۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۵
کد خبر: ۶۹۲۰۶۷
پ
یادداشت؛
استاندار حرم کریمه‌ اهلبیت می‌بایست از اولویت دادن به خواص، اقوام و نزدیکان بپرهیزد و مدام وقت خود را برای توده مردم هزینه کند.

به گزارش خبرنگار سرویس سیاسی خبرگزاری رسا، طبیعی است که با استقرار دولت جدید، در سطح کشور و استان‌ها، تغییرات مدیریتی داشته باشیم.

بدون مقدمه باید بگوییم بعد از استاندار پایتخت و شاید هم‌عرض آن، انتخاب استاندار برای قم از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. قم استانی استراتژیک برای جمهوری اسلامی است که از جهات جغرافیایی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و از همه مهمتر فرهنگی حائز اهمیت است.

در یک‌ماه اخیر گروه‌هایی در تلاش‌اند گزینه مد نظر خود، جهت تصدی استانداری این استان را به دولت و مردم قم دیکته کنند.و طنز ماجرا این‌جاست؛ گروهی که مردم در انتخابات مجلس، شوراهای شهر و روستا و ریاست جمهوری اخیر به آنها "نه" گفته‌اند در این امر بسیار فعال‌اند و برای تحمیل گزینه مدنظر خود تلاش فراوانی درپیش گرفته‌اند.

اما جایگاه رفیع قم به استانداری در تراز فرامین امیرالمومنین به مالک اشتر، که به عنوان والی یا همان‌ استاندار مصر منصوب شده بود محتاج است.

همگان معترف‌اند، قم شهر مراجع معظم تقلید، حوزهای علمیه، ام‌القراء اسلام، مرکز تشیع در جهان، پایتخت معنوی ایران و شهر کریمه اهل‌بیت نیازمند یک استاندار فرهنگ‌دان و مسلط به گفتمان‌انقلاب اسلامی است.

امیرالمومنین در نامه خود خطاب به مالک‌اشتر یک دستورالعمل جامع صادر فرمودند:

حضرت ابتدا مالک را به تقوا الهی و کنترل شهوات سفارش می‌فرمایند.

قم نیز به استانداری متقی احتیاج دارد، استانداری خدا‌باور و ترسان از عذاب الهی...

حضرت در ادامه می‌فرمایند:

"ای مالک، بدان که تو را به بلادی فرستاده‌ام که پیش از تو دولت‌ها دیده، برخی دادگر و برخی ستمگر و مردم در کارهای تو به همان چشم می‌نگرند که تو در کارهای والیان پیش از خود می‌نگری و درباره تو همان گویند که تو درباره آنها می‌گویی و نیکوکاران را از آنچه خداوند درباره آنها بر زبان مردم جاری ساخته، می‌توان شناخت".

حضرت در این فراز، مردم کوچه و بازار را که بدون حب و بغض و با بررسی وضعیت زندگی خود و اطرافیانشان به بررسی وضعیت جامعه می‌پردازند را بهترین قاضی معرفی می‌کند.

قم به استانداری عملیاتی نیازمند است، استانداری که خروجی جلسات او در زندگی روزمره مردم لمس شود.

"مهربانی به رعیت و دوست داشتن آنها و لطف در حق ایشان را شعار دل خود ساز. چونان حیوانی درنده مباش که خوردنشان را غنیمت شماری".

استاندار قم می‌بایست عاشق مردم باشد افراد خود محوری که عوام‌الناس را خوار می‌پندارند هرگز صلاحیت این منصب را ندارند.

"مگوی که مرا بر شما امیر ساخته‌اند و باید فرمان من اطاعت شود. زیرا، چنین پنداری سبب فساد دل و سستی دین و نزدیک شدن دگرگونی‌ها در نعمت هاست".

استانداری که متکبر و خود رای است و با لجاجت بر حرف غیرکارشناسانه خود مقابل نظر کارشناسان دلسوز پافشاری می‌کند هرگز مناسب استان قم نخواهد‌ بود.

"باید که محبوب‌ترین کارها در نزد تو، کارهایی باشد که با میانه‌روی سازگارتر و با عدالت دم سازتر و خشنودی رعیت را در پی داشته باشد".

مردم قم استانداری معتدل می‌خواهند، استانداری که عدالت و خوشنودی مردم را به رضایت اصحاب قدرت و ثروت ترجیح دهد.

"خواص و نزدیکان کسانی هستند که به هنگام فراخی و آسایش بر دوش والی باری گران‌اند و چون حادثه‌ای پیش آید کمتر از هر کس به یاری‌اش برخیزند".

استاندار حرم کریمه‌ اهلبیت می‌بایست از اولویت دادن به خواص، اقوام و نزدیکان بپرهیزد و مدام وقت خود را برای توده مردم هزینه نماید.

"بدترین وزیران تو، وزیری است که وزیر بدکاران پیش از تو بوده‌ است و شریک گناهان ایشان. مبادا که اینان همراز و همدم تو شوند، زیرا یاور گناهکاران و مددکار ستم پیشگان بوده‌اند. در حالی که، تو می‌توانی بهترین جانشین را برایشان بیابی از کسانی که در رای و اندیشه و کاردانی همانند ایشان باشند ولی بار گناهی چون بار گناه آنان بر دوش ندارند".

آری استاندار قم مقدس می‌بایست از نیروهای انقلابی و دلسوز در مسئولیت‌های استان‌ بهره ببرد و از مدیرانی که دستشان آلوده به خیانت یا معاونت خیانت به مردم است به شدت بپرهیزد.

"با دانشمندان و حکیمان، فراوان گفتگو کن در تثبیت آنچه امور بلاد تو را به صلاح می آورد".

انتظار می‌رود استاندار جدید قم از ظرفیت عظیم حوزه‌های علمیه و نخبگان حوزوی و دانشگاهی نهایت بهره را ببرد.

"نباید که نیکوکار و بدکار در نزد تو برابر باشند، زیرا این کار سبب شود که نیکوکاران را به نیکوکاری رغبتی نماند، ولی بدکاران را به بدکاری رغبت بیفزاید".

بر استاندار آینده قم لازم است که توجه و عنایت ویژه به نیروهای جهادی، گروه‌های مردمی، بسیج مستضعفین، هیات و مساجد داشته باشد.

"خدا را،خدا را، در باب طبقه فرودست".

رفع فقر، ایجاد اشتغال و برطرف کردن مشکلات معیشتی مردم استان از اهم وظایف فوری استاندار دولت سیزدهم در قم باید باشد.

"برای کسانی که به تو نیاز دارند، زمانی معین کن که در آن فارغ از هر کاری به آنان پردازی. برای دیدار با ایشان به مجلس عام بنشین، مجلسی که همگان در آن حاضر توانند شد".

استاندار استان بزرگ قم، ضروری است مدام در دسترس مردم باشد و در مساجد، هیئات مذهبی، حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌ها، مراکز علمی و فرهنگی، کارخانه‌جات، بازار، بیمارستان‌ها، ادارات و ... حضور مستمر داشته‌ باشد.

استانداری که پشت میز و در ساختمان استانداری در انتهای خیابان خاک‌فرج بنشیند، شایسته مردم قم و دولت آیت‌الله رئیسی نیست.

 "از خدای می طلبم که به رحمت واسعه خود کار من و تو را به سعادت و شهادت به پایان رساند".

اقتدار، ولایت‌پذیری، روحیه مردمی، مدیریت جهادی و روحیه شهادت‌طلبی آن‌ دُرّ نابی است که باید در استاندار قم عزیز نهادینه شده‌ باشد.

بر استاندار آینده قم لازم‌ است با داشتن برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت و با بهره‌گیری از همه پتانسیل‌های داخلی این استان، چهره انقلابی و مذهبی این شهر را که با کوتاهی مسئولان گذشته دچار خدشه شده‌ است احیاء نماید.

محمدصادق ناطقی

انتشار یافته: ۱۱
در انتظار بررسی: ۰
شمیسان
Iran, Islamic Republic of
12:13 - 1400/07/20
دعوا برسر استاندار آینده قم بالا گرفته
فریبرز
Iran, Islamic Republic of
13:42 - 1400/07/20
تحلیل جالبی بود.
راستی چه منافعی در پی پرده است؟
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
13:43 - 1400/07/20
لابیها زیاد شده تا هر حزبی نفر خودشو بیاره بر سر این منصب خدمت
عبدالله عاصی
Iran, Islamic Republic of
14:48 - 1400/07/20
بسیار عالی و قابل استفاده بود
ایلیا
Iran, Islamic Republic of
15:18 - 1400/07/20
تشکر از مطالب خوبتان
واقعا اگر همین عهدنامه امیرالمومنین تبدیل به قانون و برنامه شود برای تامین سعادت دنیا و اخرت مردم کافی است
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
15:24 - 1400/07/20
این لابی بازی‌ها در دولت جدید هم ادامه داره
وضعیت اصولگرای در قم دست کمی از اصلاح‌طلب‌ها نداره، همشون به انقلاب و مردم لطمه می‌زنند
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
20:04 - 1400/07/20
در قم بجای حوزه‌های علمیه و طلاب و علما
کسبه و بازاری‌ها تحت عنوان مجمع هماهنگی اصولگرایان تصمیم گیر امور سیاسی و اجتماعی هستند
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
09:33 - 1400/07/21
چرا باید همه استاندارهای ایران ..شوند
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
12:54 - 1400/07/21
بدتر شد که
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
09:00 - 1400/07/22
..انتقاد
محمد
Iran, Islamic Republic of
09:01 - 1400/07/22
مگه مسئولین حوزه در تراز نهج البلاغه هستن که شما از استاندارش انتظار دادی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین