۰۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۶
کد خبر: ۷۱۰۵۶۷
پ
حجت الاسلام قائمی در گفت‌وگو با رسا مطرح کرد؛
مازندران - مدیر حوزه علمیه خواهران مازندران گفت: توجه به سیره امام صادق(ع) در شکل دهی جهاد علمی، می‌تواند الگویی در تحقق رهنمودهای رهبر انقلاب در مسأله جهاد تبیین باشد.

حجت الاسلام محمد جواد قائمی، مدیر حوزه علمیه خواهران مازندران در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری رسا در مازندران، با تسلیت شهادت امام جعفرصادق(ع) به بیان تاثیر جنبش علمی ایشان بر تمدن اسلامی پرداخت.

وی افزود: یکی از آموزه‌های مهمی که در شریعت اسلام به‌طورکلی و آموزه‌های معرفتی شیعه به‌طور خاص مورد تاکید بوده و در سیره علمی بزرگان مورد مشاهد و تعیین است مسأله استفاده حداکثری از فرصت‌ها و موقعیت‌های مختلفی است که ممکن است در هر لحظه یا برهه‌ای از زندگی ما انسان‌ها پیش بیاید.

استاد حوزه علمیه در ادامه سخنان خود گفت: در این زمینه حضرت علی(ع) چه تشبیه زیبایی از این حالت انسانی دارند که می‌فرمایند «الفُرصَه تمُّر مرِّ السَحاب فانتَهِزوا فُرَصَ الخَیّر» فرصت‌ها همانند ابرهای بهاری شتابان در حرکت و گذر هستند که باید از آنان استفاده کرد.

مدیر حوزه علمیه خواهران مازندران همچنین خاطرنشان کرد: با مراجعه به سیره اهل‌بیت(ع)، شاهد تجلی عینی این آموزه خواهیم بود که از هیچ فرصت و موقعیتی اعم از شادی و اندوه، جنگ و صلح و حتی آذین لحظات عمر مبارک‌شان از خیرخواهی و هدایت جامعه اسلامی به سمت مطلوب حقیقی در پرتو آموزه‌های دینی، غفلت نکردند.

حجت الاسلام قائمی در ادامه سخنان خود به تلاش های علمی امام جعفر صادق(ع) اشاره کرد و گفت: ایشان توانستند از فرصت حاصل شده میان تبادل قدرت میان دو خاندان سلطنتی مدعی خلافت جامعه اسلام، برای ترمیم پایه‌گذاری تمدن اسلامی گام برداشته و با تربیت شاگردان بزرگ در حوزه‌های مختلف علمی و در عین‌ حال از فرق مختلف اسلامی اعم از شیعه و سنی، نهضت علمی را رقم بزنند.

استاد حوزه علمیه، اقتدار و عظمت امروز شیعه را به برکت تلاش های امام جعفر صادق(ع) دانست و خاطرنشان کرد: پویایی و اثرگذاری امروز شیعه در جهان، مدیون مبارزات، جهاد علمی و تلاش های آن امام همام بوده است.

مدیر حوزه علمیه خواهران مازندران ادامه داد: اگر جنبش علمی در مکتب امام صادق(ع) نبود نه ‌تنها فقه شیعه بلکه حتی فقه اهل‌سنت که به ادعای بزرگان فقهی متأثر از نگرشات فقهی جعفر آل‌ محمد(ص) هستند، جایگاه امروزی را نداشت.

استاد حوزه علمیه در ادامه افزود: بر همگان لازم است در عین توجه به آموزه‌های مختلف شریعت برای تحصیل و وصول به کمال انسانی، از همه ظرفیت‌ها و موقعیت‌های پیش رو در مسیر فهم و تبیین آموزه‌های انسان‌ساز الهی استفاده و بهره‌ مند شوند.

حجت الاسلام قائمی خاطرنشان کرد: توجه به سیره امام صادق(ع) در استفاده از فرصت‌ها برای شکل‌دهی جریان جهاد علمی، می‌تواند الگوی خود در تحقق مطالبات و رهنمودهای مقام‌ معظم رهبری در مسأله جهاد تبیین به‌ عنوان یک جهاد فوری و قطعی باشد تا هر ایرانی و به ‌خصوص نخبگان علمی و فرهنگی از هر فرصت و موقعیتی برای تبیین ابعاد حکومت اسلامی استفاده کنند.

مدیر حوزه علمیه خواهران مازندران در ادامه افزود: تحقق عملی مطالبات مقام معظم رهبری در مسأله جهاد تببین پیرامون ابعاد مختلف حکومت اسلامی موجب می شود تا بار دیگر در بستر تاریخ شاهد انحراف جامعه و امت اسلامی متأثر از سکوت نخبگان و عدم تبیین و واقعیت شریعت و حکومت اسلامی نباشیم./950/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین