۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۰
کد خبر: ۷۱۶۴۸۵
پ
یادداشت؛
هفدهم مرداد ماه خاطره شهیدان و به ویژه خبرنگار عزیز شهید محمود صارمی را یادآوری می کند و به نام روز خبرنگار پیوند خورده است.

به گزارش خبرنگار سرویس فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری رسا، هفدهم مرداد ماه خاطره شهیدان و به ویژه خبرنگار عزیز شهید محمود صارمی را یادآوری می کند و به نام روز خبرنگار پیوند خورده است و این روز بزرگ را به تمام خبرنگاران، عکاسان خبری، کارشناسان، تحلیل گران، رسانه ها و خبرگزاری ها و پایگاه های فعال خبری که افسران جنگ نرم و سفیران و مجاهدان این عرصه می باشند خداقوت می گوییم و قلم ها و بیان ها و اذهانشان را ارج می نهیم وبه نقش موثر آنان غبطه می خوریم.

باتسلیت وتعزیت ایام تاسوعاوعاشورا و شهادت حضرت اباعبدالله الحسین ویاران باوفایش علیهم السلام شایسته است تاخبرنگاران ازپیشوایان خود حضرت امام زین العابدین علیه السلام وحضرت زینب سلام الله علیهاکه شاهدقیام کربلابودند درنقل پیام هاو اخبار حماسه حسینی سال ۶۱هجری قمری الگوپذیری کنند که بابیانات وخطابات مستمرومهندسی شده درمکان هاواجتماعات؛ اخبار حماسه تاریخ بشریت را درماموریت جهادتبیین گزارش کردندو سینه به سینه و نسل به نسل به دست مارسانده اند.وبایدبه چنین پیشوایانی افتخارکنند.

درحقیقت بایداذعان داشت خبرنگاری جامع وکامل و باتایید و امضای الهی بود که پس از قرن ها پیام حماسه حسینی وحادثه کربلا و عاشورا توسط خبرنگاران مخلص به دست ماداده اند و مسیری برای نجات انسان ها و رهایی مظلومان وآزادی بشریت از چنگال ظالمان و زورگویان و ستمدیدگان درسراسرجهان به ثبت رسیده است.

(اشخاصی که قلم در دستشان است متوجه باشند که قلم آنها، زبان آنها در حضور خداست همت بگمارید که قلم و بیان خویش را برای تعالی اسلام و کشور و ملت خود به کار گیرید)

گفتاری بود از بنیان گذار کبیر جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) در اهمیت و جایگاه افرادی که مسئولیت قلم دردست دارند.

رعایت حق و انصاف و امانت داری، پرهیز از سیاه نمایی و دوری از نقل اخبار مشکوک ؛ضعیف و سست و احساسی، وشبهه انگیز؛ دقت، صحت، سرعت، حقیقت، راستگویی، انتقال به موقع اخبار و گزارش پیشرفت کارها به مردم ؛ مطالبه از مسئولین و کارگزاران، دوری از تشویش افکار ؛ امیدوارکردن مردم و دوری از اختلاف افکنی در جامعه؛حفظ حرمت وحدودوحریم سازمان ها ودستگاه ها واشخاص برپایه اخلاق مداری وتقوای حرفه ای مصادیقی از ویژگی های خبرنگاران موفق می باشد.

روزمرگی ؛رفتار رودربایستی با مدیران و مسئولان ؛ نگاه صرف حزبی و جناحی به رویدادهاواخبار، بی انگیزگی ودلسردی ؛عدم پذیرش خطاها واشتباهات از آفات جایگاه و رسالت خطیر خبرنگاری می باشد که با روح صداقت و امانت داری و انصاف و حقیقت بینی منافات دارد .

رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه ای عزیز و حکیم در وصف حرفه خبرنگاری و برخی از ویژگی های آنان می فرماید:
(خبرنگاران لحظات نابود شدنی و زوال یافتنی را تثبیت و عملی می کنند، گزارشگری و خبرسازی یک حرفه با ارزش است، هر حادثه وقتی در چاردیواری سکوت و بی اعتنایی و غفلت قرار بگیرد خواهد مرد و فراموش خواهد شد، پایدار شدن حوادث بستگی دارد به اینکه مبلغان و خبررسانانی امین و صادق و با انگیزه داشته باشند.)

برخی از نکات که باید در انجام صحیح وظیفه خبرنگاری به آنها توجه داشت به این شرح می باشد:

۱- مشکلات و مطالبات مردم را بدون کم و زیاد و با حفظ امانت و به موقع به اطلاع مسئولان و مدیران برسانند و با دلسوزی و انصاف و احساس مسئولیت مصرانه پی گیر برآورده کردن خواسته های به حق مردم باشند.

۲-اخباری که باسلیقه خبرنگارسازگارنیست نباید از متن خبر و گزارشات حذف شود و از اعمال نظرات شخصی در تهیه ؛تنظیم و نقل اخبار و گزارشات باید پرهیز شود.

۳- رصد و بررسی و تحلیل به موقع اخبار و گزارشات و انتقال سریع به مخاطبان و پی گیری و بررسی انتظارات و نتایج بازتاب خبرها.

۴- تعیین تیترهای صادقانه ومتقن اما هنرمندانه جذاب و متنوع.

۵-داشتن فرهنگ رسانه ای و اخلاق مداری حرفه ای، گره گشایی در جامعه و دوری ازغلونویسی ؛ فریب وجنجال آفرینی.

۶- تحقیق و بررسی آگاهانه و نگاه نقادانه و منصفانه؛ تعیین و پیشنهاد راهکارهای کاربردی و عملیاتی به مدیران و مسئولان.

۷- اطلاع رسانی از پیشرفت ها و خدمات دستگاه ها به مردم وترویج وگسترش فرهنگ زبان تشکرمردم ازمسئولان ومسئولان ازمردم.

۸- قدم گذاشتن در مسیر رشد و تعالی جامعه،آینده نگری؛ ترویج و گسترش آموزه های قرآن کریم و اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام و نشر و اشاعه ارزشهای اسلامی انسانی و دینی و معارف انقلابی

۹- تزریق نشاط و شادابی و امید در جامعه و خانواده.

۱۰- حفظ شرافت، کرامت و استقلال حرفه خبرنگاری.

۱۱- خبرنگار موفق در مسیر تولید اخبار جامع، صریح، سریع، روشن و مستند، پاسخ به پرسش های مخاطبان، نوآوری، فرهنگ سازی و آگاه سازی مفید برای جامعه گام برمی دارد.

۱۲- ارزیابی از دستگاه ها و تحلیل فعالیت ها و عملکرد مدیران را حق خود می داند وبامیزان صدق وعدل به جامعه و مردم معرفی می کند.

۱۳- حضوردرمیدان؛ اقدام به موقع وآتش به اختیار؛دغدغه دین ؛وطن دوستی ؛بصیرت وجهادتبیین از مولفه های خبرنگار متعهد انقلابی و سفیران گام دوم انقلاب اسلامی شمرده می شود.

۱۴- باکم ترین امکانات وپشتیبانی های مالی وتجهیزاتی ، برداشت بیشترین نتیجه ومحصول

۱۵- خبرنگاران باید خود را وامدار خون شهیدان، ایثارگران و اهداف والا و صراط مستقیم انقلاب اسلامی و مکتب امام خمینی(ره)، ولایت فقیه و محرومان و مظلومان و ستم دیدگان بدانند.

درپایان اظهار می دارم اندیشه ورزی، تلاش، همت، تعهد، خدمت ؛ عشق و هنر خبرنگاران در ابعاد و حوزه های گوناگون‌ ومانایی افتخارات قابل ستایش و تحسین است.

درود و سلام بر خبرنگاران عزیز که خداوند متعال به قلمی که در دست دارند و به آنچه می نویسند سوگند خورده است و نیک بدانند که اقدام های آنان در زمان ها و عرصه هامختلف اعم از اطلاع رسانی، ارتباطات، الکترونیک، مطبوعات، رادیو، تلویزیون، خبرگزاری ها، پایگاه های خبری تحلیلی داخلی و خارجی ، فضاهای مجازی و شبکه های اجتماعی ؛ وبحران هاوحوادث طبیعی وغیرآن در آبادانی ؛ توسعه و قوی سازی و پیشرفت مادی و معنوی فردو جامعه تاثیر به سزایی می گذارد.

محمدرضاقاسمی نیا

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین