۰۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۹:۰۶
کد خبر: ۷۵۰۵۳۵
استاد دانشگاه: 

شناسایی معروف و منکر در بستر خانواده ضروری است 

شناسایی معروف و منکر در بستر خانواده ضروری است 
بیرانوند با تاکید بر اینکه در بستر خانواده باید معروف و منکر را بشناسیم، گفت: افراد خانواده باید اهل امر به معروف و نهی از منكر باشند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در لرستان، دکتر فیروزه بیرانوند در نشست علمی، نخبگانی امربه معروف و نهی از منکر لرستان با موضوع خانواده و استحکام آن از منظر امر به معروف و نهی از منکر اظهار داشت: از نظر اسلام، امر به معروف و نهی از منکر از ابزار های تربیت هستند.

وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری فرمودند امر به معروف و نهی از منکر یاد گرفتنی است‌، عنوان کرد: اولین آمر به معروف و ناهی از منکر، خود خداوند است. 

دکتر بیرانوند با بیان اینکه آمرین به معروف نباید از مردم انتظار پذیرش صددرصد داشته باشند، بیان کرد: در نهی از منکر باید از ارتکاب گناهان جلوگیری کرد، همانگونه که در امر به معروف باید ابتدا به واجبات سفارش کرد.

استاد دانشگاه مراحل امر به معروف و نهی از منکر را مرحله قلبی (ایمان به قلب)، احساس تنفر از منکر و رضایت نسبت به معروف و مرتبه زبانی عنوان کرد و گفت: شروع تربیت و ارشاد باید از طریق گفت‌وگوی صمیمانه و با نرمی سخن باشد.

وی با بیان اینکه در امر به معروف و نهی از منکر خویشتن داری از واجب ترین آداب دعوت است، گفت: مرحله دیگر مرحله عملی بوده که این مرحله مربوط به قوه قضاییه است.

بیرانوند با بیان اینکه در بستر خانواده نیز باید معروف و منکر را بشناسیم، عنوان کرد: افراد خانواده باید اهل امر به معروف و نهی از منكر باشند و نماز را به پا دارند و به کرامت و ارزش انسان ها توجه شود.

وی مصادیق منکر را بی توجهی به فرزندان و تبعیض میان آنها، سوء ظن، تجسس، غیبت و غیبت عنوان کرد که مهمترین عامل برای گسستن محبت ها، پیوندها و اعتماد هاست.

استاد دانشگاه مجادله کردن را منکری دیگر خواند و گفت: باتوجه به حدیثی از امام علی(ع) مجادله کردن بذر شر است.

دکتر بیرانوند در پایان تاکید کرد: در حوزه امربه معروف و نهی از منکر مخاطب شناسی باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

ابراهیم بهروج
ارسال نظرات