۰۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۰
کد خبر: ۶۸۱۱۵۳
پ
نماینده ولی فقیه در استان اصفهان:
اصفهان ـ آیت الله طباطبایی نژاد با اشاره به اهمیت ایجاد اشتغال برای زندانیان گفت: زندان باید یک مدرسه فنی و حرفه‌ای باشد و اشتغال‌زایی مانع بازگشت زندانیان به زندان است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در اصفهان، آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان، در دیدار با محمد مهدی حاج محمدی رییس سازمان زندانهای کشور و محمود ضیایی‌فرد مدیرکل زندانهای استان اصفهان، با اشاره به بهبود شرایط زندان‌ها و حفظ کرامت زندانیان، گفت: ایجاد اشتغال برای زندانیان بهترین راه برای این است که شخص پس از آزادی دوباره به مشکل برنخورد و به زندان بازنگردد، بیکاری بزرگترین مشکل است.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان، با بیان اینکه مبنای دینی ما این است عطوفت و بخشش و رحمت را در برخورد با افراد داشته باشیم، اظهار کرد: رفتار اسلامی با زندانیان می‌تواند بسیار سازنده و مفید باشد، رفتار توأم با محبت و دلسوزانه می‌تواند برای زندانیان سازنده باشد و بستری برای اصلاح آنها شود.

وی با تأکید بر اهمیت ایجاد اشتغال برای زندانیان، تصریح کرد: اینکه زندانیان حرفه‌ای یاد بگیرند و بتوانند مخارج خانواده خود را تأمین کنند بسیار مفید است، لازم است تا همواره بستر سازی حمایت از زندانیان به ویژه در حوزه اشتغالزایی ادامه داشته باشد.

آیت الله طباطبایی نژاد خاطرنشان کرد: زندان باید مدرسه حرفه و فن باشد، همین که یک زندانی آموزش ببیند و بتواند شاغل شود باعث علاقمندی او به انقلاب اسلامی و کشور خواهد شد، چرا که شخص می‌گوید من خطایی کرده‌ام و زندانی شده‌ام اما به من در زندان آموزش داده شده و فرصت داده شده که زندگی خود را اصلاح کنم و آینده خوبی برای خود بسازم.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان با بیان اینکه آموزش‌های فرهنگی و دینی باید به زندانیان ارائه شود، اظهار کرد: در مسأله گسترش زندان‌ها حقیقت این است که ما زندان کم داریم، متأسفانه جرائم رخ می‌دهد و افرادی وارد زندان می‌شوند و لازم است که زندان‌ها گسترش پیدا کند.

وی پرهیز از زندانی کردن افرادی که نیازی نیست مجازات آنها زندان باشد را موضوعی ضروری دانست و عنوان کرد: استفاده از مجازات‌های جایگزین و توجه داشتن به مبانی فقهی و قانونی برای در نظر گرفتن مجازات برای افراد می‌تواند مانع گسترش تعداد زندانیان بشود.

آیت الله طباطبایی نژاد خاطرنشان کرد: هر جرمی را نباید با زندانی کردن مجازات کرد، البته کسی که مالی از دیگران دزدیده است یا کسی که محارب است یا مفسد فی الأرض است باید زندانی شود و قاطع‌ترین برخوردها با چنین اشخاصی صورت بگیرد.

رییس سازمان زندانهای کشوردر این دیدار  با بیان اینکه زندان می‌تواند یک مجموعه فرهنگی اثرگذار باشد و در دیدگاه‌های رهبر معظم انقلاب و امام خمینی نیز در این خصوص هدف‌گذاری شده است، تصریح کرد: با محقق شدن این هدف‌گذاری فاصله داریم اما در تلاش هستیم با برنامه‌های مختلف از جمله ایجاد اشتغال برای زندانیان بتوانیم مشکلات آنها را برطرف کنیم و بستری برای دوام اقدامات تربیتی و فرهنگی ایجاد کنیم.

حاج محمدی با اشاره به رشد چشمگیر اشتغالزایی برای زندانیان به منظور استمرار داشتن روند تربیتی و فرهنگی آنها به ویژه پس از آزادی از زندان، تصریح کرد: توجه به خانواده زندانیان و حمایت از آنها بسیار مهم است و غفلت از آنها می‌تواند مشکلات بسیاری به دنبال داشته باشد.

وی عنوان کرد: طلاب و فضای حوزه علمیه اصفهان ارتباط خوبی با زندان‌ها دارند در حالی که هنوز در برخی شهرها طلاب و مبلغان ارتباط خوبی با زندان‌ها ندارند اما در اصفهان این ارتباط به خوبی ایجاد شده است.

محمود ضیایی‌فرد مدیرکل زندانهای استان اصفهان در این دیدار با اشاره به مساعدت‌ها و همراهی‌های آیت الله طباطبایی نژاد با اداره کل زندان‌های استان اصفهان در عرصه‌های مختلف، گفت: برای ایجاد اشتغال برای زندانی‌ها حدود هزار نفر از صاحبان صنایع اعلام آمادگی کرده‌اند تا هم بیرون زندان و هم داخل زندان برای آنها ایجاد اشتغال کنند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در سال گذشته بیش از 1500 زندانی آزاد شدند و نسبت به سال 98 در این زمینه رشد خوبی داشتیم، ظرفیت زندان‌های استان باید 7 هزار نفر باشد اما میزان زندانی‌های استان بسیار بیشتر از این جمعیت است./1304/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین