۰۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۳
کد خبر: ۶۶۴۴۳۹
پ
معرفی کتاب؛
انتشارات فرایض کتاب قم در ۸ سال دفاع مقدس را که به بررسی وقایع و اتفاقات بمباران قم پرداخته، به چاپ رسانده است.

به گزارش خبرنگار سرویس کتاب و نشر خبرگزاری رسا، هر چند در نگاه اول به نظر مي‌رسد که ادبيات جنگ و دفاع مقدس، بيش از ديگر گونه‌هاي ادبی در رسانه مورد توجه قرار گرفته است، اما واقعيت اين است که مفاهيم و نظريه‌های جنگ آنچنان که بايد، واکاوي نشده‌اند و اين بخش مهم از ادبيات ايران، جاي تحقيق بيشتري دارد. از همين روست که هنوز تعريف جامع و مانعی از بسياری از مفاهيم اين گونه ادبی ارائه نشده يا دست کم از سوی صاحبنظران مختلف مورد بحث قرار نگرفته است و هر گروه، به فراخور انديشه‌های خويش تأويلی از اين مفاهيم ارائه داده‌اند.

تعريف ادبيات جنگ و دفاع مقدس، جايگاه آن در ادبيات معاصر ايران، اهداف، نتايج و فوايد آن، تاريخچه ادبيات جنگ در ايران و جهان، سير تحول ادبيات جنگ از جنبه‌های ساختاری و محتوايی، عناصر زيبايی‌شناسی اين گونه ادبی، جريان‌شناسی ادبيات داستانی جنگ و دفاع مقدس، مقايسه ادبيات داستانی جنگ و دفاع مقدس در ايران و ادبيات جنگ و پايداری در ساير ملل، بازشناسی عناصر بومی در ادبيات داستانی جنگ و دفاع مقدس، ادبيات کودک و نوجوان و جنگ، بررسي نقش و عملکرد جشنواره‌ها و راه‌های ارتقای کيفی ادبيات داستانی جنگ و دفاع مقدس، راهکارهای جذب مخاطب، کيفيت حمايت از ادبيات داستانی و داستان‌نويسان عرصه ادبيات دفاع مقدس، آسيب‌شناسی اين گونه ادبی، راهکارها و راهبردهای رمان‌ها و داستان‌های کوتاه قابل اقتباس... از جمله سرفصل‌ها برای طرح سؤالات متعدد و ارائه نظريات گوناگون هستند که از طريق آنها می‌توان به اشتراکاتی در باب تعاريف و مفاهيم ادبيات داستانی جنگ و دفاع مقدس دست يافت.

انتشارات فرایض کتاب قم در 8 سال دفاع مقدس( روایت هایی درباره بمباران شهر مقدس قم و شهدای گروه سرود، نوشته سیدجواد محمدالحسینی قمی را به چاپ رسانده است.

ساختار کتاب

کتاب قم در 8 سال دفاع مقدس( روایت هایی درباره بمباران شهر مقدس قم و شهدای گروه سرود) دارای دو بخش و یک قسمت پیوست است.

بخش اول: عنوان بخش نخست کتاب، روایت هایی درباره بمباران شهر مقدس قم راوی آدابی (عکاس و امدادگر) است. عناوین دیگر این بخش عبارت است از: توصیف تعدادی از عکس ها راوی: خامه یار (نیروی جمعیت هلال احمر و عکاس)، توصیف تعدادی از عکس هاراوی: رستگار (کاسب بازار)راوی: جورابچی (کاسب بازار)، راوی: زمانیان (کاسب بازار)، راوی: نیک زاد (کاسب بازار)، راوی: چاووشی (کارمند آموزش و پرورش)، راوی: یزدانی (نیروی جمعیت هلال احمر )، راوی: ابراهیمی (کارمند سازمان آتش نشانی )، راوی: مومنی موحد (کارمند سازمان آتش نشانی)، راوی: فاتح (کارمند بیمارستان آیت الله گلپایگانی).

بخش دوم: روایت هایی درباره شهدای گروه سرود، عنوان بخش دوم این کتاب است. عناوین دیگر این بخش عبارت است از: راوی: حسینی میانجی (پدر شهید)، راوی: دهقانی بیدگلی (مادر شهید)، راوی: صادقی (دوست شهید)، راوی: سرباز حسینی (کارمند آموزش و پرورش)، راوی: روان مهر (پدر شهید)،  راوی: ملا حسینی (عضو جا مانده گروه سرود)، راوی: سیفی (هم کلاس شهدای گروه سرود)، راوی: شاپوری (معاون مدرسه قطب راوندی)، راوی: حسینی قمی (نویسنده و مستند ساز).

پیوست: پیوست عنوان پایانی این کتاب است. عناویین این قسمت عبارت است از: فرازی از وصیت نامه شهید حمید صادقی قمی، سنگ نوشته مزار شهدای گروه سرود، متن شعر گروه سرود مدرسه راهنمایی قطب راوندی، عکس های بمباران محدوده سه راه بازار شهر مقدس قم، به یاد نونهلان شهید.

ویژگی های اثر

1. پرداختن به اتفاقات در زمان جنگ تحمیلی

2. اتفاقات و وقایع شهر قم در جنگ تحمیلی

3. انتشار عکس و روایات راویان آن

4. تبیین بخشی از ناگفته های دفاع مقدس

برشی از کتاب

در صفحه 23 این کتاب درباره اتفاقات بمباران شهر قم این مطالب نگاشته شده است:

در جلوی بانک سپه راننده ای را دیدم که پشت فرمان سوخته بود. برای ورود ماشین های امدادی ابتدا باید وسط خیابان را پاکسازی می کردیم. وسط خیابان پر از پیکرهای شهدا و ماشین های سوخته بود. بعد از آنکه با کمک نیروهای امدادی اجساد را از صحنه خارج کردیم، توسط لودر، ماشین های سوخته و پاره های آهن را از وسط خیابان کنار کشیدیم تا آمبولانس ها و سایر ماشین های امدادی بهتر بتوانند رفت و آمد کنند.

یکی از ماشین هایی که منتقل شد مینی بوس دانش آموزان مدرسه بود. من ابتدا فکر کردم سرویس مدرسه است بعد متوجه شدم مینی بوس بچه های گروه سرود بوده.روبه روی قرض الحسنه جوادالائمه یک عطاری بود. صاحب آن | حاج رضا خاکباز» یکی از اهالی محله یمان بود. در حالی که روی زمین افتاده بود صدا زد: «بچه محله بلندم کن».

در ظاهر سالم به نظر می رسید با خودم فکر کردم در میان این همه مجروح بدحال او نیاز به کمک ندارد بنابراین به او گفتم: «حاج رضا بلند شو برو، اینجا نشین!» در همان حالت گفت: «نمی تونم بلندشم، تیر خوردم». او تفاوت تیر و ترکش را نمی دانست. با دقت نگاه کردم دیدم راست می گوید، دستش را به شکمش گرفته و آثار خون از زیر پیراهنش پیداست. به کمک یک نفر او را به طرف چهل و پنج متری عمار یاسر بردیم تا به بیمارستان منتقل شود.

انتشارات فرایض کتاب « قم در 8 سال دفاع مقدس(روایت هایی درباره بمباران شهر مقدس قم و شهدای گروه سرود)» را در قطع رقعی و 95 صفحه به چاپ رسانده است.

علاقه‌مندان می‌توانند برای خرید این کتاب با شماره 09023531339 انتشارات فرایض تماس حاصل کنند./826/ن601/ق

کتاب قم در 8 سال دفاع مقدس

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین