۰۸ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۱
کد خبر: ۶۹۱۰۷۰
پ
مدیر امور مشاوره و خانوده معاونت تهذیب حوزه های علمیه:
خراسان جنوبی ـ حجت الاسلام والمسلمین رضایی گفت: مراکز مشاوره اسلامی در استان های خراسان جنوبی و مرکزی افتتاح می شود.

به گزارش خبرگزاری رسا در خراسان جنوبی، حجت الاسلام والمسلمین مجتبی رضایی مدیر امور مشاوره و خانوده معاونت تهذیب حوزه های علمیه درباره افتتاح مراکز مشاوره در استان ها توضیح داد و گفت: با توجه به درخواست‌های مکرر طلاب و مسئولان استان‌ها برای راه اندازی مراکز مشاوره و با توجه به اینکه یکی از درخواست های آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه پس از بازدید های استانی، ایجاد مراکز مشاوره بوده است، افتتاح مراکز مشاوره اسلامی در اولویت کار قرار گرفته است.

حجت الاسلام والمسلمین رضایی تاکید کرد: ما در مشاوره در حال شبکه سازی هستیم،‌ شبکه سازی به این معنی است که ابتدا دوره های مقدماتی و تکمیلی برای مشاوران مرکز برگزار می گردد. زمان برگزاری هر دوره حدود ۱۲۰ ساعت است. سپس استان هایی که از ظرفیت لازم برخوردار باشد، رشته مشاوره اسلامی در آن استان راه اندازی می شود.

مدیر امور مشاوره و خانوده معاونت تهذیب حوزه های علمیه اظهار داشت: همچنین مراکز مشاوره اسلامی، زمانی راه اندازی می شود که یا خروجی های رشته مشاوره اسلامی از میان مشاورانی که آموزش های لازم را طی نموده اند فارغ التحصیل بشوند یا از طریق فراخوان عمومی و پس از طی مراحل موفقیت آمیز گزینش،‌ جذب مراکز مشاوره اسلامی بشوند قابل ذکر است که تاکنون در ۱۲ استان مرکز مشاوره اسلامی راه اندازی شده است.

حجت الاسلام والمسلمین رضایی گفت: برای راه انداختن مراکز مشاوره در استان ها اساتیدی انتخاب می شوند که حتما در خصوص مشاوره و روانشناسی و رشته های مرتبط، کارشناسی این رشته ها را داشته باشند و اساتیدی که رزومه و مدارک لازم اولیه را ارائه نمایند در فرآیند جذب قرار می گیرند.

این استاد حوزوی ادامه داد: در فرایند جذب،‌ ابتدا اساتید در مصاحبه عمومی شرکت می کنند، ‌پس از آن استعداد یابی صورت می گیرد تا در یکی از هفت کارگروه اصلی مرکز ساماندهی شوند.

حجت الاسلام والمسلمین رضایی تاکید کرد: کارگروه های مرکز مشاوره اسلامی، هسته های علمی و اعضای وابسته و پیوسته دارند که کار مفصل علمی برای آنها صورت می گیرد. در این کارگروه ها ابتدا سیر مطالعاتی اول،‌ سپس سیر کارگاهی و آموزشی و در نهایت سیر کار ورزی برگزار می شود که زیر نظر استاد ارزیابی می شوند تا پس از آن به عنوان مشاور مورد استفاده قرار بگیرند.

مدیر امور مشاوره و خانوده معاونت تهذیب حوزه های علمیه گفت: به عنوان نمونمه طی چند روز گذشته، ۲ مرکز جدید مشاوره اسلامی در اراک و بیرجند افتتاح گردیده است. اساتیدی این مراکز نیز به روشی که گفته شد،‌ جذب شده اند. در این مراکز، مصاحبه و گزینش ۲ استاد خانم و ۴ استاد آقا انجام شده و صلاحیت علمی آنان مورد تائید قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: مرکز مشاوره اسلامی اراک به صورت حضوری و با حضور آیت الله دری نجف آبادی، حجت الاسلام والمسلمین محمد عالم‌زاده معاون تهذیب و تربیت حوزه های علمیه و حجت الاسلام والمسلمین سپاسی مسئول مرکز امور صیانتی حوزه های علمیه کشور و ‌حجت الاسلام والمسلمین کمالی وفا مدیر مرکز مشاوره و خانواده اراک افتتاح شد.

حجت الاسلام والمسلمین رضایی بیان داشت: افتتاح این مرکز با استقبال آیت الله دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه در استان مرکزی روبرو شد. ایشان که از سخنرانان مراسم افتتاحیه بودند،‌ افتتاح و وجود چنین مراکز مشاوره ای را مهم، لازم و زیربنایی دانستند.

مدیر امور مشاوره و خانوده معاونت تهذیب حوزه های علمیه گفت: همچنین مرکز مشاوره اسلامی بیرجند به صورت مجازی با حضور مسئولین حوزوی و استانی و اساتید برتر حوزه و دانشگاه افتتاح شده است. گفتنی است در ماه آینده مرکز مشاوره اسلامی در مدرسه آیت الله مروی افتتاح خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین رضایی ابزار داشت: مراکز مشاوره اسلامی وابسته به حوزه علمیه است، بنابراین خدمات این مراکز مخصوص بر طلاب عزیز و خانواده آنها می باشد البته غیرطلاب نیز می توانند با حضور در این مراکز از خدمات مشاوره ای آن استفاده نمایند.

این استاد حوزه علمیه یکی از بحث های مهم ما، ‌اسلامی سازی اساتید مشاور و مراکز مشاوره است. اقدامات و پژوهش هایی در این زمینه در حال انجام است،‌ یکی از شاخص های مهم در انتخاب افراد، ‌داشتن عِرق دینی،‌ مذهبی و اعتقادی بالا است. همچنین برخی از آموزش های لازم در زمینه مسائل اسلامی را برای اساتید شروع کرده ایم و در حال اجرای آن هستیم. هرچند که در ابتدای راه هستیم و با زحمت همکاران پیش خواهیم رفت./1400/د۱۰۱/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین