۰۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۹
کد خبر: ۶۹۸۷۶۷
پ
معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به وقوع احتمالی پیک بعدی کرونا در کشور گفت: تمهیدات لازم اندیشیده شده و مشکل خاصی نداریم. البته در صورت وقوع پیک احتمالی، شدت آن بسیار مهم است که قابل پیش بینی نیست.

به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از جام جم آنلاین، سعید کریمی، معاون درمان وزارت بهداشت در برنامه تهران ما سلامت رادیو تهران با اشاره به آمادگی کامل بیمارستان‌ها در صورت وقوع پیک ششم برای مقابله با سویه اُمیکرون گفت: اگرچه به دلیل پیک‌های قبلی کادر درمان هنوز خسته است اما تمهیدات لازم اندیشیده شده و مشکل خاصی نداریم. البته در صورت وقوع پیک احتمالی، شدت آن بسیار مهم است که قابل پیش بینی نیست.

وی با اشاره به اینکه سویه غالب در کشور ما هنوز دلتا است گفت: سویه اُمیکرون از هفته پیش در کشور مشاهده شده ، تعدادی مبتلا داریم اما همچنان سویه غالب در ایران، سویه دلتا است.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه کمبودی در تامین واکسن نداریم. ممکن است در برخی اماکن ازدحام دیده شود اما این ازدحام موردی است. سبد واکسن در کشور ما متنوع است  و به طور کلی در ذخایر استراتژیک مشکلی نداریم.

وی در پاسخ به اینکه آیا سویه اُمیکرون از کیت‌ها فرار می‌کند ؟ گفت: در ابتدا باید کرونا توسط تست پی سی آر تشخیص داده شود و در صورتیکه فردی کرونا مثبت بود باید با کیت ویژه سویه اُمیکرون تست شود.

این مقام مسئول در وزارت بهداشت روند ابتلاء به سویه اُمیکرون در کشور را افزایشی خواند و اظهار داشت: قطعا آمار مبتلایان بیشتر از آمار رسمی است. چون علائم این سویه شبیه سرماخوردگی است و ممکن است بیماران به پزشک مراجعه نکنند و در برخی مواقع اُمیکرون تشخیص داده نشود. به همین دلیل آمار غیر رسمی‌بالاتر از آمارهای رسمی است.

کریمی تاکید کرد: آنفلوآنزا در کشور شایع شده است. به همین دلیل تمامی‌بیمارانی که علائم تنفسی دارند به کرونا مبتلا نشده اند و اگر هم مبتلا شده باشند حتما به سویه اُمیکرون آلوده نشده اند.

وی یادآور شد: علائم بیماری سرماخوردگی، کرونا و آنفلوآنزا بسیار شبیه یکدیگر است اما نیازی نیست در بدو مشاهده علائم، حتما تست کرونا داده شود. در صورت صلاحدید پزشک اول تست پی سی آر معمولی و بعد تست ویژه اُمیکرون داده می‌شود.

معاون درمان وزارت بهداشت درخصوص سویه "دِلمیکرون" گفت: هنوز نظریه قطعی در مورد "دِلمیکرون" وجود ندارد. پس از بررسی کمیته علمی، نتایج آن اعلام خواهد شد.

وی در مورد مجوز مصرف داروهای پکسلووید ومولنوپیراویر گفت: این دو دارو در پروتکل درمانی کشور نیست. کمیته علمی‌باید بررسی کند آیا این دارو موثر هستند یا خیر. چون این داروها خوراکی هستند نباید مردم به دلیل تبلیغات به سمت آنهاهجوم بیاورند. ضمن اینکه این داروها فقط برای بیمارانی استفاده می‌شود که در مراحل ابتدایی بیماری هستند و ممکن است بیماری آنها شدید شود واینطور نیست که همه بیماران بتوانند از آنها استفاده کنند.

معاون درمان وزارت بهداشت درخصوص افزایش محدودیت های کرونایی هم گفت : تصویب این محدودیت ها در حیطه مسئولیت ستاد ملی کرونا است.همچنان در محدودیت ها افزایشی نداریم فقط  دستورالعمل‌های بهداشتی باید رعایت شود. هر هفته جلسات ستاد ملی کرونا برگزار می‌شود در صورتی که تصمیم جدیدی اتخاذ شود حتما اعلام خواهد شد.

وی گفت:در صورت وقوع پیک احتمالی، شدت آن بسیار مهم است که قابل پیش بینی نیست.

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به وقوع احتمالی پیک بعدی کرونا در کشور گفت:  تمهیدات لازم اندیشیده شده و مشکل خاصی نداریم. البته در صورت وقوع پیک احتمالی، شدت آن بسیار مهم است که قابل پیش بینی نیست.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین