۱۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۴
کد خبر: ۶۸۶۵۸۰

ویژه برنامه های رادیو قرآن در ایام محرم اعلام شد

ویژه برنامه های رادیو قرآن در ایام محرم اعلام شد
رادیو قرآن به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم و ایام عزاداری سالار شهیدان اباعبدالله(ع) ویژه برنامه های متعددی را تدارک دیده است که تقدیم مخاطبان می شود.

به گزارش خبرگزاری رسا، در دهه اول ماه محرم، ویژه برنامه‌های مختلفی از شبکه رادیویی قرآن به شرح زیر تقدیم شنوندگان این رادیو می‌شود:

ویژه برنامه "حسینیه"، هیئتی در استودیوی رادیو قرآن، که از شب اول محرم به مدت ۱۲ شب ساعت ۲۱ به مدت ۵۰ دقیقه به روی آنتن می‌رود. این برنامه شامل بخش‌های متنوعی از قبیل بخش کارشناسی، تلاوت، ابتهال، مرثیه سرایی، آشنایی با پیر غلامان و مداحی است.

در ابتدای برنامه با توجه به اهمیت تلاوت قرآن و مناجات با خدا از نگاه امام حسین (ع) بر اساس آیات ۱۱ سوره مبارکه طلاق و ۷۰ سوره مبارکه احزاب، قاری بین‌المللی استاد پورزرگری آیاتی از کلام الله مجید را که امام حسین (ع) در مسیر کربلا بنا به شرایط و دلایل مختلف بر زبان جاری کرده اند را با پیش شرح مختصری تلاوت می‌کند. در بخش کارشناسی حجت الاسلام سید مهدی حائری زاده از سایه روشن‌های کربلا می‌گوید. در بین دو بخش کارشناسی هادی اشرف الکُتّابی ذاکر و مرثیه سرای اهل بیت (ع) به اشعار فاخر متاخر و معاصر سروده شده در باب شهدای کربلا خواهد پرداخت. در بخش دیگر این برنامه استاد سید کریم موسوی (مبتهل بین‌المللی کشور) به اجرای یک قطعه ابتهال و بیان توضیحاتی پیرامون آن خواهد پرداخت و در بخش آخر شنوندگان می‌توانند با پیرغلامان سید الشهدا (ع) از نقاط مختلف کشور و از اقوام و طوایف گوناگون آشنا شوند.

این برنامه به همت گروه علوم قرآنی، به تهیه کنندگی سمیه خراج، گویندگی رضا خضرایی و کارشناسی حجت الاسلام سید مهدی حائری زاده از رادیو قرآن پخش می‌شود.

برنامه " عرفان عاشورایی" نیز در ماه محرم با موضوع کلی تجلی عرفان در واقعه کربلا از رادیو قرآن پخش می‌شود.

این برنامه به صورت میزگرد تحلیلی ۳۰ دقیقه‌ای در طول ایام دهه اول ماه محرم ساعت ۱۹ با اجرای کارشناسی حجت الاسلام محقق زارع خورمیزی، معاونت علمی مجمع جهانی شیعه شناسی و عضو هیئت علمی دانشگاه و همچنین دکتر ابوالفضل تاجیک مدیر گروه ادیان و عرفان دانشگاه بین‌المللی اهل بیت (ع) به بررسی سیر و سلوک عرفانی امام حسین (ع) و یاران ایشان در واقعه عاشورا و کربلا به روی آنتن خواهد رفت.

لازم به ذکر است، برنامه عرفان عاشورایی کاری دیگر از گروه علوم قرآنی شبکه رادیویی قرآن می‌باشد که در ایام دهه اول ماه محرم به تهیه کنندگی فاطمه گنجی ساعت ۱۹ تقدیم شنوندگان می‌شود.

"حدیث عاشورا" نیز ویژه برنامه‌ی دیگر رادیو قرآن در ایام ماه محرم است که به موضوع پیام‌های قرآنی در خصوص واقعه کربلا و عاشورای حسینی خواهد پرداخت همچنین امر به معروف و نهی به عنوان یکی از درس‌های مهم عاشورا با توجه به آیه ۱۰۴ سوره آل عمران و آیه ۷ سوره انفال نیز از دیگر موضوعات این برنامه خواهد بود.

این مجله رادیویی با رویکرد خانواده برای ایام دهه اول ماه محرم تدارک دیده شده است که دارای بخش‌های متنوعی از قبیل بخش کارشناسی، آیتم امام حسین با شهدا، شرح فرهنگ نذر و نیاز، آیتم روایت و گزارش می‌باشد.

در بخش کارشناسی حجت الاسلام جواد محدثی (مؤلف و استاد حوزه علمیه) از پیام‌های قرآنی عاشورا می‌گوید و دکتر زهرا عباسی (استاد دانشگاه) به موضوع امر به معروف و نهی از منکر خواهد پرداخت.

در بخش گزارش از مراکز استان‌ها نیز نحوه عزاداری و شرح و انعکاس آداب رسوم اقوام مختلف مورد توجه می‌باشد.

این برنامه نیز کاری از گروه علوم قرآنی شبکه رادیویی قرآن، به تهیه کنندگی فاطمه گنجی و فاطمه کاشانی وحید، گویندگی آدینه اله یاری و کارشناسی حجت الاسلام و المسلمین جواد محدثی و دکتر زهرا عباسی می‌باشد که در دهه اول ماه محرم ساعت ۱۰ صبح به مدت ۵۰ دقیقه از رادیو قرآن پخش می‌شود.

علی اصغر خواجه الدین
ارسال نظرات