۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۲
کد خبر: ۷۱۷۱۱۹

اعلام آمادگی جامعةالمصطفی برای همکاری با دانشگاه های صربستان

اعلام آمادگی جامعةالمصطفی برای همکاری با دانشگاه های صربستان
رئیس جامعة المصطفی طلاب و دانشجویان جامعةالمصطفی را نماد عقلانیت، تمدن و فرهنگ دینی توصیف و برای همکاری با دانشگاه های صربستان اعلام آمادگی کرد.

به گزارش سرویس حوزه و روحانیت خبرگزاری رسا، حجت الاسلام والمسلمین علی عباسی در دیدار دراگان تودورویچ سفیر صربستان در جمهوری اسلامی ایران، جامعةالمصطفی را خانه تمام ملت‌ها و فرهنگ‌های جهان توصیف کرد و ابراز داشت: حضور کم‌نظیر دانش‌پژوهانی از ۱۳۰ ملیت جهان، نشان‌دهنده عمق فعالیت‌های علمی آموزشی جامعةالمصطفی در عرصه بین‌الملل است.

رئیس جامعة المصطفی گزارشی از عضویت جامعةالمصطفی در اتحادیه‌های بین‌المللی جهان ارائه کرد و ابراز داشت: جامعةالمصطفی العالمیة عضواتحادیه دانشگاه‌های چون؛ «اتحادیه بین‌المللی دانشگاه‌ها»، «اتحادیه بین‌المللی روسای دانشگاه‌ها»، «اتحادیه دانشگاه‌های جهان اسلام»، «شورای بین‌المللی دانشگاه‌های مجازی» و «اتحادیه دانشگاه‌های آسیا و اقیانوسیه» است.

وی افزود: برخی از نمایندگی‌های جامعةالمصطفی نیز از عضویت اتحادیه‌های بین‌المللی برخوردار بوده، ارتباطات خوبی با مراکز دانشگاهی جهان داشته، تفاهم‌نامه‌های گسترده علمی، آموزشی و پژوهشی فاخری را رقم‌زده‌اند.

رئیس جامعة المصطفی در ادامه ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های علمی جامعةالمصطفی در عرصه بین‌الملل، بر اهمیت تقویت ارتباط با مجموعه‌های دانشگاهی جهان تأکید کرد و ابراز داشت: جامعة المصطفی هم‌اکنون ۱۷۰ رشته و گرایش در سطوح مختلف تا مقطع دکتری را در سه قلمرو علوم اسلامی، علوم انسانی و زبان و فرهنگ ارائه می‌کند.

وی موسسه آموزش‌های کوتاه‌مدت و فرصت‌های مطالعاتی را یکی از رویکردهای توسعه همکاری‌های جامعةالمصطفی برشمرد و بابیان این‌که این موسسه بر اساس تفاهم‌نامه با دانشگاه‌های بین‌المللی، سالانه میزبان اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌های جهان است، خاطرنشان کرد: جامعة المصطفی در کنار ارائه آموزش‌های حضوری، با تأسیس دانشگاه مجازی پیشتاز بهره‌مندی از ظرفیت فضای مجازی در ارائه دوره‌های آموزشی دانشگاهی است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین عباسی آموزش زبان فارسی به غیر ایرانیان را از جمله رویکردهای ارزشمند جامعة المصطفی توصیف کرد و یادآور شد: جامعة المصطفی از موفق‌ترین مراکز آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان جهان است؛ این مجموعه از شیوه و روش نوینی در ارائه آموزش زبان و ادبیات فارسی بهره می‌گیرد. مهارت زبانی ظرفیت خوبی را پیش روی دانش‌پژوهان ایجاد نموده است.

وی ضمن اشاره به تنوع زبانی آموزش در جامعة المصطفی، با بیان این‌که المصطفی با افتخار میزبان دانش‌پژوهانی از پیروان ادیان و مذاهب مختلف اسلامی است، تأکید کرد: درب‌های جامعةالمصطفی همواره به روی تمام علاقه‌مندان و مشتاقان مذاهب و ادیان مختلف باز است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین عباسی گزارشی از گستره برگزاری دوره‌های علمی مشترک جامعةالمصطفی با دانشگاه‌های بین‌المللی ارائه و خاطرنشان کرد: جامعةالمصطفی امیدوار و علاقه‌مند است تا بتواند همکاری‌های گسترده علمی و آموزشی را با دانشگاه‌های صربستان رقم بزند.

رئیس جامعة المصطفی احترام به عقاید پیروان مذاهب، ادیان و فرهنگ‌های مختلف را از تأکیدات جامعةالمصطفی برشمرد و تصریح کرد: طلاب و دانشجویان جامعةالمصطفی نماد عقلانیت، تمدن و فرهنگ دینی هستند و با حکمت، عقلانیت، تدبیر و اشراف علمی بهترین سفیران فرهنگی و حلقه وصل ملت‌ها، ادیان، مذاهب و فرهنگ‌های مختلف جهان هستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بر اهمیت ایجاد، تقویت و توسعه ارتباطات علمی جامعةالمصطفی با مراکز علمی صربستان و پیگیری قالب‌های متنوع علمی- آموزشی مشترک، اعم از پروژه‌های مشترک پژوهشی، برگزاری همایش‌ها، سمینارها و نشست‌ها، تبادل استاد و دانشجو، برپایی فرصت‌های مطالعاتی و ارائه دوره‌های کوتاه‌مدت تأکید کرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین عباسی در پایان قرابت فرهنگی ایران با کشورهای شرق اروپا را بستری مهم برای گسترش همکاری‌ها دانست و اظهار داشت: ارتباط نزدیک فرهنگی و دوستانه دو ملت ایران و صربستان و نیز توسعه روابط علمی مجموعه‌های دانشگاهی دو کشور، بر سایر عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی تأثیر بسزایی خواهد داشت؛ توسعه ارتباطات عمیق‌تر فرهنگی و علمی، در عمیق‌تر شدن روابط دو کشور و دو دولت بسیار مؤثر خواهد بود.

لزوم توسعه ارتباطات تجاری ایران و صربستان و آموزش زبان فارسی

دراگان تودورویچ نیز در ادامه این دیدار ضمن تقدیر از تلاش‌های علمی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، بازدید خود از جامعةالمصطفی را زمینه‌ساز توسعه همکاری‌های علمی دانشگاه‌های صربستان و جمهوری اسلامی ایران توصیف کرد.

سفیر صربستان در ایران در ادامه بر اهمیت توسعه ارتباط دانشگاه‌های صربستان و جامعةالمصطفی تأکید کرد و ابراز داشت: عمق ارتباطات مردمی و سیاسی دو کشور می‌تواند، همکاری در حوزه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی، ورزشی و علمی را فعال‌تر سازد.

تودورویچ ضمن تأکید بر لزوم توسعه ارتباطات تجاری ایران و صربستان، ظرفیت آموزش زبان فارسی را سرآغازی بر توسعه همکاری‌های علمی جامعة المصطفی با دانشگاه‌های صربستان توصیف کرد و یادآور شد: به‌عنوان سفیر کشور صربستان آمادگی دارم، تا زمینه‌ساز توسعه همکاری‌ها و ارتباطات علمی، آموزشی و پژوهشی دانشگاه‌های ایران به‌ویژه جامعةالمصطفی و دانشگاه‌های کشورم باشم.

ارسال نظرات