرح از مادران جوان به عنوان قهرمانان ملی یاد شد؛ قهرمانان ملی یعنی دخترانی که در سن مناسب ازدواج کردند و فرزندآوری را به تعویق نینداختند.

پژوهشگر و فعال جمعیت با بیان اینکه بعد از تکریم، تسهیل فرزندآوری بسیار حائز اهمیت است، بیان کرد: در راستای این طرح یک بستر حمایتی برای خانواده ها فراهم می شود که به فرزندآوری روی بیاورند، طبق مطالعات انجام شده فرزندآوری برای خانواده های ایرانی قلباً قبحی ندارد، بلکه موانع ذهنی و اجتماعی وجود دارد.

محمد پور در پایان با اشاره به مشکلات ناباروری اظهار داشت: حدود بیست درصد جمعیت کشور با مشکل ناباروری روبه رو هستند که ما با راه اندازی درمانگاه سلامت محور در برطرف کردن این مشکل هم برنامه ریزی کرده ایم؛ یکی دیگر از طرح های ما "ایران جوان" است که در این بستر از خانواده هایی که فرزند سوم به بعد را به دنیا بیاورند حمایت های شاخصی در بُعد فرهنگی و اقتصادی صورت می گیرد.

 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین