۲۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۷
کد خبر: ۷۱۶۵۹۱

رویکرد غربی ها در مذاکرات عدم صداقت است

رویکرد غربی ها در مذاکرات عدم صداقت است
رویکرد طرف‌های غربی در مذاکرات وین، از عدم صداقت آنها حکایت می‌کند اما زمان به نفع ایران است.

به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از  گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، رویکرد طرف‌های غربی در مذاکرات وین، از عدم صداقت آنها حکایت می‌کند اما زمان به نفع ایران است. این ارزیابی را روزنامه «ایران» منتشر کرده و می‌نویسد: از اوایل سال جاری‌، طرف غربی در مذاکرات هسته‌ای‌، جنگی اراده‌ای را شروع کرده و روی چند مورد معـدود باقیمانده در زمینه تحریم‌ها‌، تضامین و بسته شدن پرونده‌های ادعایی در آژانس سرسختی نشان می‌دهد. این درحالی است که غربی‌ها طی ماه‌های گذشته‌، با ادعای اینکه تنها مورد باقیمانده در مذاکرات‌، خارج کردن نام سپاه از فهرست گروه‌های تروریستی است‌، آن را به حاشیه بردند.

در طول این مدت‌، طرف غربی جنگ ترکیبی مشتمل بر انواع عملیات روانی و... راه‌انداخته است. حملات سایبری با استفاده از عوامل صهیونیستی برای ترور و خرابکاری‌، فشار دیپلماتیک از طریـق شـورای حکام آژانس، دستور توقیف محموله نفتی ایران در سواحل یونان و باز اعمال مجموعه‌ای از تحریم‌ها‌، از جمله اقداماتی بود که از سوی آنان انجام شد تا طرف ایرانی را عقب بنشاند. با شکست مجموعه این اقدامات‌، آمریکایی‌ها متوجـه نزدیک شـدن بـه فصل پاییز و زمستان و زمان پیش خرید نفت شدند. آنان به خوبی دریافتند که با افزایش قیمت سوخت و فشار به جامعه اروپا و آمریکا‌، عواقب اقتصادی‌، سیاسی و امنیتی آن دامن طرف غربی را خواهد گرفت. از این رو‌، زمان کنونی را دوره حساسی برای پرداختن به اختلافات می‌شمارند و نظر خود در مورد مذاکرات را تغییر دادند. طرف‌های غربی‌، خود اذعان می‌کنند که اساساً دعوا‌، بر سر موضوع سپاه و قرار گرفتن یا نگرفتن نام آن در لیست گروه‌های تروریستی نیست اما بازهم‌، از دادن امتیازات طفره رفته و از ایران می‌خواهند که از خواسته‌های خود عقب‌نشینی کند و همچنان به دنبال امتیازگیری در لحظات آخر است؛ این رویکرد حاکی از عدم صداقت طرف مقابل در مذاکرات است.

در سوی دیگر‌، ایران نمی‌تواند از درخواست‌های خود درسه زمینه یاد شده‌، عقب‌نشینی کند. انجام توافق- در صورتی که بتوان آن را توافق خوب خواند- برای بهبود وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم صورت می‌گیرد. این مهم در صورتی محقق خواهد شد که «تحریم‌ها» برداشته و صدها فرد‌، شرکت و نهادهایی که در لیست تحریم‌ها قرار دارند از آن خارج شوند. در غیر این صورت رفع تحریم‌ها تنها بر روی کاغذ‌، معنا ندارد و عملا شرکت‌هایی که سهولت در تجارت را برعهده‌ دارند‌، با باقی ماندن در لیست تحریم‌ها از کارکرد خود باز می‌مانند. «ارائه تضمین» از دیگر درخواست‌های ایران در ایـن مذاکرات است. هرچند سرمایه‌گذار خارجی به دنبال بهره‌برداری از بازار ایران به عنوان یک بازار پرسود باشد اما‌، ایـن امـر زمانی اتفاق خواهد افتاد که نسبت به آینده اعتماد و اطمینان داشته باشند.

آنان با توجه به تجربه خروج آمریکا از برجام‌، هیچ اعتمادی نسبت به تعهد ایالات متحده برای باقی ماندن در هیچ توافقی را ندارند و تنها در صورتی به بازار ایران باز خواهند گشت که طرف آمریکایی «تضامین» محکم و مشترکی به ایران و این شرکت‌ها بدهد که طرف آمریکایی تضامین مربوطه را اعطا نکند، چیزی به عنوان امتیاز اقتصادی هم عاید کشورمان نخواهد شد‌، به غیر از صادرات نفت به میزان یک تا یک و نیم میلیون بشکه آن هم برای مدت محدود چند ماهه. چرا که به باور اکثر کارشناسان‌، جمهوری‌خواهان در آمریکا در انتخابات آتی اکثریت هر دو مجلس این کشور را به دست خواهند آورد و قبل از اینکه توافقی به طور کامل انجام شود‌، آن را نقض خواهند کرد.

با وضعیت موجود به نظر می‌رسد که آنها تنها به دنبال این هستند تا نیمکره غربی را در این زمستان سرد از کمبود انرژی نجات دهند. مسئله دیگر ایران در این مذاکرات‌، بسته شدن پرونده ادعاهای آژانس است. آژانس در برابر سؤالات و ابهاماتی که مطرح کرده‌، بخوبی پاسخ طرف ایرانی را دریافت کرده است. اما طرف غربی با استفاده ابزاری از آژانس به منزله اهرم فشار سیاسی به ایران‌، مجددا پرونده‌های پیش از سال ۲۰۱۵ - یعنی زمان توافق- را بازگشایی کرده تا ایران را در پای مذاکرات مجبور به عقب‌نشینی کند.

پر واضح است تا زمانی که این پرونده‌ها بسته نشود‌، هیچ ضمانتی برای بقای توافق باقی نخواهد ماند. با توجه به جمیع جهات‌، «تحولات بین‌المللی» در صحنه جنگ اوکراین و تایوان‌، کمبود انرژی و افزایش تقاضا در ماه‌های آینده‌، افزایش قیمت‌ها و تبعات سیاسی‌، اقتصادی و امنیتی آن‌، «توان داخلی» در خنثی ‌سازی تحریم‌ها‌، گشایش روابط با کشورهای خارج از بلوک غرب و همچنین افزایش توان هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و تحقق بیشتر اهداف دفاعی و منطقه‌ای حکایت از این دارد که زمان به نفع ایران در حال سپری شدن است.

منبع: روزنامه کیهان

انتهای پیام/

ارسال نظرات