۰۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۲
کد خبر: ۷۳۵۱۲۰
پ
آیت الله موسوی اصفهانی در گفت‌وگو با رسا مطرح کرد؛
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ارتباط مفید و متقابل با کشورها را مسئله ای عقلایی دانسته و بر ضرورت اهتمام به دیپلماسی فعال و پرهیز از دیپلماسی التماسی تاکید کرد.

آیت الله سید مصطفی موسوی اصفهانی نماینده مردم همدان در مجلس خبرگان رهبری در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سیاسی خبرگزاری رسا، با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مسؤولان وزارت امور خارجه و سفیران ایران، پرهیز از دیپلماسی التماسی و لزوم تعاملات خردمندانه را از شاخص‌های سیاست خارجی موفق برشمرد، اظهار داشت: در زمانی که صحبت از مذاکره و برجام بود، گاهی این مسئله به چشم می خورد که از درون دولت کسانی در مقابل دشمنان، تقاضا و التماس می کنند؛ درحالی که این عملکرد، مخالف آموزه ها و اندیشه های الهی است و مخالف «وَلِلَّهِ الْعِزَّةُ وَلِرَسُولِهِ وَلِلْمُؤْمِنِينَ» است که این گونه رفتارها با عزت مومنین سازگار نبوده و نیست.

وی در ادامه افزود: تجربه نشان داده است که ما هر وقت از موضع قدرت به مسائل گوناگون سیاسی، نظامی و دیگر مسائل مرتبط کشور وارد شدیم به لطف الهی هر چند ظاهرا با یک سری مشکلات رو به رو شدیم؛ اما صحنه به نفع اسلام، انقلاب اسلامی و امت تمام شد و بالعکس؛ هر مقدار که ما به صورت انفعالی در پیمودن مسیرها قدم برداشتیم و انفعالی با دشمنان برخورد کردیم، آنان بیشتر به پیش آمده و از وضعیت موجود سوءاستفاده کرد.

نماینده مجلس خبرگان رهبری با بیان این که برداشت های ما از کلمات رهبر معظم انقلاب اسلامی این است که باید ایران اسلامی در بُعد مسائل سیاسی نیز فعال بودن خود را حفظ کند، ابراز کرد: باید در مسائل سیاسی فعال عمل کنیم؛ نه این که به صورت انفعالی با دشمنان برخورد کنیم و الحمدلله در دولت سیزدهم این مسئله به خوبی درحال رغم خوردن است و باید طبق فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی، سیاست خارجی خود را بر مبنای فعال بودن قرار دهیم؛ نه انفعالی عمل کردن و التماسی به پیش رفتن.

آیت الله اصفهانی در جواب این سوال که رهبر معظم انقلاب ارتباط با همسایگان را مهم دانسته و نقشه های دشمن را برای از بین بردن تعامل با همسایگان مورد توجه قرار دادند و به نظر شما دستگاه دیپلماسی چه راهکارهایی را برای بهتر شدن روابط با همسایگان باید مد نظر قرار دهد؟ بیان داشت: الحمدلله دولت کنونی در سیاست های خارجی خود، فعال عمل کرده و تا به حال عملکرد خوبی از خود نشان داده و با همسایگان نشست و برخاست های خوبی شکل گرفته است؛ خصوصا که ارتباطات و مبادلات اقتصادی بیش از پیش درحال تقویت شدن است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پایان ارتباط مفید و متقابل با همه -به جز آمریکا و اسرائیل غاصب- را مسئله ای عقلایی دانست و اظهار داشت: ارتباط ایران اسلامی با دولت های همسایه و ممالک اسلامی از اهمیت بیشتری برخوردار است و اگر ما بتوانیم هرچه بیشتر ارتباطات خود را با همسایگان و کشورهای اسلامی تقویت کنیم، بهتر خواهیم توانست انقلاب اسلامی، مبانی و فرهنگ اسلامی را به جهانیان شناسانده و آموزه های اسلامی گسترش داده شده و تقویت شود.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین