۱۰ تير ۱۴۰۳ - ۱۵:۳۰
کد خبر: ۷۶۰۶۵۶

«بانیان دولت دروغ»|افشای فیش‌ حقوق نجومی ذخیره‌های انقلاب!

«بانیان دولت دروغ»|افشای فیش‌ حقوق نجومی ذخیره‌های انقلاب!
در حالی این روزها و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در افکار عمومی بار دیگر گزاره دولت سوم روحانی زنده شده که یکی از ویژگیهای اصلی آن دولت، دروغ گویی و عوام فریبی افسار گسیخته بود، از جمله در ماجرای افتضاح افشای فیش حقوق های نجومی.

مهمترین و اصلی‌ترین شعار مسعود پزشکیان یکی از دو نامزد راه‌یافته به دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری چهاردهم، این است که می‌خواهد دولت راستگویان را سر کار بیاورد، اما کسانی را اطراف خود جمع کرده است که در دولت‌های گذشته به‌ویژه دولت یازدهم و دوازدهم بانیان دروغ‌گویی در کشور بودند و شاید اغراق نباشد که بگوییم؛ «دروغ‌گویی مسئولان» را همین چهره‌ها از دولت کارگزاران و اصلاحات در سالهای 69 تا 83 در کشور پایه‌گذاری کردند.

حالا در حالی در افکار عمومی بار دیگر گزاره دولت سوم روحانی زنده شده که یکی از ویژگیهای اصلی آن دولت دروغ گویی و عوام فریبی  افسار گسیخته بود.

حسن روحانی در میانه دهه 90  و در اوج برنامه تبلیغات کاندیداها گفته بود «اساس برنامه‌ اقتصادی من بر 2 محور «تولید ثروت ملی» و «توزیع عادلانه ثروت» استوار است.»

این شعار زمانی برای مردم کمرنگ شد که با افشای فیش‌های نجومی مدیران دولتی، روحانی اعلام کرد مساله حقوق‌های نجومی را به یک مساله ملی تبدیل نکنید!

آماری که در روزهای اول از سوی کواکبیان، نماینده طرفدار روحانی «حدود 3 هزار فیش بین 20 تا 50 میلیون تومانی» و «300 فیش بالای 50 میلیون تومانی» اعلام شد.

پس از آن توسط دولتی‌ها این آمار به 900، 500، 300، 50 و در نهایت 13 نفر تقلیل داده شد اما در گزارشی که دیوان محاسبات از نجومی‌بگیران منتشر کرد و تنها مربوط به ارقام بالای 20میلیون بود، نام 397 نفر وجود داشت.

اگرچه برخی دولتمردان این اتفاق را اشتباه می‌دانستند اما با «ذخیره نظام» خوانده شدن صفدر حسینی از سوی نوبخت سخنگوی دولت، مشخص شد این نیز رگه‌ای از واقعیت نداشته و جابه‌جایی او از صندوق توسعه به صندوق محیط‌زیست نشان داد، عزم برخورد با نجومی‌بگیران هم دروغ بوده است.

حسن روحانی رئیس‌جمهور وقت در هفته قوه‌قضائیه به مردم قول داد با حقوق‌های نجومی و نجومی‌بگیران برخورد کند اما چند ماه بعد سخنگوی قوه‌قضائیه اعلام کرد از سوی دولت تاکنون هیچ فردی معرفی نشده است.

فیش حقوق نجومی صفدر حسینی  و ماجرای ذخایر انقلاب و امانت داران کشور

بعد از بالاگرفتن رسوایی فیشهای حقوق نجومی در دولت حسن روحانی تحت فشار افکار عمومی دولت تصمیم گرفت تعداد محدودی از نجومی بگیران را برکنار کند.

صفدر حسینی رئیس وقت هییت عامل صندوق توسعه ملی یکی از این افراد بود که فیش نجومی حقوق او در فضای مجازی منتشر شده بود.

در همین راستا باقر نوبخت رئیس وقت سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در سال 1395 و در یک جلسه تودیع و معارفه،  از سید صفدر حسینی به عنوان یکی از ذخیره های نظام یاد کرد و گفت: گذشته از ارادت شخصی بنده به دکترحسینی، سایر اعضاء هیأت عامل سابق صندوق توسعه ملی نیز از بزرگان اقتصاد کشور هستند و الحق در دوران مسوولیت خود امانتداران بزرگی برای کشور بودند.

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت شنبه‌شب در برنامه‌ای تلویزیونی بار دیگر به دفاع از مدیران با حقوق‌های نجومی پرداخت و این دسته از افراد را سرمایه‌های نظام خواند.

نوبخت همچنین مدعی شد که دریافت‌کنندگان حقوق‌های نجومی تخلفی مرتکب نشده‌اند که به قوه قضائیه معرفی شوند.دریافتی آنان اگرچه غیرمتعارف بوده اما غیرقانونی نبوده است. این افراد با استفاده از خلأ قانونی از مصوبات خاصی استفاده می‌کردند.

منبع: تسنیم
ارسال نظرات