۱۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۷
کد خبر: ۷۱۱۳۸۵
پ
آیت‌الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه با حضور در حوزه علمیه هامبورگ با طلاب این حوزه دیدار و در جمع آنان سخنرانی کرد.

به گزارش سرویس حوزه و روحانیت خبرگزاری رسا، آیت‌الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه با حضور در حوزه علمیه هامبورگ با طلاب این حوزه دیدار و در جمع آنان سخنرانی کرد.

آیت الله اعرافی در این مراسم با اشاره به جایگاه اخلاق و تهذیب نفس در حوزه‌های علمیه گفت: سنت‌های نانوشته اخلاقی در حوزه بسیار بیشتر از سنت‌های نوشته شده است.

وی افزود: به تعبیر آیت الله اراکی به نقل از آیت الله حاج شیخ عبدالکریم حائری باید دربان و نگهبان قلب خود باشیم.

مدیر حوزه‌های علمیه ادامه داد: هیچ‌کاری به تراز و جایگاه معرفت آموزی در حوزه نمی‌رسد. حوزه همیشه در فرار و فرود و سختی‌ها بوده اما گوهری در حوزه وجود دارد که در هیچ جای عالم نیست.

وی با تاکید بر اینکه باید قدر نعمت حضور در حوزه را دانست اظهار داشت: شرط اول این کار مبارزه با شیطان و پیشرفت معنوی است.

آیت‌الله اعرافی با بیان اینکه حوزه از امتیازات فراوانی برخوردار است خاطرنشان کرد: البته از منظر نقد و بررسی ضعفها هم می‌توان سخن گفت ولی مجموعه‌ای از امتیازات در تاریخ بیش از هزار سال حوزه وجود دارد که هر انسانی در برابر آن حتما تعظیم می‌کند.

وی افزود: حوزه یک پدیده زنده، تاریخی، متصل و ناگسسته است و انقطاعی در تاریخ آن نداریم. حوزه در طول تاریخ در مکانهای مختلفی بوده، قرن‌ها در نجف بوده است و امروز عمده آن در قم است. یک زمانی بغداد بسیار قوی بوده و یک زمانی ری یا حله.

آیت الله اعرافی با اشاره به دیگر ویژگی‌های حوزه علمیه ادامه داد: حوزه همیشه (علیرغم همه قبض و بسط‌ها) محل علم، تولید فکر و اندیشه است. در ادواری از تاریخ، حوزه و مدارس دینی ما سرپرست همه علوم و دانش‌ها بوده‌اند. ابن‌سیناها هم در حوزه تعریف می‌شوند.

مدیر حوزه‌های علمیه اظهار داشت: برای پیشرفتهای علمی غرب احترام قائل هستیم اما درون‌مایه کتاب جواهرالکلام می‌تواند با همه نظام‌های حقوقی هماوردی کند. مکاسب شیخ انصاری هم همینطور است.

وی با اشاره به قوت علمی اصول فقه شیعه گفت: اصول ما با هرمنوتیک و مباحثی که واقعا غرب روی آن کار کرده برابری می‌کند. دو سه جلد کتاب اصول حاشیه کفایه مرحوم اصفهانی میتواند در فلسفه های تحلیلی خودنمایی کند.

مدیر حوزه‌های علمیه خاطرنشان کرد: من نمیگویم همه فلسفه مشاء یا فلسفه اشراق و حتی حکمت متعالیه با عظمتی که دارد درست است؛ اما نکته مهم این است که حوزه علمیه شیعه، حوزه عقل است و سازنده مکاتب مهم عقلی بوده است.

آیت الله اعرافی افزود: در غربی که در گذشته فلسفه یونان را تولید کرد و در حال حاضر کانتها و دکارت ها را پرورانده باید امثال آیت‌الله جوادی‌آملی ها را داشته باشیم که بومی خود غرب باشد و اندیشه عقلی اسلامی را در اینجا نمایندگی کند، اما متاسفانه فعلا نداریم.

در ابتدای این مراسم مدیر حوزه علمیه هامبورگ حجت الاسلام خوشنویس ضمن خوشامدگویی گزارشی از وضعیت کنونی حوزه علمیه هامبورگ ارائه کرد و دو تن از طلاب سخنانی بیان کردند.

در ادامه رئیس حوزه علمیه و مدیر مرکز اسلامی هامبورگ حجت الاسلام و المسلمین مفتح در سخنانی حوزه علمیه هامبورگ را مصداق آیه شریفه «کَلِمَةً طَیِّبَةً کَشَجَرَةٍ طَیِّبَةٍ أَصْلُها ثابِتٌ وَ فَرْعُها فِی السَّماءِ تُؤْتِی أُکُلَها کُلَّ حِینٍ بِإِذْنِ رَبِّها» خواند و گفت: این حوزه که فعالیتش بر پایه تقوی و معنویت به پیش می رود، ان‌شاءالله درخت پرثمری خواهد بود که میوه های علم و معنویت را در سراسر منطقه اروپا منتشر خواهد کرد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین