۱۴ تير ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۹
کد خبر: ۶۸۳۹۴۹
پ
حجت الاسلام همتیان گفت: امام رضا(ع) با اختیار خودشان به ایران نیامدند و می خواستند امام را در ایران تحت نظر بگیرند و کنترل کنند.

حجت الاسلام محمد همتیان استاد حوزه در گفتگو با خبرنگار سرویس فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری رسا با توجه به سالروز حرکت امام رضا(ع) از مکه به خراسان گفت: هرچند ظاهر بحث این طور بود که حضرت را دعوت کردند ولی در واقع چنین نبود و امام رضا ع با اختیار خودشان به ایران نیامدند و می خواستند امام را در ایران تحت نظر بگیرند و کنترل کنند و همچنین اینکه اول خلافت را به امام عرضه کردند و امام نپذیرفت نیز یک بازی سیاسی بود و اینگونه نبود که آنها ولایت را قبول داشته باشند و امام فرمود که اگر خلافت حق تو نیست و حق ماست شما حق ندارید به کسی واگذارش کنید و اگر حق شماست و فکر میکنی شایستگی اش را دارید باز هم نباید به کسی واگذار کنید.

استاد حوزه با اشاره به شکست مامون در مقابل امام رضا بیان کرد: وقتی امام وارد ایران شد و تحت نظارت آنها بود و در ابتدا فکر میکردند می توانند تبلیغ کنند که امام دنبال حکومت و قدرت است ولی وقتی برخورد امام رضا(ع) را با خودشان دیدیند که اصلا توجهی به این مسائل ندارد شکست خوردند

حجت الاسلام همتیان با بیان برکات بیشمار وجود حضرت ابراز داشت: سفر امام رضا(ع) برکات بسیاری داشت که قابل شمارش نیست و فقط به دو مورد اشاره میکنیم که مقداری از آثار آن روشن شود.

وی در ادامه افزود: اولین برکت وجود حضرت حدیث سلسله الذهب است که وقتی امام به نیشابور رسید علما و محدثین از حضرت درخواست نقل حدیث کردند و امام در ابتدا این حدیث را به نقل از پیامبر اکرم و جبرئیل فرمود توحید و کلمه لا اله الله یک دژ و قلعه محکمی است که هرکسی در آن وارد شود ایمن از عذاب الهی است که شرائطی دارد و من شرط آن هستنم.

استاد اخلاق حوزه با اشاره به نماز عید امام رضا(ع) گفت: دومین برکت نماز عیدی بود که با اصرار مامون خوانده شد و امام بعد از پوشیدن لباس تکبیر های عید را بلند میگفت و از خانه که بیرون آمد افراد به سوی ایشان می آمدند و جمعیت به حدی زیاد شد که اطرافیان مامون میگفتن اگر امام نماز عید را بخواند دیگر اثری از حکومت شما باقی نمی ماند لذا آمدند و امام را برگرداندند.

حجت الاسلام همتیان با بیان اثر گذاری حضرت ابراز داشت: امام آنچان در بین مردم موثر واقع شدند به طوریکه حتی بسیاری از اطرافیان مامون شیفته امام شدند و درنهایت چون دیدند برخلاف انتظارشان شده است دست به شهادت امام زدند.

وی در پایان با توجه به مدتی که امام در مرو بودند خاطرنشان کرد: معجزات و مناظراتی که حضرت داشتند و مسائلی که ایشان مطرح کردند باعث شد فرهنگ و مکتب امام در بین مردم ترویج شود و تاثیر فراوانی داشته باشد به طوریکه بعد از شهادت ایشان زائران حضرت از مکه و مدینه هم بیشتر است و هرکسی که به زیارت حضرت می رود به اندازه ظرفیت خودش از وجود امام متنعم می شود.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین