۲۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۴
کد خبر: ۷۵۱۲۷۹

وقتی انقلابیون مجسمه زنان بی‌حجاب را شکستند

وقتی انقلابیون مجسمه زنان بی‌حجاب را شکستند
مبارز کوهبنانی گفت: در آن زمان و در میدان اپوروار شهر کوهبنان مجسمه‌های دختران بدون حجاب که کوزه آب به دست یا روی شانه‌شان بود نصب کرده بودند که در مبارزات مردمی، جوانان انقلابی مجسمه‌ها را شکستند.

به‌مناسبت ایام‌الله دهه مبارک فجر با محمدرضا توکلی یکی از مبارزان دوران انقلاب در شهرستان کوهبنان به گفت‌وگو نشستم که خود از نزدیک شاهد تظاهرات، تحرک‌ها و مبارزات مردم و در نهایت شاهد عینی پائین کشیدن مجسمه و تابلوهای شاه از میدان اپوروار و طاق‌های شهر کوهبنان و پیروزی انقلاب اسلامی بوده است.

 توکلی که آن روزها دانش‌آموز مقطع راهنمایی بود و دوران جوانی خود را سپری می‌کرد با تمام وجودش در توزیع عکس حضرت امام و نوشتن شعار بر روی دیوار به همراه هم‌کلاسی‌های خود و دیگر مبارزان مبادرت می‌کرد تا در کنار سایر مردم کوهبنان شاهد پایان دادن به حکومت ظلم و جور باشد.

او با روی باز از ما استقبال کرد و با نگاه کردن به عکس حضرت امام و مقام معظم رهبری لبخندی بر لبانش نشست و گفت: خدایا شکر که در عصر غیبت توفیق سربازی در رکاب ولایت و رهبری را داشتم.

 

محمدرضا توکلی مبارز انقلابی 

 

 محمدرضا توکلی اله‌آبادی اظهار داشت: فرزند مرحوم حسن و ساکن شهر کوهبنان هستم در حال حاضر تحصیلات کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی را دارم.

 او افزود: سالها به‌عنوان پاسدار توفیق خدمت در سپاه پاسداران را داشتم ولی اکنون مفتخر به درجه بازنشستگی شده‌ام.

توکلی ابراز داشت: دوران ابتدایی را در کرمان و دوره راهنمایی را در شهر کوهبنان گذراندم که همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی بود.

 وی بیان داشت: دوران دبیرستان را در شهر کوهبنان گذراندم در حالی که این دوران شاهد تغییر و تحولات فراوان و استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی بودم تا این که جنگ شروع شد، در دوران دبیرستان به ندای حضرت امام (ره) لبیک گفتم و به جبهه رفتم.

رژیم ستم‌شاهی مجالس روضه را بهم می‌زد و موتور عزاداران را می‌گرفت

 مبارز کوهبنانی گفت: دوران ستم‌شاهی با جلسات مذهبی از جمله قرآن و روضه مخالف بود لذا نیروهای ژاندارمری را مأمور می‌کرد تا ‌مجالس روضه را بهم بزنند و یا برنامه‌ریزی داشتند بعد از اتمام روضه موتور عزاداران را می‌گرفتند.

توکلی افزود: در مراسم جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی دانش‌آموزان دختر مجبور بودند بدون روسری سرود بخوانند که دانش‌آموزان ناراحت بودند و اولیای دانش‌آموز به مدیران مدارس اعتراض می‌کردند.

روحانیونی که تبعید شدند

وی تاکید کرد: در اواخر حکومت ستم‌شاهی نیروهای وابسته، به دستگیری روحانیون مبلغ در کوهبنان می‌پرداختند، روحانی شهید حقانی همچنین روحانی بزرگوار حجت‌الاسلام شیخ محمدحسن شریعتی، حجت‌الاسلام فلاح، حجت‌الاسلام فهیم و غیره را چندین بار بالای منبر در مراسم روضه‌خوانی به‌جرم این که بر علیه شاه و عمال پهلوی صحبت می‌کردند و از حضرت امام می‌گفتند دستگیر و به شهرهای اطراف تبعید کردند.

 سهمیه تریاک در کوهبنان

این مبارز دوران انقلابی گفت: در دوران پهلوی در کوهبنان مثل سایر شهرستان‌ها مصرف مواد مخدر و ریشه فحشا آزاد بود و بعضا حکومت کارت صادر می‌کرد و به افراد مورد نظر تریاک سهمیه می‌دادند.

وی خاطر نشان کرد: یادم هست چندین نفر از جمله سید علی روح‌الامینی برق‌کش، حسن محمدحسنی، مرحوم علی امیری معمار جهاد کشاورزی، رمضان ایزدی و غیره رساله و نوار سخنرانی حضرت امام را توزیع می‌کردند.

جوانان انقلابی مجسمه زنان بی‌حجاب را در میدان شکستند

در میدان اپوروار شهر کوهبنان «میدان فعلی مزین به نام شهدا» در آن زمان مجسمه‌های دختران بدون حجاب که کوزه آب به دست یا روی شانه‌شان بود نصب کرده بودند که در زمان مبارزات مردمی، جوانان انقلابی مجسمه‌ها را شکستند.

 توکلی بیان داشت: در سال ۵۷ از مهرماه به بعد مردم کوهبنان به خیابان‌ها می‌ریختند و علیه شاه تظاهرات می‌کردند که بعضی مواقع عمال رژیم پهلوی انقلابیون را دستگیر می‌کردند و به پاسگاه می‌بردند و مورد ضرب و شتم قرار می‌دادند.

وی ابراز داشت: آن زمان ما در مدرسه راهنمایی بودیم و خیلی وقت‌ها کلاس را تعطیل می‌کردیم و به تظاهرات و شعار دادن علیه حکومت ستم‌‍‌شاهی می‌پرداختیم.

مبارز دوران انقلاب در کوهبنان افزود: یادم هست یک روز وقتی که سر کلاس رفتیم یکی از معلمان که جزء انقلابیون بود و هنوز هم در قید حیات است، روی تخته کلاس با خط بسیار زیبا نوشت «خدا، شاه، میهن ... گر بگیرد اولی، جانِ پلیدِ دومی، ملتی یابند نجات، آسوده گردد سومی» و برای ما از خیانت‌های شاه حرف می‌زد.

 فرزندان خوانین و پولدارها جای دانشجوی مستضعف را در دانشگاه‌ها می‌گرفتند

وی ادامه داد: اگر دانش‌آموز مستضعفی در رشته‌های خوب دانشگاه قبول می‌شد بجای او فرزندان خوانین و پولدارها را پذیرش می‌کردند.

توکلی ابراز داشت: در سال ۵۷ مردم شور و شوق عجیبی داشتند سرودهای انقلابی در همه جا پخش می‌شد و همه خوشحال بودند که قرآن و ارزش‌های الهی در شهرشان طلوع و همه مکاتب غربی و شیطانی غروب کرده و مردم آزاد شدند و حضرت امام وارد ایران شد و همه مردم احساس غرور و شادمانی می‌کردند.

وی یادآور شد: من در ۱۷ سالگی با جمعی از دوستان همشهری به جبهه‌های جنوب به‌صورت داوطلبانه اعزام شدیم ابتدا به پادگان ۰۵ کرمان رفتیم و آموزش‌های بسیار سختی را گذراندیم.

 مبارز دوران انقلاب در کوهبنان گفت: از همان ابتدای حرکت با دوستان و همرزمان خود عهد بستیم که احادیث و روایات معصومین را حفظ کنیم تا بنیه اعتقادی‌مان را تقویت کنیم و بیشتر با اسلام و ارزش‌های اسلام آشنا شویم.

رزمندگان کوهبنانی جزء خط‌شکن‌ها بودند

 وی ادامه داد: در جبهه همیشه بچه‌های کوهبنان جزء خط‌شکن‌ها بودند و از کارهای چریکی و رزمی لذت می‌بردند اما چه زود با توجه به اینکه دانش‌آموز بودیم مأموریت ما به پایان رسید.

سردار مخلص، شجاع، پرکار و خستگی‌ناپذیر بود

 توکلی ابراز داشت: مجددأ در سال ۶۲  قبل از عملیات فتح خرمشهر با جمعی از همشهریان به جبهه رفتیم آن زمان گردان به تیپ تبدیل شده بود تیپ ثارالله تشکیل و فرمانده آن سردار حاج قاسم سلیمانی بود آن زمان سردار بسیار جوان اما مخلص، شجاع، پرکار و خستگی‌ناپذیر بود که خیلی مواقع می‌آمد و برایمان سخنرانی می‌کرد.

 وی ادامه داد: در عملیات بیت‌المقدس که منجر به فتح خرمشهر شد، حضور داشتم در دل شب به دشمن زدیم در نزدیکی‌های خاکریز دشمن میدان مینی بود که باعث شد حمله ما با کندی پیش برود تعدادی داوطلب روی مین‌ها رفتیم البته همان لحظه‌ دشمن متوجه عملیات ما شد و با گلوله‌های منور که شلیک می‌کرد منطقه روشن می‌شد.

وقتی پای چپم قطع شد!

 توکلی ادامه داد: بعد از خالی کردن چند خشاب و رسیدن به خاکریز دشمن، روی مین رفتم و پای چپم قطع و به افتخار جانبازی نائل آمدم.

 وی گفت: سردار دلها در دوران جنگ فرمانده ما بود و در سپاه هم که مشغول خدمت بودم با ایشان ارتباط داشتم برای یادواره شهدای شهرستان پس از ورود به کوهبنان ابتدا به زیارت قبور شهدا و دوستان خود در دوران دفاع مقدس رفت.

حاج قاسم حتی یک شهید را هم فراموش نکرد

مبارز دوران انقلاب کوهبنان گفت: یادم هست که سردار دلها در امامزاده سلیمانشاه کوهبنان کنار قبر تک تک شهدا رفت و حتی یک شهید را هم فراموش نمی‌کرد و بسیاری از رزمندگان دوران دفاع مقدس و دوستان کوهبنانی خود را با اسم کوچک یاد می‌کرد.

وی بیان داشت: پس از دوران دفاع مقدس در سپاه پاسداران مشغول به خدمت شدم، مسؤول بسیج دانشجویی، فرمانده سپاه شهرستان‌های زرند و کوهبنان بودم بعد از باز نشستگی هم در دانشگاه آزاد و پیام‌نور کوهبنان مشغول تدریس شدم.

توکلی ادامه داد: در کنار تدریس چندین کتاب از جمله آشنایی با علوم و معارف قرآنی جنگ و دفاع مقدس، اقتدا به عاشورائیان، مجموع خاطرات شهداء بصورت موضوعی و کتاب نقشه‌راه انقلاب در چهل سالگی را نوشتم.

توکلی ابراز داشت: جانباز بالای ۵۰ درصد هستم و خودم را خادم مردم می‌دانم و افتخار دارم که برای این مردم ولایی، انقلابی و ایثارگر خدمت کنم.

 از ولایت و خون شهداء دفاع کنید

 وی تاکید کرد: به همشهریان گرامی خود توصیه می‌کنم همانطور که از خانه وخانواده خود دفاع می‌کنند بیشتر از آن از ولایت و رهبری، انقلاب اسلامی و خون شهدا دفاع کنند.

 حضور در انتخابات واجب است

 مبارز دوران انقلاب در کوهبنان گفت: بر اساس منویات حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری، شرکت در انتخابات واجب است، لذا همه کسانی که مخاطبانی دارند وظیفه دارند مردم را به انتخابات دعوت کنند.

وی ادامه داد: شرکت در انتخابات پاسخ سخت به دشمن و واجب دینی است لذا مردم ایران اسلامی در ۱۱ اسفند ماه معرفت و بصیرت واقعی خود را به نمایش خواهند گذاشت.

منبع: فارس
ارسال نظرات