۰۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۸
کد خبر: ۶۹۰۷۰۱
پ
ایستگاه رسانه ای اسلام (۵۵)؛
امام حسین(ع) محور همگرایی یک نظم جدید در جهان بر پایه تفکر الهی حزب الله علیه حزب الشیطان و پیاده روی اربعین سیاسی ترین حرکت دنیا است.

به گزارش خبرنگار سرویس فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری رسا،پیاده روی باشکوه و کم نظیر اربعین فقط یک آیین بزرگداشت یا پدیده مادی از جنس کارناوال‌های بشری نیست، بلکه اربعین، باطن یک فرهنگ و تجلی شعار «حب الحسین یجمعنا» با هویتِ آشکارِ زائرُ الحسین، عنوانِ گمنامِ خادمُ الحسین، میعادگاه "ملت امام حسین علیه السلام" و زائران و عاشقانی از ادیان مختلف است که از سراسر دنیا با فرهنگ‌های مختلف و زبان‌های متفاوت پای در مسیر خیابان بهشتی نجف تا کربلا گذاشته و خود را برای پیمودن طریق القدس مهیا می‌کنند.

امام حسین(ع) محور همگرایی یک نظم جدید در جهان بر پایه تفکر الهی حزب الله علیه حزب الشیطان و پیاده روی اربعین سیاسی ترین حرکت دنیا است که به لحاظ فرهنگی ظرفیت‌های فراوانی جهت هویت‌سازی و انسجام اجتماعی مسلمانان با غیرمسلمانان دارد؛ تا شیعیان و محبین اهل بیت(ع) در دنیای اسلام با مسیحیان متدین در یک تجزیه و ترکیب گِرد "حسین علیه السلام" جمع شده و در مقابل ددمنشی صهیونیسم جهانی و جنایات مسیحیت صهیونیستی چاره اندیشی ‌کنند.

اربعین دارای آثار و برکات بی‌شمار و کارکردهای متفاوتی برای جهان اسلام است، اما به یقین، تحلیل اربعین نیازمند نگاه هستی شناسی توحیدی و انسان شناسی عبودیتی و معرفت شناسی فراتر از حس است. چنان که نگرش توحیدی، یکرنگی مردم، وحدت زائرین، روحیه همکاری و اتکا به نیروی جوانی نشان دهنده ظرفیت‌های عظیم تربیتی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و حتی امنیتی در راستای شکل گیری امت واحده و تمدن نوین اسلامی است و مهمترین آسیب‌های این تمدن می‌تواند انگیزه‌های غیرالهی، تعصب، تبعیض نژادی، اختلاف طبقاتی، نفاق و تفرقه برخی از فرقه ها و نحله های دینی و مذهبی باشد.

سال‌هاست کشورهای اسلامی که باید خود را ذیل دال برتر اسلام و سیستم سیاسی امت بازیابی کنند، اسیر نظم دو قطبی و مسلط کمونیسم و لیبرالیسم و سیستم‌های سیاسی جدید و وارداتی‌ هستند که در پوشش انواع ایدئولوژی‌ها بر آنها تحمیل می‌شود و البته هیچ نسبتی با تفکر بومی و فرهنگ اسلامی آنان ندارد که این امر باعث شکل گیری بحران پیچیده‌ای در بعد هویتی آنها شده است.

شکی نیست پدیده انقلاب اسلامی نیز در امتداد اربعین و پاسخی تمام عیار به بحران هویت مسلمانان و سیاست‌های هویتی اتخاد شده ذیل بلوک غرب و پروژه مدرنیزاسیون پهلوی بوده است، موجودیت نظام ارزشی انقلاب اسلامی، گفتمان مقاومت و پیاده روی فرهنگی، هویتی اربعین می‌تواند در قالب آلترناتیو جدید و به مثابه هویت امت اسلامی عمل کند، گرچه گفتمان رقیب تلاش می‌کند با تفرقه افکنی، برچسب‌ زدن و تاسیس شوراهایی متشکل از حکام مرتجع منطقه از شکل گیری امت واحده اسلامی جلوگیری کنند.

مجتبی عباسی

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین