۲۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۸
کد خبر: ۶۸۶۹۸۷

انتشار "سخنان حسین‌بن علی(ع) از مدینه تا کربلا" به زبان اسپانیولی

انتشار
رئیس مؤسسه اندیشه شرق از انتشار ترجمه کتاب "سخنان حسین‌بن علی(ع) از مدینه تا کربلا" نوشته سید‌صادق نجمی به زبان اسپانیولی خبر داد.

حجت‌الالسلام والمسلمین، محسن ربانی رئیس موسسه اندیشه شرق، در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس فرهنگی خبرگزاری رسا،‌ از ترجمه مجموعه کامل سخنان حسین بن علی از مدینه تا کربلا به زبان اسپانیایی خبر داد و گفت: این کتاب تاکنون به زبان‌های انگلیسی، اردو، ترکی استانبولی و روسی هم ترجمه شده است.

وی ادامه داد:‌ عاشورا، بی‌شک از عظیم‌ترین رخدادهایی بود که در تاریخ بشری موجی عظیم پدید آورد و مسلمانان و غیرمسلمانان را با ارزش‌های متعالی و مفهوم حیات هدف‌دار آشنا ساخت و انگیزه‌‌های مبارزه برای حفظ کرامت انسان و نفی سلطه ستم را در انسان‌ها ایجاد و تقویت کرد. نهضت بزرگ کربلا صفحه تابناکی در تاریخ بشری است که هماره فرا راه رهپویان حقیقت و آزادگی و عدالت است. چگونه باید زوایای گوناگون این قیام را شناخت. بی‌تردید مهم‌ترین راه مطالعه سخنانی است که حسین‌بن علی علیه‌السلام از مدینه تا کربلا ایراد فرموده و در ضمن آنها فلسفه قیام و بسیاری از مسائل دیگر را به روشنی تشریح کرده است.

ربانی تصریح کرد:‌ با مطالعه و تأمل در این سخنان می‌توان وجوه مختلف نهضت حسینی، حوادث و جریان‌ها و نیز چهره‌های حق و باطل را بازشناخت این سخنان حضرت در منابع گوناگون تاریخی پراکنده و مطالعه آنها برای همه میسر نبود تا اینکه نویسنده سخت کوش کتاب حاضر آیت‌الله محمدصادق نجمی همه آن کلمات و سخنان را از منابع دست اول تاریخی در یک جا گرد آورد و گنجینه‌ای از معارف دینی سیاسی و تاریخی را به آسانی در اختیار مخاطب گذاشته است.

وی گفت:‌ جهت هرچه بهترشناساندن نهضت عاشورا وحماسه حسینی، ترجمه این کتاب در دستور کار مؤسسه قرار گرفت و به مدت سه سال کار ترجمه ادامه و پایان یافت. این کار با توجه به ضرورت شناساندن واطلاع رسانی صحیح وبه دور از تحریف امام حسین شخصیت بزرگ مدافع انسانیت به بیش از 600 میلیون اسپانیایی زبان در سراسرجهان، انجام شده است.

رئیس مؤسسه اندیشه شرق گفت:‌ علاوه بر متن عربی سخنان امام حسین، توضیح لغات، ترجمه و شرح متن سخنرانی نیز در کتاب درج شده است. بیان دقیق فرمایشات آن حضرت از مدینه تا کربلا و بررسی برخی از موارد مبهم تاریخی از جمله امتیازات این کتاب است.

وی ادامه داد:‌ این کتاب در 4 بخش مدینه تا کربلا، مکه تا کربلا، سخنان امام(ع) در کربلا، خطبه حسین‌بن علی در منا، تدوین شده‌است.  بخش اول، سخن امام به استاندار مدینه، پاسخ امام حسین به مروان، سخن امام در کنار قبر رسول‌الله ، پاسخ امام به ام‌سلمه و محمد حنفیه و وصیت امام حسین را شامل می‌شود.

ارسال نظرات