۲۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۱
کد خبر: ۷۴۹۵۲۹

وقتی «حاج قاسم» در کوران جنگ با عراقی‌ها صبحانه خورد

وقتی «حاج قاسم» در کوران جنگ با عراقی‌ها صبحانه خورد
یادگار دوران دفاع مقدس گفت: حاج قاسم به‌راحتی در میان عراقی‌ها رفت‌وآمد می‌کرد بدون این که آنها ذره‌ای متوجه شوند، یک بار مشغول صبحانه خوردن بودیم حاج قاسم از راه رسید وقتی تعارف کردیم که بفرمایید صبحانه، سردار گفت: من پیش برادران عراقی‌ بودم و با آنها صبحانه خوردم.

هر چند سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در روستای قنات ملک از توابع استان کرمان متولد شد اما در این بیش از چهل سال گذشته، شهری نبود که از نعمت وجودش بی‌نصیب بماند.

با شروع جنگ حاج قاسم در خرمشهر و دیگر مناطق عملیاتی در خط مقدم‌ مبارزه با دشمن بود و تا آخرین ساعات جنگ در میدان مبارزه ماند و از مرزهای ایران اسلامی دفاع کرد تا عزت، صلابت و اقتدار کشورش را رقم بزند.

در مدت زمان کوتاهی بعد از دوران دفاع مقدس در مرزهای سیستان به دنبال امنیت بود تا این که منطقه جنوب شرق را از وجود اشرار و قاچاقچیان مسلح پاک کرد و امنیت را به مردم منطقه هدیه داد.

در ادامه در کرمان، کرمانشاه و لرستان به دنبال آبادانی و محرومیت‌زدایی بود و در تمام حوادث طبیعی نظیر سیل و زلزله خصوصا در جریان سیل خوزستان نقش شهید سلیمانی برجسته بود لذا مرد میدان لقبی برازنده و شایسته‌ سردار دلهاست.

حاج قاسم ویژگی‌های اخلاقی منحصر به‌ فردی داشت از جمله همیشه در هر عملیات و عرصه خدمت‌رسانی جلوتر از نیروها حرکت می‌کرد فضای کاری شهید سلیمانی با نیروهایش مثل یک خانواده و رابطه برادری بود.

همیشه در حرف‌هایش از مقام معظم رهبری می‌گفت از شجاعت و اقتدار ایشان برای نیروها مثال می‌زد فرمانده‌ای که تا لحظه شهادت بدون چون و چرا تحت امر ولایت و رهبری بود.

با رفتن سردار کمرم شکست و خانه‌نشین شدم

به دیدار یکی از دوستان و همرزمان سردار دلها رفتم و با استقبال گرم و صمیمی او روبرو شدم همین که باب سخن را باز کردم و حرف از شهید سلیمانی زدم بغض کرد و قطرات اشک بر گونه‌هایش جاری شد و گفت با رفتن سردار کمرم شکست و خانه‌نشین شدم.

از او خواستم خودش را معرفی و گوشه‌ای از خصوصیات و ویژگی‌های سردار دلها را بیان کند که گفت: رمضان نوری کوهبنانی هستم از سال۵۷ زمانی که امام خمینی(ره) دستور تشکیل کمیته انقلاب اسلامی را دادند وارد کمیته انقلاب اسلامی شدم‌‌‌ در حالی که مشوق‌ من‌‌ عشق‌ و ارادت‌‌ قلبی به‌ مقام‌‌ ولایت و رهبری و احساس‌ وظیفه‌ای‌ بود‌ که‌‌ نسبت‌ به‌‌ انقلاب‌ داشتم.

وی ادامه داد: از اولین روزهای جنگ در سال ۵۹ وارد جبهه شدم در حالی که آن روزها حدود ۳۰ سال داشتم با افراد زیادی از کوهبنان همراه بودیم که سرهنگ محمدرضا توکلی، علی قربانی، ابراهیمی‌نژاد، علی اسماعیلی‌، اکبر محمدحسنی و غیره از جمله رزمندگان کوهبنانی بودند.

اولین بار در عملیات بدر سرباز حاج قاسم بودم

هم‌رزم شهید سلیمانی افزود: برای اولین مرتبه در عملیات بدر افتخار سربازی و همراهی با سردار دلها را داشتم و نقش ما تلاش در جهت نابود کردن خط دفاعی عراقی‌ها بود.

سردار با عراقی‌ها صبحانه خورد و آنها متوجه نشدند

وی بیان داشت: شهید سلیمانی خیلی مخلص،  باهوش، زیرک و بسیار شجاع بود به‌راحتی در میان عراقی‌ها رفت‌وآمد می‌کرد بدون این که آنها ذره‌ای متوجه شوند، یک بار که مشغول صبحانه خوردن بودیم  حاج قاسم از راه رسید وقتی تعارف کردیم که بفرمایید صبحانه، سردار گفت: من رفتم پیش عراقی‌ها و با آنها صبحانه خوردم.

رزمنده دوران دفاع مقدس گفت: حضور در کنار سردار دلها اعتماد به نفس، شور و نشاط ما را برای دفاع از میهن بیشتر می‌کرد وقتی عزم، اراده و شجاعت شهید سلیمانی را مشاهده می‌کردیم حاضر بودیم با تمام وجود جانمان را برای دفاع از کشور تقدیم کنیم.

وی ابراز داشت: در عملیات بیت‌المقدس که منجر به آزادسازی خرمشهر شد، سردار دلها نقش اساسی داشت دوستان زیادی از کوهبنان از جمله شهید علی دژانکاه، شهید سید حسن روح‌الامینی و شهید تردست  حضور داشتند.

نوری ادامه داد: نقش شهید سلیمانی در دوران دفاع مقدس بسیار برجسته و پر رنگ بود در عملیات‌های بیت‌المقدس، محرم و غیره به‌عنوان بسیجی و سرباز پا به رکاب سردار دلها حضور داشتم.

وی خاطر نشان کرد: در دوران دفاع مقدس از کوهبنان در کنار سردار دلها برادرم عین‌الله نوری، سرهنگ محمدرضا توکلی، سردار شهید مسعود زکی‌زاده، سردار شهید ماشالله رشیدی، سردار شهید حسین آتش‌افروز، سردار شهید نوح مجیدی، سردار شهید محمد امیری  و غیره حضور داشتند که با اخلاص در کنار سردار دلها با دشمن می‌جنگیدند.

همرزم شهید سلیمانی افزود: کلام من به یادگاران و دوستان دوران دفاع مقدس و همرزمان سردار دلها این است همان طور که در دوران جنگ نهایت تلاش خود را برای حفظ انقلاب کردند همچنان در پرتو منویات مقام معظم رهبری که امید دل محرومان و مستضعفان در جای جای این کره خاکی است پای حفظ آرمان‌های انقلاب بمانند و تا تقدیم جان دفاع کنند.

وی تاکید کرد: سردار دلها خار چشم تمام کشورهایی بود که دشمن سرسخت ولایت،  انقلاب و ایران اسلامی هستند لذا زمینه خفت و خواری آمریکا و اسرائیل در جهان را رقم زد و قدرت پوشالی آنان را برای همگان عیان کرد و سرانجام به آرزوی دیرینه‌اش رسید و با شهادت در تاریخ جاودانه شد.

رزمنده دوران دفاع مقدس در راستای ترویج مکتب شهید سلیمانی گفت: بنده به‌دلیل بیماری و عوارض شیمیایی که از دوران جنگ بر بدنم مانده همچنین بیماری قلبی و عوارض سکته خفیف که اخیرا توان جسمی‌ام را کم کرده متاسفانه توان فعالیت ندارم اما همیشه مشوق خانواده و اطرافیان خصوصا جوانان هستم با بیان خصوصیات حضرت امام، رزمندگان دفاع مقدس خصوصا ویژگی‌های حاج قاسم سعی در تشویق و انگیزه دادن به فعالیت در مکتب سردار دلها داشتم.

 

نوری در جمع محافظان بیت امام (ره)(نفر وسط) 

 

وی خاطر نشان کرد:  به مدت ۲ سال توفیق محافظت از بیت حضرت امام (ره) را داشتم که این ماموریت آثار بسیار زیاد معنوی بر زندگی و روحیه بنده وخانواده‌ام داشت.

همرزم سردار دلها گفت: از ابتدای پیروزی انقلاب تاکتون بیش از ۳۰ بار توفیق زیارت مقام معظم رهبری را داشتم که این دیدارها بر معنویت، اخلاق، اخلاص و قدرت ایستادگی من در برابر دشمنان افزوده است.

وی ادامه داد: ۲ سالی که در خدمت حضرت امام بودم برایم شیرین و به‌یاد ماندنی بود همین که اکثر اوقات حضرت امام در حیاط منزلشان قدم می‌زدند و ما چهره آرام و نورانی ایشان را می‌دیدیم برایمان لذت بخش بود.

نوری ابراز داشت: یک روز یکی از اقوام از کوهبنان در بیمارستان تهران بستری بود و ما به امام (ره) سفارش کردیم که برای شفایش دعا کنند و ایشان یک تکه نبات که دعا بر آن خوانده بودند را به ما دادند لذا به برکت دعای ایشان و نبات متبرکی که به بیمار دادیم شفا پیدا کرد.

وی خاطر نشان کرد: تلخ‌ترین خاطره زمانی بود که خبر ارتحال حضرت امام از تلویزیون پخش شد و شوک عجیبی به دوست‌داران ولایت وارد کرد ولی با انتصاب مقام معظم رهبری به عنوان ولی و رهبر جامعه اسلامی روزنه‌های امید در وجود همگان متبلور شد.

همرزم سردار دلها گفت: به عنوان سرباز کوچک مکتب سردار دلها به همگان توصیه می‌کنم  با تمام مشکلات و فراز نشیب‌ها دست از ولایت و رهبری و دفاع از آرمان‌های اسلام و انقلاب برندارند و اکنون رهبر عزیزمان امام خامنه‌ای، عزیزتر از جانمان را دریابیم که به قول سردار دلها، مقام معظم رهبری محور و ستون خیمه انقلاب است.

این یادگار دوران دفاع مقدس بیان داشت: در عملیات کربلای ۵ و در منطقه شلمچه جانباز شیمایی شدم اما تاکنون برای رضای خدا دنبال جانبازی نرفته‌ام در حالی که  چند بار به خاطر اثرات شیمیایی از زمان جنگ تا کنون در بیمارستان بستری شدم.

نوری ادامه داد: الان احساس می‌کنم حق و حقوق خانواده علی‌الخصوص همسرم که نیاز شدید به پرستاری و تامین هزینه‌های درمان و دارو دارد همچنین خودم ضایع می‌شود خواهش من از مسؤولان این است براساس مدارک موجود برای  تعیین درصد جانبازی من اقدام کنند.

به گزارش فارس: یادگاران دوران دفاع مقدس گنجینه‌های کشور هستند که می‌توانند ضمن تشریح آن روزهای سخت برای نسل نو، در رسیدن به نظم نوین جهانی سهیم باشند.

منبع: فارس
ارسال نظرات