۰۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۰
کد خبر: ۷۱۵۶۲۳
پ
محمدجواد لاریجانی در نشست تخصصی مبنا:
مدیر پژوهشگاه دانش‌های بنیادی در نشست تخصصی مبنا گفت: نباید از تهدید‌ها ترسید برای همین مقام معظم رهبری فرمودند دوره بزن در رو تمام شده است.

به گزارش گروه سیره امامین انقلاب خبرگزاری رسا، در نشست تخصصی مبنا با موضوع «نقش ایران در تغییر نظم جدید جهان با نگاهی به دیدار‌های اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی)» که روز دوشنبه سوم مرداد ماه به صورت مجازی برگزار شد، جناب آقای محمد جواد لاریجانی؛ مدیر پژوهشگاه دانش‌های بنیادی گفت: نباید از تهدید‌ها ترسید برای همین مقام معظم رهبری فرمودند دوره بزن در رو تمام شده است.

وی گفت: جمهوری اسلامی به عنوان یک کنشگر فعال در مسائل منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای است و محور دیگر آن نقش مقام معظم رهبری در این پروسه است. ایشان در چالش‌های عظیم جمهوری اسلامی را بر مدار قانون اساسی رهبری کردند و در چالش‌های مختلف مثل فتنه ۸۸ و یا پیشرفت علمی کشور و... باموفقیت بیرون آمدیم.

وی در این نشست که به همت دفتر نمایندگی حفظ و نشر آثار حضرت آیت ا... العظمی خامنه‌ای (مدظله العالی) در مشهد برگزار شد، گفت: اولین نکته در خصوص نقش ایران در تغییر نظم جدید جهان فهم درست از وضعیت شرایط بین المللی است و برای پرده بردای از وضعیت‌های حقیقی برای بررسی وضعیت و جایگاه ایران باید به سابقه آن بپردازیم.

مؤسس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گفت: بعد از اتمام حادثه جنگ جهانی دوم دول غربی به فکر ایجاد کلوب جهانی و جهانگشایی افتادند و این پروژه همان اوایل با ظهور امپراطوری شوروی آغاز شد که جلوی رهبری امریکا را گرفت، از هم پاشیدن امپراطوری شوروی نیز آثار بسیار زیادی داشت.

مدیر پژوهشگاه دانش‌های بنیادی گفت: اولین تئوری غربی‌ها این بود که غنائم این جنگ سرد که رهبری بر جهان است به آمریکا و برخی دول اروپایی می‌رسد. کم کم معلوم شد ادعای جهان‌گشایی کلوب غربی به رهبری امریکا به این راحتی نیست و شکست‌های مختلفی پیدا شد مثل شکست در عراق یا ورود ناتو به افغانستان و شکستی که آمریکا در افغانستان خورد از شکست جماهیر شوروی کمتر نبود.

لاریجانی افزود: در خود شوروی هم پوتین به سرعت سعی کرد روسیه را به مدار کشور‌های مهم وارد کند و این جریان ادعای رهبری بزرگ دنیا دو چالش را به دنبال داشت یکی روسیه و دیگری بحث مقاومت بود که معلوم شد رهبری دنیا به همین راحتی هم نیست.

مقاومت جمهوری اسلامی خطرناک‌ترین نوع مقاومت در برابر مدعی رهبری جهان بود

مدیر پژوهشگاه دانش‌های بنیادی با اشاره با مفاهیم مقاومت در نقاط مختلف جهان گفت:، اما مقاومت جمهوری اسلامی خطرناک‌ترین نوع مقاومت در برابر مدعی رهبری جهان یعنی آمریکا بود. کسی که مدعی رهبری جهان است خود با چالش‌های بزرگی روبرو است مثلا سربازان آمریکا به هر کجا رفتند، توفیقی نداشتند چالش‌های سیاسی اجتماعی، شیوع عجیب خشونت در کشورشان و... از جمله چالش‌های این کشور است و باید تصوری واقع بینانه از کسانی که مدعی رهبری جهان هستند، داشته باشیم.

وی با اشاره به شرایط متفاوت امروز گفت: امروز مدعیان رهبری جهان خود درگیر شده اند و در این شرایط جمهوری اسلامی بنای یک نظم سیاسی اجتماعی مدرن برگرفته از زندگی اهل بیت (ع) را نهاده است.

وی با اشاره به موضوع دموکراسی گفت: دموکراسی یک مکانیزم است و بحث امروز دموکراسی فراتر ار رای دادن است و آن مشارکت است و در کشور ما مشارکت یک وظیفه شرعی است و در ابتدای ظهور جمهوری اسلامی عده‌ای می‌گفتند این امکان پذیر نیست اصلا اسلام دین کهنه‌ای است و بعد از مدتی به یک کشور ضعیف تبدیل می‌شود، اما این اتفاق نیفتاد و نظام حکومتی قوی در جهان اسلام شکل گرفت و از نظر قوت و استحکام کشور و امنیت نه تنها کشور‌های غربی را شگفت زده کرد بلکه خشمگین هم شدند.

لاریجانی با اشاره به نقش مقام معظم رهبری در القای تصاویر واقع بینانه گفت: مثلا در تحریم که یک تجاوز آشکار است استراتژی مقام معظم رهبری این است که تحریم‌ها را بی اثر کنیم و ایشان در پرده برادری از وضعیت و شرایط روز بسیار تاثیرگزار هستند.

وی با اشاره به فهم ما از شرایط امروز گفت: کسانی که تئوری‌های رهبری جهانی را با آب و تاب تعریف می‌کردند خودشان مجبور شدند کتاب بنویسد و بگویند ما اشتباه کردیم و شرایط پیچیده‌تر از این‌ها بود. یکی از ظلم‌های بزرگ تفکر سکولار لیبرال به فکر و تمدن بشری این است که حق را کنار گذاشته و منافع مادی را جای آن گذاشته است. مسئله احیای حق با جمهوری اسلام توام است و ما در مقابل سکولاریزم دارای فکر و ایده ایم و یک ژانری در جمهوری اسلامی است که منبعث از اسلام و حق گرایی است و مقام معظم رهبری در هیچ جلسه‌ای نیست که در رابطه با اسلام صحبت نکنند و نکته دوم اینکه ظلم را باید رفع کنیم چه ظلم به خود و چه ظلم به دیگران و ایشان در زمان ریاست جمهوری فرمودند ما نه ظلم می‌پذیریم و نه ظلم می‌کنیم و این بحث خیلی مهم و تاثیرگزار است.

محمدجواد لاریجانی در پایان این نشست خاطرنشان کرد: ما نباید دنیا را کوچک ببینیم و این بد است که فکر کنیم رابطه فقط باید با چند کشور مدرن وحشی باشد. جمهوری اسلامی بعد از انقلاب پیشرفت عظیم علمی و فناوری داشته است و پیشرفت‌های علمی کشور بدون شک یکی از نتایج پرچمداری و هدایت رهبری بوده است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین