۱۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۳
کد خبر: ۷۱۱۴۱۸
پ
چهل و سومین نشریه جامعه پژوهی فرهنگی با یک مقاله منتشر شد.

به گزارش خبرنگار سرویس فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری رسا، چهل و سومین نشریه جامعه پژوهی فرهنگی به صاحب امتیازی پژوهشگاه علوم انسانی ومطالعات فرهنگی با مدیر مسؤولی سیدجواد میری و سردبیری سیدآیت الله میرزایی منتشر شد.

این نشریه با یک مقاله منتشر شده و عناوین، نام نویسندگان و چکیده مقالات به شرح زیر است:

رابطه نوع هویت قومی با رفتار سیاسی و ارزش‌های فردی دبیران

حسین محمد زاده؛ نصراله ندیمی

چکیده : آموزش‌وپرورش یکی از نهادهای اصلی اجتماعی است که معلمان جزو کارگزاران اصلی آن به شمار می‌روند. این نهاد اصلی گرچه  خصلتی محافظه‌کارانه در غالب جوامع  دارد اما  مشارکت و رفتار سیاسی معلمان در ایران و در سال‌های گذشته در راستای بازتولید ساختار سیاسی نبوده است. به علت ساختار چند قومی کشور ایران، رفتار سیاسی معلمان در مناطق قومی ممکن است تحت تأثیر هویت قومی قرار گیرد. این هویت همچنین بر موضوعات مهمی ازجمله ارزش‌های فردی تأثیرگذار است. ارزش­های فردی(مادی و فرا مادی) از شاخص­های مهم پویایی اجتماعی است. هدف این تحقیق بررسی رابطه   نوع هویت قومی با رفتار سیاسی و ارزش­های فردی در میان معلمان مقطع راهنمایی شهرستان کامیاران هست. مبانی نظری تحقیق ریشه در نظریه رومانو، راش و اینگلهارت دارد. اجرای تحقیق به روش پیمایشی و تکنیک جمع‌آوری اطلاعات پرسشنامه خود اجرا بوده است. جامعه آماری پژوهش دبیران مقطع متوسطه شهرستان کامیاران بوده­اند.  نتایج تحقیق نشان داد متغیرهای جمعیت‌شناسی مانند جنسیت، مذهب و نوع لهجه با هویت قومی رابطه معناداری دارند. این هویت قومی که خود متأثر از عوامل زمینه­ای است با رفتار سیاسی و ارزش‌های فردی معلمان رابطه مثبت و معناداری دارد. این تحقیق نشان داد رفتار سیاسی معلمان ممکن است سیاسی باشد یا نباشد و رفتار سیاسی آن ها لزوما قومی نیست.

علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره نشریه جامعه پژوهی فرهنگی می توانند به نشانی : تهران، بزرگراه کردستان، خیابان 64، جنب مجتمع آ اس پ، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی یا به نشانی اینترنتی این نشریه به آدرس socialstudy.ihcs.ac.ir مراجعه کنند و با تلفن: 88614299 تماس بگیرند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین