۰۴ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۳:۳۸
کد خبر: ۶۴۵۰۲۲
پ
آیت الله جوادی آملی تببین کرد؛
حضرت آیت الله جوادی آملی رخدادها را هماهنگ با رحمت مطلقه الهی دانست و با بیان این که در نظام خلقت چیزی شر نیست، نقش تعیین کننده دعا و نیایش را در مقابله کرونا تبیین کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری رسا، حضرت آیت الله عبدالله جوادی آملی استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم در پیام نوروزی خود شیوع بیماری کرونا را رخداد تلخی خواند که جامعه بشری را گرفتار کرده است و گفت: این رخداد با رحمت مطلقه الهی هماهنگ است، گاهی خدای سبحان خوابیده ها را بیدار، غافل ها را هوشیار و بی تفاوت ها را حساس می کند.

وی افزود: در نظام خلقت چیزی شر نیست و اگر اندک آسیبی به جامعه برساند شرش بسیار کم و خیرش بسیار زیاد است، ممکن است بیماری کرونا آسیب هایی برساند اما دل ها را متوجه ذات اقدس اله می کند، یکی از مسائل دقیق جهان اسلام که انبیا آورده اند دعا و نیایش است.

حضرت آیت الله جوادی آملی با بیان این که خدا هرگز خواسته یک موحد رد نمی کند، اظهار داشت: گاهی توحید انسان غبار گرفته و مستور می شود از این رو بسیاری از افراد گرفتار شرک هستند، آنچه در بخش پایانی سوره مبارکه یوسف آمده که اکثر مسلمانان و مؤمنان گرفتار پرده رقیقی از شرک شده اند، ناظر بر همین موضوع است.

وی ادامه داد: این بیماری ها برای کنار زدن آن پرده ها سهم تعیین کننده ای دارد، انسان باید باور کند که کل نظام اینقدر دقیق و منسجم است که با یک ویروس نادیدنی 7 میلیارد را به لرزه در آورده است و حساب و کتابی وجود دارد.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم ابراز داشت: در بخش پایانی سوره مبارکه قیامت می فرماید انسان یک قطره آب بود، امروز صدها دانشگاه و دانشکده درصدد شناخت بدن انسان هستند اما هنوز بسیاری از بیماری ها کشف نشده است، انسان یک قطره آب بیشتر نبود اما تبدیل به یک موجود زنده کامل شد، این کارهای ذات اقدس اله حکیمانه است که انسان احسن الخالقین شد.

وی با تأکید بر این که ممکن نیست دعا مستجاب نشود، عنوان کرد: از جامعه گرانقدر و با فضیلت پزشکی حق شناسی کرده و از ذات اقدس اله مسألت می کنیم که همه این ها را مشمول رحمت ویژه خود قرار دهد، نخستین گروهی که باید دعا کنند این بزرگواران هستند که خدایا علم و کشف این بیماری و داروی آن و دفع و رفع بیماری را به ما عطا کن.

حضرت آیت الله جوادی آملی خاطرنشان کرد: چه بهتر که انسان به جایی برسد که جوامع دیگر در کنار سفره او بنشینند، این "رب زدنی" رسول گرامی اسلام(ص) برای همه ما اسوه است و خدا فرمود به پیامبر خود تأسی کنید، اولین جلسه دعا را باید عزیزان و بزرگواران پزشکی انجام دهند و از خدا بخواهند که توفیق کشف درمان و نجات جامعه را پیدا کنند تا جامعه بشری از آن ها استفاده کنند، این دعای عالمانه و محققانه است.

وی اضافه کرد: مسؤولان گرانقدر که مسؤول حفظ جان مردم هستند بدانند که با وجود امکانات محدود قدرت بی کران از آن خداوند سبحان است و از خداوند بخواهند که آن ها را در یاری رساندن به مردم بزرگ و بزرگوار ایران اسلامی و سایر جهان یاری کند.

مفسر برجسته قرآن کریم گفت: بخش سوم دعاها و نیایش هایی است که افراد مبتلا و بستگان آن ها دارند، چرا که خداوند نزد دل های شکسته است، بخش دیگر مربوط به افراد سالم می شود که باید برای دفع خطر دعا کنند و رفع خطر از بیماران را از خدا بخواهند تا کل جامعه در سایه عقل و عدل اداره شود نه این که اگر سالم شد راه دیگر را طی کند.

وی با اشاره به فرازهایی از دعاهای مفاتیح افزود: جمله "یا من اسمه دوا و ذکره شفا" معروف است، جمله سوم معقول و حساب شده ای بیان شده که یا "من یجعل الشفا فیما یشاء من الاشیا" یعنی ای خدایی که در هر چه بخواهی شفا عطا می کنی، قدرت علمی و مشیت خدا محدود نیست، صدر و ساقه عالم همین که خدا اراده کند دست به فرمان است.

حضرت آیت الله جوادی آملی تأکید کرد: دعا در این چند بخش سهم تعیین کننده دارد و نباید از آن غفلت شود، البته صدقه، اصلاح نفوس، رسیدن به ارحام و مستمندان و سایر امور هم وجود دارد اما عمده بیان نورانی امام مجتبی(ع) این است که فرمود من ضامن هستم که اگر کسی موحدانه خدا را بخواند یقینا مستحاب می شود، اگر در قلب ما هیچ قدرتی نگنجد مگر مشیت الهی یقینا دعا مستجاب می شود.

وی ادامه داد: امیدواریم ذات اقدس اله نظام و جامعه به ویژه جامعه پزشکی را که در خط مقدم این خطر قرار دارند از هر گزندی محفوظ بدارد و این بیماری را از جامعه بشریت برطرف کند.

انتشار یافته: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
علی اکبریان
Iran, Islamic Republic of
11:06 - 1399/01/04
از فرمایشات ایشان استفاده کردیم.
خدا ایشان را خفظ کند.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
11:07 - 1399/01/04
طبق نقل اهل اطلاع سخنان آیت الله جوادی آملی مبنی بر هماهنگ بودن ویروس کرونا با رحمت مطلقه الهی و بیشتر بودن خیر آن در برابر اندک آسیب و شر آن برای جامعه، در رسانه های معاند و اصلاح طلب در راستای تخریب روحانیت و مرجعیت مورد تعریض قرار گرفته است.
مناسب است رسا پاسخ شبهات را بدهد.
متشکر
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
11:28 - 1399/01/04
دشمن که در سال‌های گذشته تلاش کرده ایران هراسی را در عرصه سیاسی، امنیتی، عقیدتی و نظامی در بین مردم منطقه و جهان گسترش دهد اکنون و با سوء استفاده از شرایط کنونی درصدد است ایران هراسی را به عرصه «سلامت» نیز سرایت دهد. اخبار جعلی مبنی بر ورود کرونا به لبنان و عراق به عنوان کشور‌های هم پیمان و بستن مرز‌های کشور‌های همسایه به روی ایران نمونه‌ای از این ایران هراسی است. همچنین تمرکز روی «قم هراسی» از این قبیل است. این در حالی است که آغاز شیوع منشأ کرونا دقیقا معلوم نیست از چه زمانی بوده و تنها قم به علت تشخیص سریعتر موضوع به این عنوان مطرح شد. قطعا خط خبری که چند روز است جلوگیری از قرنطینه قم را به حوزه و روحانیت نسبت می‌دهد، از این نمونه است.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
11:30 - 1399/01/04
حفظ سلامتی امری واجب است در شرایط کنونی کشور می‌طلبد مردم با همراهی مسئولان در راستای جلوگیری از شیوع هر چه بیشتر این ویروس تمامی اقدامات لازم را انجام داده و به توصیه‌های وزارت بهداشت حتماً عمل کنند.
مهدیان
Iran, Islamic Republic of
11:32 - 1399/01/04
از انتشار متن سخنان این استاد متاله بسیار تشکر می شود.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
11:34 - 1399/01/04
عدم توجّه به وَجه شرعیِ این گونه مسائل می‌تواند موجب ضِمان و خسارت‌های بزرگی برای نظام اسلامی بشود.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
11:36 - 1399/01/04
رعایت بهداشت جسم ما را پاکیزه می‌کند و دعا و توسل، روح و روان را از آلودگی ها پاک می‌کند.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
11:51 - 1399/01/04
در شرایطی که مردم با بیماری واگیردار کرونا دست و پنجه نرم می کنند، قشر آسیب پذیر جامعه با مشکلات صدچندانی مواجه هستند که از یک طرف با بیماری روبرو بوده و از طرفی به خاطر تعطیل شدن کسب و کار با مشکلات معیشتی روبرو بوده اند و در این شرایط طلبه ها و دیگر مردم نوع دوست مشهدی جلوه ای زیبا از انسانیت را به نمایش گذاشتند.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
11:58 - 1399/01/04
خداوند می‌فرماید هدف این ابتلائات و اینکه گاهی سختی‌ها و بلا‌ها به شما می‌رسد این است که مثل اقوام گذشته که «فَأَخَذْنَاهُمْ بِالْبَأْسَاءِ وَالضَّرَّاءِ لَعَلَّهُمْ یَتَضَرَّعُونَ» شما در گرفتاری‌ها به یاد خدا می‌افتید و هدف از خلقت شما هم همین تضرّع و بندگی است؛ لذا خداوند سختی‌ها را ایجاد می‌کند تا این رجوع به حقتعالی و تضرّع محقّق شود. این فرمایش خداوند متعال هدف بلا‌ها و سختی‌ها را نشان می‌دهد.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
12:26 - 1399/01/04
این روزها برای قطع زنجیره انتقال بیماری کرونا لازم است بیش از همیشه در خانه باشیم.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
22:30 - 1399/01/04
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَّ عَلَى آلِ مُحَمَّدٍ كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ اللَّهُمَّ بَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ وَّ عَلَى آلِ مُحَمَّدٍ كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيد
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
22:34 - 1399/01/04
تلنگر قرآنی

ویروس کرونا، یک پدیده ای بود تا خداوند قیامت را، که مردم فراموشش کردند، یاد آوری کند،
کرونا عاقبت مارا در قیامت به تصویر کشیده است،
خداوند در سوره عبس میفرماید:
يَوْمَ يَفِرُّ الْمَرْءُ مِنْ أَخِيهِ
ﺭﻭﺯﻱ ﻛﻪ ﺁﺩﻣﻰ ﻓﺮﺍﺭ ﻣﻰ ﻛﻨﺪ ، ﺍﺯ ﺑﺮﺍﺩﺭﺵ….(٣٤)
وَأُمِّهِ وَأَبِيهِ
ﻭ ﺍﺯ ﻣﺎﺩﺭ ﻭ ﭘﺪﺭﺵ….(٣٥)
وَصَاحِبَتِهِ وَبَنِيهِ
ﻭ ﺍﺯ ﻫﻤﺴﺮ ﻭ ﻓﺮﺯﻧﺪﺍﻧﺶ(٣٦)

الآن رفتار مردم شبیه روز قیامت، یعنی آینده ای است که در انتظار آنهاست،
این روزها مردم از ترس جان خود، از هم فرار میکنند،
بهترین دوستان با یکدیگر دست نمیدهند،
مادر فرزندش را بغل نمیکند،
پدر دست فرزند را نمیگیرد،
اقوام و آشنایان به دیدن یکدیگر نمیرود،
حتی اگر عزیزترین کس ما از دنیا برود جنازه اش را به ما نمیدهند، غریبانه دفنش میکنند،

مجالس ممنوع،
نماز جمعه تعطیل ،
و دیگر بر نامه های دینی دسته جمعی ممنوع،
نماز جماعت که این همه برایش ثواب گفته اند دیگر برگزار نمی شود،
رفتارهای اجتماعی، صله رحم، دید و باز دید تعطیل، ارزان ترین لوازم نجات به بالا ترین قیمت،
خلاصه هرکس تنها به فکر خودشه،
پس بیاییم پیش از آنکه با خدا و دیگران تسویه حساب کنیم،
با خودمان تسویه کنیم،
در سوره قارعة میفرماید: يَوْمَ يَكُونُ النَّاسُ كَالْفَرَاشِ الْمَبْثُوثِ
ﺭﻭﺯﻱ ﻛﻪ ﻣﺮﺩم [ ﺩﺭ ﺳﺮﺍﺳﻴﻤﮕﻲ ] ﭼﻮﻥ ﭘﺮﻭﺍﻧﻪ ﻫﺎﻱ ﭘﺮﺍﻛﻨﺪﻩ ﺍﻧﺪ(٤)
امروز نشانه ای از روز قیامت است،
خدایا، همه انسانهایی را که به انسانیت پایبند هستند،
بیماریهایشان را شفا ده،
و از خزائن رحمت بیکران سایه ی لطف و محبتت بر سر همه بگستران،
و همه را به راه راست هدایت فرما،
و عاقبت همه را ختم بخیر کن.
آمین یارب العالمین
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین